Twintig jaar SV Ajax ajaxlife INTERVIEW IQ Jeroen Slop neemt na twintig jaar afscheid van Ajax Als financieel directeur kreeg Jeroen Slop altijd vragen over Ajax' begroting. Hij had Tijdens het kampioensfeest van Ajax liep één persoon in een Ajax- shirt. Juist, Jeroen Slop. De finan cieel directeur had zijn pak en nette blouse thuisgelaten. "Zo'n speciaal shirt kun je maar twee dagen dragen: op de dag dat je kampioen wordt en op de dag van de huldiging. Dat heb ik dus gedaan. Ik zal 'm nu nooit meer aandoen." Hier spreekt niet alleen een man die vanwege zijn functie al twintig jaar aan Ajax is verbon den, en over wie steevast werd geschreven dat hij vooral slapeloze nachten zou hebben na het mis lopen van miljoenen door sportief onfortuin. Die associatie is inhe rent aan zijn werkzaamheden, zegt Slop zelf, maar zijn liefde voor Ajax gaat niet via binnengehaalde of gemiste euro's. "Het geld is secundair. Na Ajax- Spurs dacht ik echt niet aan die vijftien miljoen die we konden ver dienen met een finaleplek. In eer ste instantie ben ik bevlogen met de prestaties op het veld. Na die 2-3 was ik, net als bijna iedereen in het stadion, sprakeloos." Die bevlogenheid is in twintig jaar niet afgenomen, meent Slop. "Ik was voordat ik hier begon ook al vurig aanhanger van de club. In 1995 werkte ik in Singapore, en keek 's nachts naar de finale tegen AC Milan. Om negen uur zat ik weer op kantoor. Dat was heftig. Wat dat betreft kun je beter bij de club zelf werken. De nacht na het kampi oensfeest was ook kort, maar daar had iedereen last van, haha." Huldiging Slop kende een ideaal afscheid: sportief gezien de dubbel, finan cieel gezien naar verluidt zo'n honderd miljoen aan premies uit ken, over die zee van mensen die 'Nouri, Nouri' aan het zingen was. Dat was emotie. Heel mooi." Slop roemt de sfeer dit seizoen in het stadion. De achterban vormde een grote steun voor de ploeg, op jacht naar de dubbel en Europees succes. De scheidend financieel directeur wil daarbij vooral even inzoomen op het sfeervak op Zuid. "We zijn best een tijd bezig geweest om Vak410 en de F-side samen te brengen op Zuid, op een plek waar ze kunnen staan en waar ze ook geen overlast veroorzaken voor aanpalende vakken. Ik ben dan ook blij dat we een staantri- bune hebben kunnen realiseren op Zuid, op een veilige manier. Het is een krachtig vak geworden. Daar mogen we als club trots op zijn. Ik kijk zelf ook het liefst staand naar een wedstrijd, maar op de eretri bune is dat echt niet mogelijk." Toen Slop op 1 december 1998 in dienst trad bij Ajax, stond het stadion niet bepaald bekend als sfeervol. De Arena was een beton nen bak. "Het sentiment is totaal veranderd," aldus Slop. "Dat komt door de sfeervollere aankleding, we hebben de grachten natuur lijk dichtgegooid, staanplaatsen gecreëerd. Bovenal hebben we inmiddels geschiedenis geschre ven in de Arena. Er is daardoor meer affectie voor het stadion. Er is een hele generatie die hier is opgegroeid, die De Meer of het Olympisch Stadion niet eens heeft gekend." Zeker voor de notoire wedstrijd bezoeker is het toestaan van uit- supporters bij ADO-Ajax en Feyenoord-Ajax een van de belang- 'Ik kijk zelf ook het liefst staand naar een wedstrijd, maar op de eretribune is dat echt niet mogelijk' En nu kun je ook al een seizoen kaart aan een vriend of familielid geven. De informele overdracht is al vrij eenvoudig." Slop