ajaxlife PORTRET Q Het oplaaiende titelverlangen van Klaas Jan Huntelaar Klaas Jan Huntelaar is eindelijk kampioen. Een portret van het jongetje van 35. Woensdagavond 15 mei 2019. In stadion De Vijverberg in Doetin- chem is het feest. Niet omdat de lokale club zich heeft gered van degradatie, maar omdat Ajax er officieel kampioen van Nederland is geworden. Het moet een uur of half tien zijn wanneer een jongetje van een jaar of elf het mooiste moment van zijn prille leven beleeft. Het kerel tje draagt een shirt met daarop het logo van De Graafschap. Hij wordt iets boven de massa uit getild. In zijn handen klemt hij een Ajaxshirt. Niet eentje uit de fanshop, dit is het nieuwe uitshirt, voor het eerst gedragen in de juist beëindigde wedstrijd. Het jonge tje toont het als ware het een tro fee. Dat is het ook voor hem. Hij is er helemaal van ondersteboven dat juist hij, een klein jongetje uit de Achterhoek, dat shirt in han den heeft gekregen van zijn idool. Hij toont het van voren, draait het dan om, zodat we zien dat het shirt aan Klaas Jan Huntelaar toe behoorde. Nu is het shirt van dat jongetje. Zijn oprechte zuivere Achterhoekse lach wordt vanuit een diep en teer besef vervangen door betraande emotie. Wat is hem overkomen? Hij weet dat het echt is, want hij voelt de stof die voch tig is van Huntelaars zweet, maar het blijft een droommoment. Het kampioensshirt van Klaas Jan Hun- telaar: het is van hem, van hem, van hém! Pakweg 25 jaar geleden had Huntelaar dat jongetje zelf kunnen zijn geweest. Zo'n oprecht en zui ver voetbaljongetje dat zo zijn ido len heeft en opeens bedeeld wordt met de magie van het moment. Wie iets van Huntelaar weet, weet dat hij uit de Achterhoek komt; geboren in Drempt, opge groeid in Hummelo. Wie iets van Nederland weet, kent de Achter hoek als natuurrijk gebied: bosga- ges, weidse blikken over vlak land, kleine woongemeenschappen, ogenschijnlijk stug, eigenzinnig, karaktervol volk. Uiterlijk vertoon doet er een stuk minder toe dan innerlijke kwaliteit. Eerzuchtig Vanuit de Achterhoek maakte de van voetbal bezeten Huntelaar zijn stappen in de wereld. Meer dan natuurlijke aanleg was het zijn eerzuchtige karakter dat hem naar de voetbaltop bracht. Ambitieus maakte hij een droom waar: voet ballen voor zijn favoriete club, Ajax. Als klein jongetje koesterde hij een Ajaxshirt. Jaargang 1995, waarin de grote heldengroep niet alleen Europa, maar ook de sympa thie van jongens en meisjes in heel het land veroverde. Huntelaar was één van hen. In 2009 verliet hij Ajax, zon der landstitel. Het klinkt wellicht vreemd in het commercievoetbal, maar het is wel heel erg des Hun- telaars dat de club niet uit zijn hart verdween. De sentimentele binding en zijn titelwens verankerden zich bij zijn terugkeer in 2017. Het in alle facetten belangrijk zijn voor het elftal, het meehelpen kampioen te worden, werd zijn missie. En die missie is nu geslaagd. Het landskampioenschap 2018/2019 is in hoge mate ook Huntelaars kam pioenschap. De spits kende zijn plek binnen de selectie, wist de hiërarchie en de opdracht: een sco rend aandeel wanneer daarom werd gevraagd en daar waar het kon je nuttig maken binnen de groepsdy namiek. Onderschat de moeilijkheids - factor niet. Ben je gezegend met het verbeten winnaarskarakter van Huntelaar, dan valt het, ondanks alle duidelijkheid van afspraken, niet mee standaard plaats te nemen op de bank. Dan valt het waarach tig niet mee om de trainingsarbeid zonder beloning te verrichten. Dan valt het niet mee je dag-in, dag-uit op te laden om het team constant naar optimale scherpte te voeren. Dan valt het helemaal niet mee om na een wedstrijd zonder speelmi nuten huiswaarts te rijden. Dat alles kost meer mentale kracht dan iemand zich kan voor stellen. Goudklompjes Maar zo fabelachtig mooi is het om te scoren, veel te scoren. Weten dat die goals als goudklompjes wegen op het eindresultaat. Wat een vol doening geeft het besef dat je het elftal impulsen, kwaliteits- en energie-injecties geeft. Er waren momenten waarin geluk en obses sie elkaar in de armen vlogen. Er waren gektemomenten waarin de obsessie buiten zijn oevers trad. Kijk hoe getergd hij het uitduel met FC Groningen besliste en in de thuiswedstrijd tegen FC Utrecht de 1-0-achterstand ongedaan maakte. Het móet, het zal! Het kwam voort uit dat diepe onafgebroken oplaaiende titelver- langen. Hij maakte ze, aldoor en op elk podium: goals die de wedstrijd openbraken of omdraaiden, doel punten die beslissend bleken. Hoe zielvullend voldoening gevend is uiteindelijk de wetenschap bepa lend te zijn voor het resultaat. Kampioen! Blij als een jongetje, eindelijk kampioen. Ik meen de voetballer-mens zodanig te kennen om te weten dat Huntelaar op 15 mei 2019, tij dens de kroontocht van Ajax op De Vijverberg, daar midden in de Achterhoek, zeer, zeer graag had willen scoren. Juist daar. Het hoefde niet eens een beslissende of baanbrekende goal te zijn, maar gewoon één doelpuntje. De honger was immers niet te stillen en de locatie op simpele gronden magisch. Het gebeurde niet, zijn zwaarwegende tref fers hadden genoeg betekend. En dus was het aanreiken van zijn wedstrijdshirt aan een klein Achterhoeks jongetje met een De Graafschap T-shirt om zijn bast het perfecte gebaar om geluk te voelen, geluk te geven, geluk te delen. Meer dan natuurlijke aanleg was het zijn eerzuchtige karakter dat Huntelaar naar de voetbaltop bracht 31-05-2019 Het móet, het zal! Door David Endt

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 9