Nee tegen Al Jazira ajaxlife INTERVIEW AH Michael Reiziger zag Jong Ajax dit seizoen te vaak schitteren zonder resultaat Jong Ajax verdedigde dit seizoen de titel in de Keuken Kampioen Divisie, maar eindig de in de middenmoot. Het échte verhaal van dit seizoen is volgens trainer Michael Reiziger positiever dan de eindrangschik king laat zien. Michael Reiziger heeft het naar zijn zin als trainer bij Ajax. Zoveel is na een prettig voetbalgesprek van dertig minuten op De Toe komst wel duidelijk. Zijn tweejarige contract loopt weliswaar af, maar de gesprekken met de club gaan goed. "Mijn ambitie? Ik wil zoveel mogelijk opsteken. Trainer zijn in een goede omgeving met goede middelen, zodat ik het maximale uit mezelf en de groep kan halen," stelt hij een paar uur voordat De Telegraaf publiceert dat hij komend seizoen toetreedt tot de staf van het eerste elftal. In Reizigers tweede jaar met Jong Ajax toont de ranglijst wel iswaar een achteruitgang ten opzichte van het kampioensseizoen de meest productieve club, maar behoorde met 67 geïncasseerde doelpunten ook tot de clubs met de meeste tegentreffers. "Wat dat betreft hadden we er meer resul taat moeten uithalen. Voetbaltech- nisch en tactisch hebben we het goed gedaan. Uit tegen FC Twente (5-2-zege, red.) speelden we een van onze beste duels. Je speelt in een mooi stadion voor 25.000 man publiek en knokt je via goed spel terug van een achterstand. Beter kan het niet." Focus Samen met Winston Bogarde kneedde hij het talent. "We vin den discipline belangrijk, verzorgd voetbal, goed trainen; en willen dat 'We zaten op de bank vaak te genieten, maar zagen dat we de wedstrijden niet winnend konden afsluiten' 2017/ 2018, de oud-speler van onder andere Ajax, AC Milan en FC Barce lona kijkt toch met een goed gevoel terug op het voetbaljaar. "Voetbal- technisch was deze groep heel goed, maar erg jong. We hadden moeite met volwassen voetbal. We zaten op de bank vaak te genieten, maar zagen dat we de wedstrijden niet winnend konden afsluiten." Jong Ajax was met 81 doelpunten spelers direct bij binnenkomst op de club de juiste focus hebben om te presteren. Dat geldt voor trainers ook. Je moet je iedere dag willen verbeteren." Liefst zeventien A-junioren maakten dit seizoen hun opwach ting in het beloftenteam; aanzienlijk meer dan vorig seizoen. Incidenteel kregen jongens tijdens interlandpe riodes een vervroegde kans, meestal dwongen talenten het zelf af. "Dat geeft aan hoeveel talent er hier loopt. We hadden de andere jongens ook gewoon kunnen inzetten." Werken met een jeugdige selec tie vereist dat er naast de inspan ningen óp het veld ook geregeld gepraat wordt daarbuiten. Gesprek jes over specifieke momenten. Her ken je de situatie en welke hande ling vraagt die bepaalde situatie? "We kunnen het nog zo mooi op het bord zetten, je moet het op het veld aanvoelen. Elke situatie is anders," stelt Reiziger. Neem de negentienjarige Jur- gen Ekkelenkamp. Hij pakte al zijn minuten in het eerste en werkte in de slotminuut van Ajax-Juventus zonder schroom Cristiano Ronaldo tegen de vlakte bij een gevaarlijke counter. Dat verraste veel Ajaxfans, maar Reiziger niet. "Jurgen is wat dat betreft een professionele jon gen. Daarom maakt hij de stappen die hij maakt. Als hij dat niet had gedaan, was hij ook niet ingevallen. Wij weten hoe ver hij al is." Ryan Gravenberch is eveneens een veelbelovend talent. Alom beju beld, want de jongste Ajaxdebutant ooit. En dat was wennen voor de inmiddels net zeventienjarige mid denvelder. "Hij heeft zich in de loop van het seizoen goed aangepast en was in het laatste halfjaar steeds een van de betere op het veld. We zagen de stijgende lijn weer en daar zijn we heel blij mee." Reiziger genoot dit seizoen ook van ontwikkelingen die zich buiten het zicht van de massa afspeelden. "Neem de langdurig geblesseerde Leo Thetani. Hij kwam elke dag vroeg op de club, werkte keihard, trainde weer volledig, kon toen weer alles doen maar klaagde niet ondanks geringe speeltijd. Over mentaliteit gesproken." Prikkelen Jong Ajax voetbalde ook in afwij kende systemen. Om talent te prikkelen, maar altijd vanuit de centrale gedachte hen klaar te stomen voor het eerste elftal. "Ik zette middenvelders in de verde diging om het verdedigend besef te laten groeien. Soms speelden we achterin een-op-een, zodat onze verdedigers in de fysieke duels kwamen en zo dus echt moesten verdedigen. Of ik zette verdedigers op het middenveld, zodat ze snel ler moesten handelen. Het resul taat van de wedstrijd maakte dan minder uit. Spelers moeten binnen hun opdracht alles doen om te leren winnen." Soms ontstond een tactiek noodgedwongen, zoals tegen Jong AZ. Reiziger liet zijn elftal met voornamelijk verdedigers spelen vanuit een 5-4-1-formatie. "De voorhoedespelers hadden inter landverplichtingen. We hadden een dag of twee om het systeem te oefenen. Op zo'n moment zie je dat je met echte talenten werkt. Zij pasten zich zo gemakkelijk aan. Dat was mooi om te zien." Is de stap naar het eerste elf tal groter geworden na de diverse kwaliteitsinjecties bij het team van Erik ten Hag, vorige zomer? Onzin, meent Reiziger. "Talent past zich aan. Wat goed is, komt snel en wat niet snel komt, heeft tijd nodig. Het niveau is inderdaad hoog, maar als een talent met goede spelers traint, wordt hij zelf ook snel beter. De laatste stap maak je niet in Jong Ajax, maar bij Ajax 1. Wij moeten zorgen dat talenten optimaal afge leverd worden om die laatste stap te maken." 31-05-2019 X# Leren om te winnen Door Sander Zeldenrijk MICHAEL REIZIGER Drie talenten van Michael Reiziger die al minuten maakten in Ajax 1: Jurgen Ekkelenkamp, Ryan Gravenberch en Perr Schuurs. Michael Reiziger kon vlak voor de winterstop naar het Midden-Oosten. Al Jazira uit Abu Dhabi toonde concrete interesse. "Ik voelde me gevleid en kende er ook wat mensen. Marcel Keizer zat er ook. Het is een goede club. Ze speelden om de Wereldbeker. Maar, zoals gezegd, ik had en heb het naar mijn zin bij Ajax. Daarnaast heb ik een jong gezin en die combi natie gaf de doorslag om te blijven."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 17