EENENTWINTIG JAAR GELEDEN VERONGELUKTE MANCHESTER UNITED Rotterdam - zes februari 1958. Na een tussenlanding in München, zaten de spelers van Manchester United weer in het vliegtuig voor de laatste ruk naar Manchester. Er klonk gezang in de cabine. De Europacup uitwedstrijd tegen Rode Ster Belgrado was in een 3-3 gelijk spel geëindigd en door de 2-1 thuis-overwinning had men zich geplaatst voor de halve finale van de Europacup voor lands kampioenen De Mancunians waren van plan de Europacup te gaan winnen en wilden bewijzen dat Engeland wel terdege het beste voetballand van de wereld was. Ondanks het "fasten seat belts - no smoking" sein, waar je altijd even de kriebels van krijgt, was de stemming uitstekend. Het gezang werd echter plotseling verstoord door een oorverdovende knal. Het vliegtuig was tijdens het stijgen ergens tegenaan gevlogen en stortte brandend neer. Van de 44 mensen aan boord, leef den er wonder boven wonder toch nog 23 Maar in de koude nacht van de zesde februari 1958, stierven zeven van de beste Britse voetballers: Byrne, Colman, Pegg, Brent, Taylor, Jones en Whelan. Verder kwamen in de vlammen vele Britse sportjournalisten om, waaronder Frank Swift, de beste doel verdediger, die Engeland ooit heeft ge had, de secretaris, de trainer en de assistent-coach van Manchester United. Onder de overlevenden waren Jacky Blanchflower, Denis Violett, Morgans, Scanion, Bill Foulkes, Ray Wood en Bobby Charlton, allen min of meer ernstig gewond. De toestand van manager Matt Busby, Duncan Edwards en John Berry was kritiek. Busby lag dagenlang in een ijzeren long, zwevend tussen leven en dood, wat gelukkig goed is afgelopen. Duncan Edwards vocht voor zijn leven, maar stierf helaas op 21 februari 1958. Er was niemand, die de plaats in kon nemen van linksback Roger Byrne, één van de beste verdedi gers van Europa. De waarde van Tommy Tailor, die in krantenkoppen vergeleken werd met de grote Tommy Lawton, bleek pas, nu hij er niet meer was. Duncan Edwards, linkshalf van het Engelse elf tal en ondanks zijn 21 jaar, door zijn vrienden "big Dunc" genoemd, scheen op weg om de grootste voetballer van Engeland te worden. Moeilijke jaren Een grote slag voor het Engelse voetbal, met het wereldkampioenschap in Zweden voor de deur. Ook voor Manchester United braken er moeilijke jaren aan. Manager Busby zette zich echter met nieuwe energie aan de opbouw van een nieuw elftalEr moest zwaar in de beurs worden getast om het elftal weer op internationaal peil te krijgen. Albert Quixall kwam voor 45.000 pond van Sheffield Wednesday (1959) (een record transfer in die dagen), Maurice Setters voor 30.000 pond van West Bromwich Albion (1960), later weer Denis Law voor 115.000 pond van Torino (1962), Pat Crerand voor 50.000 van Celtic. In het seizoen 1962- 1963 begon de victorie. In de competitie liep het nog niet zo erg, maar in de Engelse cup speelden de mannen van Busby zich in de finale en op 25 mei 1963 was het weer een grote dag voor de sym pathieke manager. "Zijn" jongens wonnen in een schitterende finale tegen Leicester City, de zo fel begeerde Cup. Wat een vreugde moet dat ook geweest zijn voor Bobby Charlton. In 1957 had hij reeds als "broekie" zijn cup-winnaarsmedaille gemist en ook in het rampjaar 1958, toen de United toch nog de Cup-finale had bereikt, moest hij genoegen nemen met een verliezersmedaille. Maar op 23 mei 1963 was het voor de prachtige voetballer Bobby Charlton met recht, driemaal is scheepsrecht Het zijn nu grlorieuze jaren voor de jongens uit Manchester. De tijden van voor de vliegramp zijn weergekeerd en de spelers worden op handen gedragen door de fans. In 1965 werd het kampioenschap behaald, hetgeen zich in 1967 herhaalde. Toch duurde het tot 1968, dat Manchester United bereikte, waar het team uit het rampjaar 1958 al recht op had, n.l. het winnen van de Europacup voor landskampioenen. Wat een geweldig moment moet dat zijn geweest voor "good old" Matt Bushy. In 1945 als manager in dienst getreden bij de Mancunians, had hij reeds vijfmaal een landskampioenschap meegemaakt en tweemaal de F.A.-Cup gewonnen. Driemaal had hij een geheel nieuw elftal bijeen gebracht en het winnen van de Europacup was toch wel een persoonlijke triomf voor het vakmanschap van Busby Ondanks de geweldige successen en de enorme populairiteit van Manchester United over de gehele 7

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1979 | | pagina 9