Voorbereiding 2019/2020 ajaxlife INTERVIEW 11 Trots Hij sprak over het continue proces naar succes. Het geduld, de stand vastigheid die je moet hebben en het geloof in eigen kunnen. Maar ook over hobbels en bergen op weg naar het zilverwerk. "PSV-uit was een hobbel. Wat dan een berg is? Dat kunnen ook andere zaken zijn. Din gen die de groepsdynamiek beïn vloeden." 'Er ontstond een elektrische draad tussen de spelers en de fans. Dat voelde ik vooral tijdens de Europese wedstrijden en thuis tegen PSV' Hoewel Ajax de dubbel won en tot de halve finales van de Champions League reikte, dienen de Amsterdammers zich ook komend seizoen via kwalificatiewedstrijden te plaatsen voor het lucratieve miljoenenbal. 31-05-2019 XX Vreugde na de benutte strafschop van Dusan Tadic tegen PSV. Waar Louis van Gaal na de Cham pions Leaguewinst in 1995 met een karatetrap het podium op het Museumplein bestormde, begint Erik ten Hag bijna een kwart eeuw later met een buiging naar de hon derdduizend Ajacieden. Niet veel later heeft hij de microfoon en gaat op zijn Van Gaals los. Ten Hags 'Wij zijn Ajax' wordt door de massa beantwoord met een 'wij zijn de beste'. Hij schreeuwt het steeds harder en fanatieker. Vol vuur, en op een manier zoals we hem niet eerder zagen. Het publiek vindt het prachtig en Noussair Mazraoui en David Neres, die in de rug van hun trainer staan, hebben het niet meer. Ook zij zagen hun trainer zo niet eerder. Ten Hag wordt gedragen door de aanhang. Hoe anders was dat een jaar geleden. Aan het eind van het seizoen 2017/2018 spraken we hem over het negatieve sentiment dat de gehele club in een wurg greep leek te hebben. Hij vond het niet reëel. Veel kon beter, maar veel ging ook goed, vertelde hij destijds. Daarop opende de trainer zijn laptop en toonde talloze statistie ken die de stijgende lijn van zijn proces onderstreepten. Wellicht de belangrijkste conclusie: Ajax speelde minder zonder de gebles seerde Frenkie de Jong en aan zienlijk beter toen de middenvelder weer fit was. Een jaar later is er van een negatief sentiment geen sprake meer. Scepsis maakte plaats voor adoratie. Ten Hag schreef geschie denis door bijna het onmogelijke te presteren: de titel, de KNVB-beker en bijna de Champions Leaguefi nale. Ajax bleek dit seizoen Euro- pa-proof, waarmee hij voldeed aan een andere belangrijke doelstelling van de directie. En Frenkie de Jong maakte zijn droomtransfer naar FC Barcelona. Terug naar die buiging van dankbaarheid op het Museum plein. "Onze fans waren dit sei zoen geweldig. Vanaf de wedstrij den tegen Sturm Graz speelden we in een geweldige atmosfeer," blikt Ten Hag terug op wat formeel zijn laatste werkdag van het seizoen is. "Er ontstond een elektrische draad tussen de spelers en de fans. Dat voelde ik vooral tijdens de Europese wedstrijden en thuis tegen PSV. Na de rode kaart (voor Noussair Mazraoui, red.) en die 1-1 gebeurde er iets in het stadion. Iedereen besefte dat er ook iets moest gebeuren om ons eredivisie seizoen te redden." Vooruit Ten Hag vertelt zijn verhaal vanuit de auto op weg naar huis. Na al het feestgedruis - prijzen moet je vie ren - kijkt de trainer alweer voor uit naar het nieuwe seizoen. Want ondanks alle successen dient Ajax gewoon voorrondes in de Champi ons League te spelen. "Wat ik zoal doe op een laatste werkdag? Je werkt aan structuren, organisatie, de voorbereiding en planning en natuurlijk praat je over de samenstelling van de nieuwe selectie, al is dat laatste natuurlijk een continu