wereld, gaan de gedachten toch weer eenentwintig jaar terug, naar de vreselijke vliegramp bij München, waarbij acht jonge sportmensen en dertien andere mensen het leven lieten. Riny van Woerden. Bovenstaand artikel werd ontleend uit "De Feyenoorder" 62e jaargang nr3 Onderstaand artikel werd ontleend aan het lijfblad van de KNVB "Voetbal totaal". Het interview werd afgenomen door Dick van Gangelen, verslaggever van "Het Parool". WAT GOED IS GROEIT (NIET ALTIJD) SNEL Over Tscheu-la Ling zijn reeds de meest uiteenlopende karakteristieken geschreven: van het Haagse wonderkind tot de grote teleurstelling in de top. In de sport heerst - al van ver vóór de oorlog - een oude waarheid die door Joris van den Berg als volgt werd omschreven: "Wat goed is komt snel." Ling is daar kennelijk een uitzondering op. Hij is nu 23 jaar. Hij is langzaam sterker geworden; etaleert soms fraaie technische snufjes, maar heeft ook bewegingsmoeilijkheden. Nog niet zolang geleden zei een bekende coach: "Als Ling 25 jaar geleden had gespeeld zou hij de allergrootste zijn geweest. Hij zou in zijn loopvermogen en bewegingen niet zo zijn afgestopt als in het huidige voetbalIndien Ling zich daaraan kan aanpassen - en dót groeiproces is nu in volle gang - dan zal hij pas na zijn 25ste die grote zijn, die men een jaar of vijf geleden had verwacht." Over dit soort uitspraken had Dick van Gangelen een gesprek met Ling. TSCHEU-LA LING De "nieuwe" Ling is niet meer zo speels. Voor Tscheu-la Ling, begin januari werd hij 23, is het seizoen '78/'79 het voetbaljaar van de waarheid. Ajax' rechterspits, bijna vier jaar geleden door Hans Kraay voor een ton of drie weggelokt bij FC Den Haag, benadert het betaalde voetbal serieu zer dan ooit in een poging zo constant mogelijk te spelen. Oorzaak van dat streven is vooral een clausule in zijn contract, waarin zijn maximale transfersom op 800.000 gulden is gesteld. En na een definitieve doorbraak verwacht de Hagenaar zeker belangstelling, ondanks dat toch niet gerin ge bedrag Tscheu-la wil overigens zelf niets weten van die "doorbraak van een talent dat altijd een belofte bleef." De - nog altijd - grillige rechtsbuiten, uiterst zelfbewust: "Als je - zoals ik - drie jaar achter elkaar in de basisopstelling van Ajax staat, dan bèn je doorgebroken. Oké, ik laat misschien niet altijd optimaal m'n talenten zien, maar om dan te zeggen dat ik het nooit helemaal gemaakt heb dat vind ik overtrokken Ling is juist onder trainer Cor Brom bezig aan een seizien dat - zeker voor zijn doen - vrij constant is. Natuurlijk, hoogte- en dieptepunten wisselen elkaar nog steeds af, maar niet in het tempo dat voor hem jarenlang gebruikelijk was. Hij scoort regelmatig en niet zelden goals, die voor Ajax van doorslaggevende betekenis waren. En hij begon aan alle competitie-, beker- en UEFA Cup-duels die Ajax tot nu toe afwerkte. Terwijl hij in eerdere competities juist naam maakte door bij de min ste of geringste tegenslag af te haken. De nog steeds in Den Haag wonende Ajacied verklarend: "Tot m'n 21e heb ik het voetbal altijd als een grapje beschouwd, ook al kreeg ik er dan geld voor. Nu sta ik er anders, serieuzer tegenover Ik ben nooit een speler geweest, die tóch het veld ingaat als-ie geblesseerd is. Ik zag er het nut ook niet van in, omdat het optimale er dan nooit uit kon komen Maar nu stap ik er niet zo vlug meer uit. Omdat je - ondanks zo'n blessure - toch nog van belang kunt zijn. Tegen VVV heb ik zelfs met een goed ingepakte, dikke kuit gespeeld." De "nieuwe" Ling is ook minder speels. Leerde uiteindelijk dat zeker in he' profvoetbal niet het "mooie", maar het resultaat voorop staat. En accepteerde een vaak wat - eerder speelwijze, al kan hij soms nog onnavolgbaar schitteren: "Natuurlijk, ik doe nog weieens rare dingen. Als het lekker weer is, het veld is goed en het loopt, dan durf ik nog weieens een truc uit te halen. En als dat dan lukt, dan voel je je helemaal warm worden. Maar op een slecht veld straal ik geen bezieling uit. Dan wil ik nog weieens iets proberen, maar als het twee keer mis gaat, dan zeggen 8

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1979 | | pagina 10