derde plaats bracht toch de Super Europa Cup naar Amsterdam. AC Milan ging na een 1-0 winst in eigen huis met liefst 6-0 in Amsterdam ten onder. In de Europa Cup ging het Ajax in de eerste ronde reeds minder. CSKA Sofia, zo n jaar eerder nog met 1-3 en 3-0 uitgeschakeld, wipte Ajax na de ver lenging in Sofia uit de Europa Cup 1. Tal van spelers werden genoemd om de vacante spitspositie in de Ajax-elf over te nemen. Brokamp, Geye en Wunder gingen de uiteindelijk aangekochte Varga en Steffenhagen voor. Een kort herstel werd ingeluid. De al in '72 gekochte Mulder kwam door blessures niet veel aan voetballen toe. Op de Goede Vrijdag van 12 april 1974 wordt George Knobel ontslagen als gevolg van een interview in „Deze Week", onder de titel,, „Ajax gaat stuk aan drank en vrouwen' Bobby Haarms neemt nu de trainingen waar en Ajax eindigt in de competitie zoals gezegd als derde. Ook in 1974-1975 en 1975-1976 eindigde Ajax als nummer drie. De uittocht bij de Amsterdammers en trainerswisselingen hielden de gemoederen in Amsterdam echter steeds weer bezig. Hans Kraay kwam en ging, Rinus Michels idem dito. Van het oud Ajax-elftal (in één adem te noemen: Stuy, Suurbier, Hulshoff, Blankenburg, Krol, Haan, Neeskens, G. Mühren, Rep (Swart), Cruyff, Keizer) verdween de een na de ander en al of niet na een conflict. Slechts Ruud Krol is tot op heden de enige overgebleven „laatste der Mohikanen Met de Joegoslaaf Tomislav Ivic werd echtereen stap gezet naar een nieuwe succesperiode. In zijn eerste Ajax-seizoen (1976-1977) leidde hij Ajax - ondanks een veel gekritiseerde spelopvatting - naar het kampioenschap, voor het eerst sinds 1973-. Met goalgetter Ruud Geels, jongelingen Tscheu La Ling, Sören Lerby, Frank Arnesen, Hans Erkens, Dick Schoenaker, Simon Tahamata, routiniers Ruud Krol, René Notten en Piet Schrijvers was Ajax de meest constante ploeg. De Europa Cup en de KNVB- beker brachten Ajax echter weinig succes. Manchester United en FC Utrecht waren te sterk. Met Tomislav Ivic als hoofd- en de alom gewaardeerde Bobby Haarms als hulptrainer werd het „vernieuwde" Ajax een beter ingespeelde ploeg en kon het in het volgende seizoen (1977-1978) zelfs enige rol van betekenis gaan spelen in de Europa Cup. Opnieuw was Juventus (evenals in 1975 onder Kraay) echter een onoverkomelijk struikelblok. In de finale om de KNVB- beker was AZ'67 te sterk: 0-1 in het Olympisch Stadion. Helaas zou Ivic Ajax medio 1978 de rug toekeren, waardoor naar een nieuwe trainer uitgekeken moest worden. Na vele gissingen werd drie dagen na Ivic' ontslagname op 10 februari 1978 Cor Brom bereid gevonden een driejarig contract te te kenen. De rentree (hij was eerder hulptrainer van 1966-1969) van Brom had niet mooier kunnen zijn: de „doublé" werd behaald en wel door het volgen de (let wel!) standaard-team: Schrijvers, Meutstege, Krol, Zwamborn, Everse; Arnesen, Schoenaker, Lerby; Ling, Clarke en Tahamata. 21

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1980 | | pagina 23