De topvijf: Ziyech vijfde Ajacied met 'dubbel' 1 *1 AJACIED VAN HET JAAR ajaxlife Hakim Ziyech neemt Rinus Michels Trofee met heel ander gevoel in ontvangst dan vorig jaar Hakim Ziyech is voor het tweede seizoen op rij gekozen tot Ajacied van het Jaar. De trofee van dit seizoen heeft echter een heel ander verhaal dan die van vorig seizoen. 'Het kan raar lopen.' We zaten in een kaal leslokaal op De Toekomst, wat paste bij het gevoel dat binnen geheel Ajax heerste na het seizoen: geen prij zen, veel rumoer. Het begon met het wegvallen van Abdelhak Nouri en eindigde met de rol als figurant in de kampioenswedstrijd van PSV. En dan was er nog de mate van onenigheid tussen Hakim Ziyech en een deel van de supporters. Gefluit van de tribunes, de babbel gebaartjes als antwoord vanaf het veld. En in dat klimaat mochten we eind vorig seizoen Ziyech 'felicite ren' met zijn uitverkiezing tot Aja cied van het Jaar. Hoe anders is het dit jaar. Als we de middenvelder wederom spreken vanwege zijn uitverkie zing tot Ajacied van het Jaar, neemt hij de felicitaties in een steeds krachtiger wordende lentezon met een glimlach in ontvangst. Ajax is landskampioen, bekerwinnaar én de verrassing in de Champions League. Ziyech kan ook persoonlijk op een goed seizoen terugkijken, met 21 treffers en 24 assists in 49 wedstrijden. Zijn naam werd meer dan eens gescandeerd in de Johan Cruijff Arena, hij kreeg ook meer dan eens een publiekwissel. "Dat is mooi ja, al houd ik er niet van om gewisseld te worden," zegt de 26-jarige Ajacied. "Ik denk dat het voetballend mijn beste sei zoen tot nu toe is. Natuurlijk kreeg ik de hulp van de andere jongens. Zij zetten mij in mijn kracht, door hen kan ik doen wat ik nu doe. Het is leuk dat ik weer Ajacied van het Jaar ben, maar ik zie het niet als een prijs voor mezelf, maar voor de hele ploeg. Het is voor ons allemaal een geslaagd seizoen." Wie zou je zelf kiezen als Ajacied van het Jaar? "Matthijs of Frenkie, denk ik. Veel jongens hebben het goed gedaan, maar als ik kijk naar hun ontwik keling dit seizoen, dan verdienen Matthijs en Frenkie het echt. Ik ben dus wel verrast dat ik het weer ben geworden." Het was een totaal ander seizoen, ook voor jou. Vorig jaar werd er vanuit de harde kern gefloten, dit seizoen wordt je naam gescandeerd. "Het is een heel ander jaar, ja." Je begint te lachen. Wat denk je? "Het kan soms raar lopen. Een jaar geleden werd je uitgefloten, nu zingen ze je toe. Dat is mooi om te zien. Het hele seizoen is me meer waard, deze prijs dus ook. In alle opzichten was het een geslaagd seizoen." Perspectief De euforie van de dubbel en het geweldige Europese seizoen zal voor altijd gekoppeld blijven aan dit seizoen. En terecht. Zeker in deze eeuw zijn Ajaxfans niet vaak zó verwend. En toch zag het er in februari helemaal niet zo rooskleurig uit. Ajax had in de eredivisie net verlo ren bij Heracles, waardoor het gat met PSV zes punten werd. De ploeg van Erik ten Hag verloor thuis van Real Madrid (1-2) en wachtte nog een KNVB-bekerconfrontatie met Feyenoord, dat een paar weken eer der al met 6-2 had gewonnen. En toen kwam de return tegen Real Madrid. Voor Ziyech veran derde dat duel het perspectief. "We begonnen het seizoen natuurlijk al niet goed, met het gelijkspel tegen Heracles. We moesten meteen in de achtervolging. Ik wilde daardoor niet te ver vooruitkijken. Dat hoefde ook niet, met elke drie dagen een wedstrijd. Ik probeerde vooral bezig te zijn met mijn ontwikkeling, en met die van het team. Maar na de 4-1-zege in Bernabéu veranderde er iets, kreeg ik het gevoel dat we iets bijzonders konden bereiken. Ik durfde wel vooruit te kijken. Ik denk dat anderen dat ook hadden. We waren al een hechte ploeg, maar toen zijn we nog dichter bij elkaar gekomen." De inhaalrace op PSV die volgde in de eredivisie was indrukwek kend, met acht zeges op rij, te beginnen met die cruciale 3-1-zege op de concurrent zelf. Ajax versloeg Feyenoord in De Kuip in de halve finales