verhuist zelf overigens van de eretribune naar het leden vak. "Ik ben zeker van plan om zelf zo veel mogelijk te gaan, alleen mis ik de strijd om de Johan Cruijff Schaal omdat ik op vakantie ben. Dit seizoen ging mijn vrouw soms mee, en anders mijn zoon. Hij zal volgend seizoen ook zeker mee gaan. En als ik zelf niet kan, neemt hij maar een vriendje mee. Mijn stoeltje zal niet leeg zijn." echter ook lang supporterszaken in zijn por tefeuille. Een gesprek met de vertrekkend directeur over wat de fans bezighoudt. niet beschikbaar hebben gesteld of hebben kunnen stellen aan een ander. "We hebben inmiddels een pilot laten lopen, en het lijkt me de bedoeling deze voor komend seizoen verder uit te breiden," stelt Slop, die wel stelt dat we geen wonderen mogen verwachten van een kaartenmarkt. "Er zullen altijd seizoenkaarthouders zijn die zeggen: het is mijn seizoen kaart, mijn stoeltje, dus als ik niet kan, blijft-ie maar leeg. Een finan ciële prikkel kan misschien hel pen, maar lang niet voor iedereen. Dat krijgen we er moeilijk uit. Bij Feyenoord speelt ook een finan cieel motief: met uitfans moet je een buffer hebben rondom de vak ken, en dat betekent dat je minder kaarten kunt verkopen. Wij hebben een andere financiële situatie, dus hebben al gezegd: kom maar met de Feyenoordfans naar de Arena. Alleen de lokale overheden in Amsterdam en Rotterdam zeiden daarop dat als we eenzijdig uitfans gaan toestaan, dat de openbare orde, dus alles buiten het stadion, in gevaar kan komen rondom de wedstrijden. Dan kunnen er gekke dingen gebeuren. Dus het is of bij beide wedstrijden uitfans of hele maal niet. Ik hoop echt dat het snel opgelost wordt." de Champions League, en op sup- portersgebied een prachtige hul diging op het Museumplein. "Ik kneep hem wel af en toe vanwege de vuurpijlen die werden afgesto ken vanuit de massa, dat was best risicovol. Verder was het een heel mooie huldiging. Vanaf het podium kon ik zo over de menigte heen kij- rijkste onderwerpen afgelopen tien jaar. Het is een dossier dat Slop ongetwijfeld niet gaat missen. "Ik hoop toch wel dat er snel voor uitgang wordt geboekt, al zijn het lastige zaken. ADO heeft een modern stadion met een gewel dige aanrijdroute voor uitfans, maar de angst regeert in Den Haag. Het is een halfjaar geleden dat Slop tijdens de aandeelhouders vergadering desgevraagd aangaf dat er een nieuwe kaartenmarkt zou komen. Het is immers veel Ajacieden een doorn in het oog dat een wedstrijd uitverkocht is, maar dat er genoeg lege stoeltjes te zien zijn omdat seizoenkaar thouders afwezig zijn en hun kaart 31-05-2019 3.S 'Mijn stoeltje zal^;^ niet leeg zijn' Door Mike van Damme Stadionsfeer Uitsupporters JEROEN SLOP Kaartenmarkt Jeroen Slop was in zijn twintig jaar bij Ajax ook nauw betrok ken bij de Supportersvereniging Ajax. Jarenlang zat hij namens de club in het bestuur van SV Ajax. "In mijn beginjaren moesten we als Ajax zijnde echt een financiële handreiking doen, anders was het einde oefening geweest voor SV Ajax. Inmiddels is het een sterke vereniging, met honderdduizend leden. Dat is zeer waardevol. Als club kunnen we godsonmogelijk op individuele basis met onze fans praten, maar via SV Ajax kunnen we wel in contact blijven, en samen zorgen dat de achterban de liefde voor de club levend houdt. Die samenwerking moeten we koesteren."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 19