Zo zou het aanelkaar groeien. Recht lukt zo iets niet. Kijk, aan voetballen denk ik niet meer, als ik eerst maar weer kan lopen. En het ging net zo lekker bij Ajax. Ik draaide goed en ik had het erg naar m'n zin, dat is ook belang rijk. Maar als je zo'n blessure hebt gehad, hou je je toch in, zou je ooft nog gaan voetballen. Je gaat er toch nooit meer zo in als vroeger. In die paar maanden ben ik nu 16 pond aange komen, dat gaat hard hoor, als je ineens met voetballen stopt. En was ik nu 20 jaar, dan kon je bv. een jaar weer hard gaan trainen en aan m'n come-back werken, maar dat heeft nu ook weinig zin. VERLEDEN Via Cambuur en Twente ben ik bij NEC geko men. Twente kon financieel niet opbrengen, wat andere clubs wilden betalen. Voor RWDM heb ik toen een contract getekend, maar die kwamen plotseling hun beloften niet na. Toen ik naar NEC ging, was er nog geen sprake van Ajax. Dan hadden ze wel meteen kunnen ko men, voordat ik naar NEC ging. Voor 4 ton kon ik weg, dus de financiën kunnen geen be zwaar zijn geweest. Daarom kon NEC me kopen. Bij Twente kon ik voor 65 ton naar het buiten land en toen ik had getekend, werd dat ineens 1,2 miljoen. Dat ging toen niet door. Bij NEC kon ik weg voor 5 ton. Bij Twente heb ik erg goede voetbaljaren gehad en bij Ajax de laat ste I5 iaar 00k. In het begin heb ik bij Ajax moeilijkheden gehad met aanpassen, nieuwe trainer en zo, dat viel niet mee. Bij NEC speelde ik echt in dienst van het team; de kwa liteit was daar wel minder. Jan Peters maakte daar de dienst uit. Op de plaatsen, waar ik goed was, heb ik bij Ajax nooit gestaan. Ivic zei direct: "Ik maak een middenvelder van jou." Daar heb ik toen vreselijk om gelachen, dat kwam erg vreemd over. Spits, half en toen Suurbier wegviel, back. Ik speel voor Ajax en word door Ajax betaald, dus dan maakt het me niets uit, waar ik speel. Als de trainer dit het beste vindt, ga ik ermee akkoord. Gaat het dan slecht, dan moet je natuurlijk wel een an dere kans krijgen om je te bewijzen. Het be lang van het team staat voorop. Daar heb ik geen enkele moeite mee. Meer dan je best doen kun je niet. Frank Arnesen heeft er ook eens back gestaan, tegen Utrecht. Bere-partij, maar hij staat daar niet op z'n plaats natuurlijk. Hij is veel te gretig en wil naar voren. Europese successen heb ik nooit meegemaakt, wel kam pioen. Tegen Juventus thuis heb ik erg goed gespeeld. Met zoveel mensen op de tribune moet je het thuis gewoon maken. Dan kan er iemand wat minder spelen, maar dat compen seren de^nderen wel weer. Thuis hebben we het laten liggen; de kansen hadden we wel. In zo'n wedstrijd ontvang je een hoop, maar kan je ook eens wat uitdelen. Dan ben ik in mijn element. Niks zeggen, gewoon lekker stevig doorvechten, heerlijk!" Al geruime tijd hoorde Johan's vrouw iets pie pen. Al in de keuken wezen kijken, maar nu ontdekken we, dat de cassette-recorder dit vreemde geluid produceert. We zitten lekker aan de koffie met banketletter, zij en ik een sigaretje en Wim worstelend met z'n vragen, die weer in een te korte tijd moesten worden gemaakt. Op Johan z'n been zagen we de ge volgen van de operatie. De kaarsen branden en het is erg gezellig. De cassette-recorder blijft wel lopen gelukkig. Een telefoontje wordt in vlot Fries beantwoord door haar. Ze houdt me angstig in de gaten, want op de foto wil ze niet. Buiten is het koud en we gaan verder. "Muetstege is gekocht, nadat ik geopereerd ben en toen was al duidelijk, dat het een lang durige kwestie zou worden. De dokter zei toen al: "Reken maar op januari en dan nog maar 50%, dat je weer voetbalt." Dat wist Ajax toen ook. Als je dat hoort na net bij je posi tieven te zijn gekomen, voel je je wel rot, hoor. Omdat ik toen merkte, dat ik in het gips zat, wist ik meteen, dat het geen meniscus was. Dan voel je al, dat er complicaties zijn. Maar je beseft dat toch pas later. Voor concur rentie ben ik nooit bang geweest. Dat is alleen maar goed voor jezelf, een echte stimulans om te bewijzen, dat je beter bent dan die ander. Bovendien kan ik ook in de spits en half spelen, dus er waren allemaal mogelijkheden. ALS Ik geloof niet, dat als ik was blijven voetbal len, ik na m'n carrière bij Ajax teruggegaan zou zijn naar Cambuur. Je hoort wel veel van spelers, die hun nadagen bij hun oude club doorbrengen, maar als achterhoedespeler met mijn goede gewicht had ik toch zeker tot m'n vijfendertigste door kunnen blijven voetballen. 5

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1979 | | pagina 7