vooral zichtbaar in het seizoen 1965-1966 Ajax scoorde een hattrick in Nederlandse titels. Een zeldzame prestatie. De andere Nederlandse voetbal gigant Feyenoord werd drie jaar achtereen twééde. In de eerste rond van de Europa Cup moest Ajax (op 28-9 en 5-10-1966) aantreden tegen het Turkse Besiktas JK, dat in Amsterdam (2-0 Ajax-winst) een weinig sportieve indruk achterliet en ten slotte uitgeschakeld werd. In de tweede ronde moest Ajax optornen tegen het schijnbaar onverslaanbare Liverpool Op 7 december 1966 spotte Ajax - in het later onder de titel ..mist-wedstrijd beroemd geworden duel - met alle logische voetbaltheorieën. Het werd 5-1 en Bill Shankly, de Liverpool-trainer, bleef optimistisch. In Liverpool dwong Ajax echter een 2-2 gelijkspel af. In de kwartfinale bleek Dukla Praag over meer ervaring te beschikken en ging Ajax door verdedigingsfouten terug naar af De basis vooreen ,,Golde Age'' was echter gelegd en het was alleen de vraag hoe Ajax zijn superioriteit in internationaal opzicht zou bevestigen. De uit schakeling tegen Dukla Praag betekende wel het einde van Soetekouw en Pronk, die daarvoor steevast een verdedigingspositie bekleedden Vasovic en Hulshoff waren de vervangers. Met de volgende elf werd Ajax op de laatste kompetitiedag (van 1966-1967) in Geleen kampioen: Bals. Suurbier. Vasovic. Pronk. Van Duivenbode. Groot. Muller. Nuninga. Swart. Cruyff. Keizer. Reserves: Hulshoff en Boomgaard (keeper). In de eerste rond om de EC 1 moest Ajax op 20-9-1967 en 11-10-1967 in het strijdperk aantreden tegen... vijfvoudig Europa Cupwinnaar Real Madrid. In Amsterdam werd het 1-1In Madrid ook. De verlenging moest de beslissing brengen In de tweede helft daarvan was het Veloso. die met een onhoudbaar afstandsschot de Koninklijken'' uit Spanje een zwaar bevochten en gelukkige 2-1 zege be zorgde. Wijlen Real Madrid-president Don Santiago de Bernabeu feliciteer de Ajax toch en trainer Munoz sprak van een vervroegde finale Dat mocht allemaal helaas niet baten. Meteen nog grotere overmacht werd Ajax in 1968 voor de derde achtereenvolgende maal landskampioen. In 34 wedstrijden in casseerde de Amsterdamse verdediging slechts 19 tegentreffers In de KNVB-bekerfinale verging het de Amsterdammers wat minder Het Haagse ADO bleef met 2-1 de baas, Ajax zodoende de mogelijkheid ontnemend voor de tweede respectieve keer de beker te winnen (in 1967 werd NAC in de verlenging met 2-1 verslagen). Het Europa Cupseizoen dat Ajax onvergetelijke successen zou brengen, begon op 18 september 1968: 1-1 bij 1 FC Nürnberg. Een 4-0 thuisover winning op de Duitsers, 2-0 op het Turkse Fenerbahce in Amsterdam, een zelfde stand na een modderballet in Instanboel, een hopeloos lijkende 1-3 thuisnederlaag tegen Benfica en een even verrassende als verdiende 1-3 zege in Lissabon brachten Ajax en Benfica voor een beslissingswedstrijd in Parijs, die door ongekend veel Nederlanders werd bijgewoond. Cruyff en Danielsson (2) loodsten Ajax via de verlenging de halve finale in Het 13

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1980 | | pagina 15