minste wat daarvoor moet doorgaan, werden we aangehouden door een politieagent, die enorm druk stond te gebaren, dat we die rood witte gevallen weg moesten doen. Demonstre ren een aanhankelijkheid met het Westen be tuigen was nu eenmaal volgens hem verboden. Dus wij deden onze attributen maar in een tas, maar dat bleek nog niet genoeg, want ik moest ook mijn Ajax-shirt nog eens uitdoen. Ik maak te aanstalten om daaraan gevolg te geven, maar toen die agent zag, dat ik daaronder niets meer aanhad, vond hij het toch maar beter, het shirt aan te laten Na een paar uur door de stad getrokken te zijn en op een paar banken in een park uitgerust te hebben, gingen we terug naar het hotel om ons voor te bereiden op de big match. De bagage werd in de bus geladen, want na de wedstrijd zouden we direct uit het stadion naar het vlieg veld rijden Over de wedstrijd zelf zal ik U niets vertellen - dat hebben de kranten U al genoeg gedaan - over van wat er omheen gebeurde, des temeer. Toen we het stadion binnenkwamen met onze vlaggen e.d., stegen er een enorm fluitconcert en geloei uit het reeds met 70.000 doldrieste Bulgaren gevulde stadion op. Voor ons was dat natuurlijk aanleiding om nog duidelijk blijk van onze aanwezigheid te geven. De Bulgaren die om ons heen zaten waren ons niet bepaald vriendelijk gezind. Ze hadden al voor de wedstrijd overal commentaar op: op het gezwaai met de vlaggen, het lawaai van de toeters, waarvan het gebruik ons door de poli tie verboden werd, maar van welk verbod wij ons niets aantrokken. Het werd een van die Bulgaren zelfs teveel, toen een van de Ajax- supporters z'n sjaaltje tijdens de wedstrijd om hoog hield, en hij pakte het ook prompt af en gaf het niet meer terug. Ik probeerde het klei nood nog terug te pakken, maar het ding was reeds verdwenen en de dader lag op het kerk hof. Ondanks de tamelijk vijandige sfeer om ons heen, hebben we nog behoorlijk om de Ajax- goals kunnen juichen. Ik heb enkele Bulgaren achter me, die ons wat vriendelijker gezind waren, nog een dropje aangeboden, maar ze keken alsaf ik ze wilde vergiftigen. Maar toen ik er zelf een in m'n mond deed, aten ze het toch ook maar op. Je had echter hun gezicht toen eens moeten zien Drop is daar alleen maar een soort geneesmiddel en alleen in de apotheken verkrijgbaar. Na de wedstrijd heb ben we zeker nog een kwartier gewacht met het stadion uit te gaan, en hele drommen Bulgaarse jeugd kwamen om ons heen staan, op jacht naar alweer souvenirs. Alle stickers hadden we echter allang uitgedeeld, zodat we hen moes ten teleurstellen. Op het laatst heb ik toen maar een sjaaltje geruild tegen een Levski Spartak-petje, maar dat bleek in de bus ver dwenen te zijn, dus had men een aardige wis seltruc toegepast. Na het verlaten van het sta dion werden we nog veelvuldig lastiggevallen door Bulgaren, sommigen konden de nederlaag zelfs zo moeilijk verkroppen, dat ze maar te gen je aan liepen te schoppen en aan je kleren en bagage liepen te trekken. Net toen het wel erg link begon te worden, bereikten we de po litie, die ons in eerste instantie probeerde te gen te houden, maar ons onder de dranghekken door liet gaan, toen ze bemerkte dat we Ajax- supporters waren. Alle Bulgaren moesten ach ter die hekken blijven staan tot Ajax, zijn supporters en de Nederlandse pers waren ver trokkenWe hadden daarom opeens vrij baan naar de bus en dat was een hele opluchting. We hebben eerst nog een beetje angstvallig de raampjes van de bus dichtgehouden, maar toen ook Ajax-spelers en -bestuur waren inge stapt en we naar het vliegveld konden vertrek ken, hebben we onze vreugde niet onder stoe len of banken gestoken. Op het vliegveld was de enige gelegenheid waar we ons overgebleven Bulgaarse geld kon den inwisselen, maar, het leek wel, of ze het erom gedaan hadden, de bank was gesloten. We hebben toen vlak voor het vliegtuig ver trok, ons geld aan Gloria, onze reisleidster gegeven, en die noteerde de nodige gegevens en zou ervoor zorgen dat we ons geld terug zouden krijgen. Op de terugweg in het vlieg tuig bedankte Jaap van Praag ons nog, dat we ons de moeite hadden getroost, Ajax in deze wedstrijd te steunen. In de hel van Sofia, die een hemel bleek te zijn. Bij aankomst op Schiphol bleek, dat ook PSV zojuist uit Polen was gearriveerd, waar ze voor de U.E.F.A.- Cup een wedstrijd tegen Widzew Lodz met 5-3 hadden gewonnen. Nadat iedereen van elkaar afscheid had ge nomen, gingen we erg moe, maar o zo voldaan naar huis 13

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1977 | | pagina 15