WAAR BLIJVEN DE TOESCHOUWERS???? Ajax heeft tegen FC Twente verdiend de KNVB-Beker mee naar "De Meer" kunnen nemen. Dat het uiteindelijk twee wedstrijden zijn geworden is leuk voor het publiek, maar ook voor beide clubs, die best een extra centje kunnen gebruiken. Laten we eerlijk zijn, 2 x een halve kuip is toch ook een hele I Hoe kan dit nu toch met twee aanvallend ingestelde ploegen mogelijk zijn. De kuip had toch al weken tevoren uitverkocht moeten zijn? In Engeland is zo'n bezetting bij een finale uitge sloten en zou als een regelrechte afgang voor het voetbal worden ervaren. Overigens is de pers in Engeland al weken van tevoren het publiek aan het warm maken middels veelvuldige voorbeschouwingen in de dagbladen. Hier in Nederland maken we het mee, dat op de dag van de tweede finale-wedstrijd een grote krant, waarvan we de naam niet zullen noemen, het presteert geen woord aan het voetbalgebeuren te spenderen. Ronduit belachelijk voor een land, dat qua voetbal op de 2e plaats van de wereldranglijst plaatsneemt. Nu we het toch over internationaal voetbal hebben. Weet U nog Nederland-Argentinië (revanche in Bern) 0-0 een spannende en goede wedstrijd. In dit stadion, dat plaats biedt aan zo'n 50.000 toeschouwers, waren er amper 26.000 aanwezig. Een stukje in het Ajax-nieuws van 1955 maakt mij al snel duidelijk, dat het toen wel even anders was. Hieronder het verhaal van de run op kaartjes voor een interland anno 1955. INTERLANDKAARTJES EN TELEVISIE Onlangs waren we in de gelegenheid twee interlandwedstrijden bij te wonen, zij het dan op een televisietoestel. Ergens in het zuiden van ons land zagen wij Engeland-Duitsland en later in Amster dam Duitsland-ItaliëVerreweg de beste uitzending was die van Engeland-Duitsland. De toeschou wer, die op een plaats boven in de tribune van het Wembley-stadion opgeborgen zit, ziet doorgaans niets dan wat poppetjes, die ver beneden in het veld wat ronddartelen. Is het op de koop toe nog wat nevelig, dan wordt het steeds moeilijker om de wedstrijd te volgen. De wedstrijd op een tele visie-apparaat zien is heel wat anders en wat beters. Wij durven zelfs te voorspellen, dat binnen tien jaar Loe Brunt met de toegangsbewijzen voor een interlandwedstrijd moet venten. Hij zal de tickets niet kwijtraken De wedstrijd Engeland-Duitsland werd voor ons eenvoudig een sensatie. Herhaaldelijk kwam Matthews op het scherm, herhaaldelijk konden wij niet aan de indruk ontkomen, dat wij naast Matthews speelden en de rechts-buiten ons de bal voor de voeten zou leggen. Oog in oog stonden wij voortdurend met de Duitse doelman Herkenrath en enkele malen plukte hij de bal van onze schoen weg. Bij een blessure van een speler stonden wij er wijsneuzig en nieuwsgierig bij te kijken, hoe de spe ler werd opgelapt en het ontbrak er alleen maar aan wat de scheidsrechter precies zei, als hij zijn waarschuwende vinger opstak en de spelers tot de orde riep. Duitsland-Italië werd iets minder duidelijk, maar toch goed genoeg om een voortreffelijk beeld van de wedstrijd te krijgen. Het apparaat toonde de persoonlijke kwaliteiten van de spelers niet zo dui delijk als bij Engeland-Duitsland, maar toch zó, dat wij stellig meer van de strijd zagen dan de tribunetoeschouwer, die bijvoorbeeld 10 Mark voor zijn ticket had betaald Waarvoor deze juichkreet voor televisie-voetbal? Sinds jaar en dag is het met de distributie van de interland-kaartjes treurig gesteld en het zal er, na de overwinning op België, niet beter op worden. Wij kennen goede Ajax-leden, die veertig jaar en nog langer lid zijn, maar die nog nooit, zelfs geen staanplaatsje - via Ajax tenminste - mach tig werden. Misschien dat het nu tijd wordt, gezien de veranderde omstandigheden, de spelers die jaren con amore, d.w.z. met liefde en toewijding, zonder daarvoor een enkele beloning te ont vangen, hebben gespeeld, op de een of andere manier van de - het moet gezegd - schamele dis tributie te laten profiteren. Maar ook dan zullen honderden leden achter het net vissen. Zou het daarom niet dienstig zijn om eenvoudigweg een televisietoestel te kopen (e.v. twee), het apparaat in de benedenzaal van ons stadion op te stellen en de teleurgestelden op deze wijze van de wedstrijd te laten genieten? Gezeten op wat gemakkelijke stoelen zullen zij, misschien zelfs beter dan de kijkers bij de wedstrijd, ook eens interlandvoetbal zien. De man, die in de komende Algemene Vergadering over deze zaak de aftrap doet, kan op de stem van vele leden rekenen. Niet het minst op de onze Komen deze tijden bij ons nog terug? 10

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1979 | | pagina 12