Interview Johan Zuidema Het is een erg koude avond in december 1978. Wim en ik hebben afgesproken die avond Johan Zuidema eens op te zoeken in Vinkeveen en di rect uit m'n werk rijd ik naar Amsterdam om Wim op te pikken. Om tien voor acht komen we bij Johan thuis, waar we erg hartelijk worden ontvangen in een leuk ingericht huis, compleet met kerstboom. In de hoek zien we wat speel goed van hun 6 jaar oude zoon. Eerst praten we over het afschuwelijke ongeluk, dat Cor van de Brink en Remco Muller hebben gehad - bij zo iets wordt je stil en blijf je zitten met de vraag: "Waarom???" Voorlopig laten we Johan aan het woord: HUISVESTING "Via Cor Coster van IF heb ik een makelaar in de hand genomen en hebben we wat rondgere den door deze omgeving. Zo ben ik hier in Vin keveen beland. Wel ging het allemaal erg toe vallig, want het huis stond niet te koop. Ter wijl we zitten te eten hier aan de plassen, krijgt die man een telefoontje van kantoor, dat die mensen wel iets anders wilden. We zijn er toen op de bonnefooi heengegaan en hier te rechtgekomen. Ajax bemiddelt wel bij flats, maar dat vinden wij te opgesloten, daar voel den we erg weinig voor. Zoals bv. Ivic, die was een flat gewend, maar wij waren anders gewend. Bovendien komt een huurflat niet naar je toe zoals een koopflat en moet je toch veel huur betalen. Vergeleken bij het noorden zijn de huizen hier wel erg duur, hoor! Voor drie ton heb je daar een villa met zwembad. Maar ja, de prijzen daar trekken ook wel aan nu. M'n huis staat nu hier te koop. M'n heiefamilie woont in het noorden en dat blijft toch trekken. En nu het voetballen toch niet meer gaat, ga je toch terug. Voorlopig hebben we daar onbe perkte optie op een huis in Veenwouden, tus sen Leeuwarden en Drachten. Leuk nieuw bun galowpark, erg mooi, heel nieuw dorpje. Hier zitten we maar alleen; daar kan je je eens lek ker uiten en heb je steun aan elkaar. Met feest dagen e.d. gaan we er toch al heen en dan zit je wel telkens met die afstanden. Als het voet ballen voorbij is, heb ik hier toch niets meer te zoeken. EINDE VOETBAL-CARRIERE Met m'n been is het nog niks. Ze hebben me het voetballen al afgeraden en ik zal nog wel een keer geopereerd moeten worden ook. Het been wil niet meer recht. Ze hebben een stuk je van de meniscus weggehaald, de helft, en de banden waren allemaal gescheurd, en het binnenste van de knieschijf was versplinterd, het kraakbeen. Volgens mij zit daar het pro bleem, want ik kan hem bijna rechtkrijgen, alleen dat laatste stukje niet. Volgens de art sen is dat een verkalking - de een heeft snel ler kalkaanzetting dan de ander - en omdat het been zes weken in het gips heeft gezeten en daarna zes weken in een rustperiode, ook in dezelfde stand, en zou er kalkafzetting hebben plaatsgevonden. Zet dat zich nu vast, dan krijg je dat been nooit meer recht. Met een foto is dat moeilijk te zien, omdat het achter het bot zit. Ze zullen het wel weer open moe ten maken, zodat ze het beter kunnen bekij ken. Ik loop nu nog steeds met een stok en 15 januari wordt de zaak verder door de artsen bekeken. Elke dag heb ik pijn en m'n heup heeft zo ook te lijden, doordat je dat been niet normaal recht kan neerzetten. Ze kunnen wel opereren en rechtzetten, maar je hebt geen enkele garantie, dat het dan goed komt. Dat doe je ook niet zo maar. Opereren vind ik het laatste redmiddel. Ik loop nu nog niet na 65 maand, dus het zal er wel van komen, vrees ik. Als ik eerst maar weer gewoon zou kunnen lopen I Er zit wel een centimeter spe ling in die knie - veel te veel ruimte voor en achter. Iedere dag zit ik een uur in Hilversum, met gewichten en zandzakken, dan is hij bijna recht, en dan in een beugel. Dan kan ik goed lopen, heb ik geen pijn meer en is hij praktisch recht. Maar zodra die beugel eraf is, staat hij weer krom. Voor mij hoeft het zo niet meer, hoor, je ziet zo weinig vooruitgang, hè. In die beugel kan ik alles doen, zijwaartse be wegingen en zo, en die beugel is weg en het gaat niet meer. Dan maar weer opereren laten, vrees ik. Op het laatst weet je het niet meer, je wordt er gek van. In het gips is het been al krom gezet; ze hebben iets lager in het been een stukje eruit gehaald en door het kraakbeen heen gezet. 3 Iwmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1979 | | pagina 5