beloofd Brom zeker te helpen. Vanzelfsprekend zal Krol dit ook moeten doen; zoals hij mij ge holpen heeft is enorm! Ik wens Ajax en weet ook zeker dat dit zal komen, een nog betere toekomst met Brom toe. Wel zal Ajax twee of drie goede spelers moeten kopen; een aanval ler, middenvelder en verdediger. Clarke voor Geels,, Arnold Mühren misschien? Op het mid denveld moet een leider komen voor de jongere spelers. Je zal toch minstens een basis moeten hebben van 16 uitstekende spelers, wil je mee komen op Europees niveau en in de beker en in de competitie. De basis is nu veel te smal, krijg je een paar blessures, dan zit je al Wel zal je de oudere spelers zeker drie jaar moeten vastleggen; in die tijd kan je dan aan de jonge ren werken samen met de ouderen. Het belang rijkste is, dat het spelers zijn met een hart voor Ajax. Nieuwe jeugd, hier uit Amsterdam, met die mentaliteit, zullen het moeten gaan maken Zoals Ruud Krol, zo zouden ze allemaal moeten zijn: met een hart voor Ajax in hun lijf. Ruud is geboren in Ajax en gaat daar ook weer dood. Ik ben er zeker van, dat hij bij Ajax blijft. Wel vind ik, dat Ajax alles over moet hebben voor Krol, die overal elders meer kan vangen, maar hij blijft! Een contract zegt me niets meer in deze tijd, maar jongens zoals Krol hebben dit ook niet nodig. JOEGOSLAVIË: IVIC' HUIS?? leder mens heeft z'n eigen huis ergens. Deze jaren heb ik Joegoslavië echt niet gemist. Zowel in de winter als in de zomer ga ik er nu een kijkje nemen en dan ben ik blij er een tijdje geweest te zijn maar ga ik ook weer graag terug. Dit land bestaat echt nog wel een tijdje; m'n werk is op mijn leeftijd het belang rijkste, waar dat ook is. Of ik nu in deze flat woon of in een kleinere of grotere, maakt me niks ui t; mijn werk vind ik belangrijk, de rest is er slechts omheen. Het lijkt me wel goed, dat een trainer die drie jaar in topvoetbal heeft gewerkt, tijdelijk uit die stress weggaat. Aan de kant lijk ik erg opgewonden en dat ben ik dan ook wel. Ik onderga de wedstrijd als mijn spelers en na de match ben ook ik moe en weer rustig. De een uit zich zwijgend en kropt alles op en de ander doet het zoals ik. De spe lers in het veld zullen wel proberen mij van de bank af te volgen, maar ook zij leven op dat moment in een andere wereld. In de wedstrijd voel ik mij één met m'n spelers. Ik kan niet zonder de spelers resultaat bereiken en zij ook niet zonder mijn begeleiding. We zijn een team Ik ben de regisseur en zij zijn de acteurs. Sa men leveren wij het produkt af. Wel vind ik, dat ik het recht heb hun te blijven onderwijzen, en daar leent zich een wedstrijd het beste voor. In een wedstrijd mag ik dan wel eens kwaad lijken op een speler, maar dat is na afloop over. Dan treed ik de pers rustig tegemoet. Zijn er fouten gemaakt, dan is het mijn werk deze op de training eruit te krijgen. In een wedstrijdmoment is iedereen emotioneel -anders dan in de week tijdens de training; daarom moet je als trainer tijdens een wedstrijd niet te erg te keer gaan, want dan zou je een vechtpartij kri jgen tussen speler en trainer. KRITIEK. Toen ik hier net was, heb ik met m'n spelers gesproken en hun uitgelegd, wat de mogelijk heden waren op dat moment. Of aanvallend voetbal en verliezen, of spelen vanuit een ge sloten defensie op de counter en vaker winnen en je tegenstander gek maken. De spelers ko zen duidelijk voor de premies, resultaatvoet bal dus. Ik ben er voor mijn spelers en was het met hen eens. Natuurlijk ben ik ook ge- interesseerd in wat de pers schrijft, maar ik ben er voor m'n spelers en trek me dan niets aan van kritiek. Het resultaat was er: lands kampioen 1977. Wel ben ik toen al gestart met te bereiken, wat we nu zijn, ook een aanvallend spelconcept is nu mogelijk. Toen nog niet. Al die jaren heb ik hier duidelijk naar toe gewerkt. Niet met vaste spelers in mijn gedachten, maar wel met een duidelijk beeld van het huidige team, qua stijl dan. Talent komt dan vanzelf naar buiten bij de jongens. Training vormt het team. Trainen is een complex van factoren in één noemer: tak- tiek, techniek en conditie. Rennen in een bos vind ik dan ook onzin, daar doe je uitsluitend conditie op. Nee, in een bos rennen is wel goed, als je even de sleur wilt verbreken, maar verder hou ik me bij het complex trainen. In een wedstrijd-training doe je het meeste op. Dan moet wel iedereen dat serieus nemen. In Joegoslavië werkte ik net zo, alle factoren in één training combineren. Was ik nu bij Ajax gebleven, dan was Ajax zeker beter ge worden. Ik vind het ook jammer deze grote club, deze jongens en deze supporters te moe ten verlaten, maar ja, that's life! 4

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1978 | | pagina 6