U heeft bij Ajax in de loop der jaren vele trainers en bestuursleden zien komen en gaan, maar zelf bent u nog nooit ontslagen of weggegaan. Heeft u daar een ver klaring voor? „Een verklaring niet zo zeer, alhoewel ik het voor mezelf wel als een stuk erkenning zie. Ik zie mijn taak bij Ajax altijd zo, misschien wel een ouderwetse gedachte, dat ik als assistent-trainer de oppasser van de hoofdtrainer. Ik ben nu eenmaal een man die het wel en wee van Ajax kent. Het is alsof ik bij Ajax geboren ben. De meeste hoofdtrainers die ik bij Ajax heb meegemaakt heb ik altijd met raad en daad terzijde kunnen staan. Gelukkig hebben de meeste hoofdtrainers dat altijd gewaardeerd. Een enkeling was wel eens eigenwijs en wilde mijn kennis niet aan nemen. Maar zo als ik gewerkt heb met Michels, Knobel, Kovacs, Ivic en Brom was uitstekend. En op dezelfde voet ben ik nu doorgegaan met Leo Beenhakker, onze samenwerking is uitstekend. Met alle oud-trainers van Ajax heb ik nu nog regelmatig kontakt. Mijn eerste werk met alle nieuwe trainers die bij Ajax gekomen zijn, bestaat uit uren praten over Ajax. Mijn ervaring kan ik in dit soort gesprekken makkelijk overdragen aan hen." Is het voor u niet vreselijk moeilijk geweest om steeds een nieuwe hoofdtrainer te accepteren? „Nee hoor, op de eerste plaats heb ik geen A-diploma en dat is wel nodig om bij Ajax en bij alle ere- en eerste-divisie ploegen te mogen trainen. Mijn plan is om voor het komende jaar weer te beginnen met de A-kursus. Ik heb al een gesprek gehad met de daarvoor verantwoordelijke man van de KNVB. Enige jaren geleden was ik er al eens aan begonnen. Dit was in de periode dat Hans Kraay nog bij Ajax was. Toen Hans Kraay evenwel vroegtijdig bij Ajax wegging en Rinus Michels weer kwam werd ik gevraagd fulltime bij Ajax te gaan trainen. Wat was namelijk het geval geweest? Toen onder Hans Kraay alles niet zo ging als ik wel gedacht had ben ik teruggetreden tot het trainen van de jeugdploeg. Bij de komst van Rinus Michels vroeg deze mij echter direkt om weer terug te komen bij de A-selektie. Dat hield automatisch in dat ik van de A-kursus af moest, omdat die veelal overdag gegeven wordt. Misschien wel jammer, maar in het belang van Ajax was het wel juist." Als u nu volgend jaar het A-diploma wel haalt, wilt u dan te zijner tijd als hoofdtrainer gaan werken? Bent u dan ook niet bang dat de hoofdtrainer u als een konkurrent gaat zien? „Als hoofdtrainer bij Ajax behoort tot de mogelijkheden. Meer dan dat niet. Ik ben nu hulptrainer bij een zeer goede klub met de zelfde spanningen als een hoofdtrainer. En als hulptrainer bij Ajax moet je ook zeer goed zijn, anders zit je net als de hoofd trainer op de wip. Verder is mijn werk bij Ajax erg belangrijk en zeer afwisselend. Bij Europa Cup wedstrijden ga ik de toekomstige tegenstander bekijken met iemand uit de technische staf. Het regelen van hotels, het keuren van het eten en de trainings mogelijkheden bekijken aldaar behoort ook tot m'n werk. Wat de tweede vraag betreft zie ik het vrij simpel. Dat kan nooit gebeuren, omdat ik nooit voorde hoofdtrainer ga staan; hij is en blijft voor mij de eerste man. Ik ben geen type dat over hem gaat roddelen of hem in de weg staat. Wat natuurlijk wel gebeurt, is dat de spelers wanneer er problemen zijn wel eerder naar mij toekomen. Die ver trouwensrelatie heb ik in al die jaren wel opgebouwd. Je kan mij ook zien als tussen persoon tussen de spelers en de hoofdtrainer. Het is vaak zo geweest, dat als de 5

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1980 | | pagina 7