van het KNVB-bekertoer- nooi en was in de finale een maatje te groot voor Willem II. Alleen de Champions League - droom spatte in de 96ste minuut van de return in de halve finales uit elkaar. Ziyech was na dramatische 3-2-nederlaag tegen Tottenham Hotspur hard voor zichzelf, en zei zich de uitschakeling zeker kwa lijk te nemen. "Als je zulke kansen krijgt en mist, dan moet je wel hard voor jezelf zijn," stelt hij nu. "Ik ben er echt een paar dagen ziek van geweest." Letterlijk toch? Erik ten Hag zei na de thuiswedstrijd tegen FC Utrecht dat je een paar dagen niet had getraind. "Dat klopt. Ik voelde me de ochtend van de wedstrijd tegen Spurs al een beetje duizelig. De volgende och tend voelde ik me heel slap, misse lijk. Alles deed pijn. Kleine klachtjes waren ineens extreem. Het zou best kunnen dat het erger was door de uitschakeling. Het resultaat hielp in elk geval niet mee om me beter te voelen. Als het minder gaat, doet alles pijn." Toch was het niet te zien tegen FC Utrecht dat je ziek was geweest. Je was enorm aan het afjagen. "Ja... Dit was mijn derde seizoen bij Ajax, twee keer was ik geen kampioen geworden. Ik dacht na die snelle 1-0-achterstand alleen maar: dat gaat me niet nog een keer gebeuren. Helemaal omdat we al zo dichtbij waren. Iedereen werkte enorm hard. We hebben het echt met z'n allen gedaan." Petitie Terwijl Ziyech op het trappetje van het trainingsveld zijn verhaal doet, lopen enkele jeugdspelers langs. Ze krijgen een vriendelijk knikje van Ziyech. "Ik hoop dat je blijft," zegt een van de jochies bij het voorbijlopen. Over zijn toekomst wil Ziyech het niet hebben. Niet omdat hij er niet aan wil denken, maar meer omdat er niets te melden valt. Dan kun je beter niets zeggen. Ook wat dat betreft handelt hij anders dan vorig seizoen. "Ik ben klaar om verder te kijken," stelde hij destijds vlak na het seizoen en vlak voor het WK. Geen Ajacied die eraan twijfelde: Ziyech zou vertrekken. Het liep anders. De juiste club kwam niet voorbij, en dus bleef de Marokkaanse inter national. "Ondanks dat ik het in eerste instantie niet wilde, was bij Ajax blijven de beste keuze," stelt hij nu. "Dat is uit eindelijk wel een fijne conclusie, inderdaad." 'Ondanks dat ik het in eerste instantie niet wilde, was bij Ajax blijven de beste keuze' 'Natuurlijk kreeg ik de hulp van de andere jongens. Zij zetten mij in mijn kracht, door hen kan ik doen wat ik nu doe' Met 76 punten wist Hakim Ziyech zijn teamgenoten ruim schoots achter zich te houden bij de Ajacied van het Jaar verkiezing. Hij is de vijfde speler die twee keer de Rinus Michels Trofee wist te winnen. En pas de derde die het twee seizoenen na elkaar deed. 31-05-2019 'Ik zie het als prijs voor de hele ploeg' Door Mike van Damme HAKIM ZIYECH 1. Hakim Ziyech 76 2. Donny van de Beek 48 3. Matthijs de Ligt 45 4. Dusan Tadic 44 5. Klaas Jan Huntelaar 42 HAKIM ZIYECH Jari Litmanen (1993/1994, 1998/1999), Cristian Chivu (2000/2001, 2002/2003), Maarten Stekelenburg (2007/2008, 2010/2011), Luis Suarez (2008/2009, 2009/2010) en Jasper Cillessen (2014/2015, 2015/2016) gingen Ziyech voor als tweevoudig winnaar van de prijs die sinds het seizoen 1992/1993 wordt uitgereikt door de Supporters vereniging Ajax. Alleen Suarez en Cillessen pakten de pakte de prijs eerder twee seizoenen achter elkaar. Ziyech maakte dit seizoen het verschil vooral voor de winterstop. In de eerste competitiehelft werd hij door de stemmers op ajaxlife.nl maar liefst negen keer gekozen tot Ajacied van de Wedstrijd, waaron der in de Europese wedstrijden tegen Sturm Graz (thuis), Standard Luik (thuis), Dinamo Kiev (thuis en uit) en Bayern München (uit). Na de winterstop maakte vooral Donny van de Beek een opmars. Hij eindigde uiteindelijk als tweede, met 48 punten. De middenvelder bleef aanvoerder Matthijs de Ligt (45 punten) net voor. Hakim Ziyech toont de Rinus Michels Trofee aan honderdduizend fans op het Museumplein.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 12