proces. Alleen, als het seizoen echt voorbij is, wordt daar de prioriteit op gelegd." Echt vrij is hij dan ook niet. Natuurlijk is hij deze weken vaker bij zijn gezin, maar zo nu en dan zal hij wel weer even komen bin nenwaaien op de club. Praten over komend seizoen. Of een speler welkom heten, zoals hij een uur voor het gesprek met de Argen tijn Lisandro Martinez deed. "We willen volgend seizoen natuurlijk opnieuw een goede selectie neer zetten." En dus schakelt hij deze dagen al veel met directeur voetbalza ken Marc Overmars, de man die anderhalf jaar geleden zijn nek uit stak door hem als trainer zonder Ajaxverleden naar Amsterdam te halen. "Marc en ik bepalen samen de selectie en de transferwindow is nu open. We bepalen welke strategie we kiezen, bekijken telkens welke lijnen er naar een specifieke speler liggen en hopen op die manier voor negentig procent te weten waar we voor komend seizoen staan." In die zoektocht naar verster kingen is de speelwijze bepalend. De selectie moet ook na het vertrek van enkele spelers in balans blij ven, zowel op voetbaltechnisch als op mentaal vlak. Niet wetende wie er precies ver trekken, heeft Ten Hag een voorlo pig wensenlijstje, zo liet hij eerder al in VI optekenen: een middenvel der om opportunistisch spel van de opponent te bestrijden, een snelle voorhoedespeler die de diepte kan bespelen, een spelverdeler en die ene verrassing waar niemand reke ning mee houdt. Terugblikken op dit wonderbaarlijke seizoen deed de trainer de afgelopen week al talloze keren. Voor tele visiezenders, de dagbladen en het eigen clubkanaal. De rode draad van al die interviews: Ajax heeft prijzen gepakt met attractief voetbal, met een team vol kwaliteit waar over twintig jaar nog steeds met trots gesproken zal worden. En daar blijft het bij. Doorvra gen kan, maar heeft geen zin. Bij Ajax komt veel naar buiten maar veel ook niet, zo blijkt. Dat laatste is essentieel voor succes. Niemand is groter dan de club. Zodra dat bewustzijn groeit ben je als trainer op de goede weg, wil Ten Hag nog wel beamen. Wat ook van invloed was op de beeldvorming rondom zijn eigen persoon: de kritiek die van uit bepaalde media op hem geuit werden. Hij noemde het een hetze en cabaretesk, maar werd er niet warm of koud van. "Ik wil daar altijd ver van weg blijven. Het belangrijkste is dat ik geen energie ga leggen in een gevecht tussen mijzelf en bepaalde media. Dan heb ik geen focus op ons team, maar op randzaken en daar heb je als trainer toch geen invloed op." Wat in gesprek met de trainer tevens opvalt: vraag je hem naar zijn eigen ontwikkeling, dan houdt hij zich op de vlakte. Hij praat lie ver over het teamproces en het feit dat veel van zijn spelers dit jaar uitgroeiden tot internationals. Een persoonlijk verbeterpunt publieke lijk benoemen, is munitie voor cri ticasters. "Maar ik weet van mezelf op welke vlakken ik me moet ver beteren." Het is de vraag of hij dat na de zomer in Amsterdam zal doen. Wat voor topspelers geldt, geldt ook voor succestrainers. Kan het nog beter? Waar ligt de uitdaging? Welke buitenlandse club meldt zich? Op het moment van het interview is Ten Hag duidelijk: hij heeft de intentie om te verlengen bij Ajax. "Volgend seizoen wordt de uitdaging nóg groter," doelt de trainer op het mogelijke vertrek van spelers als Matthijs de Ligt, Hakim Ziyech en David Neres. Ten Hag waakt voor opportunisme en erkent dat een stukje verwach- tingsmanagement richting de ach terban geen kwaad kan. Een evena ring van dit seizoen zou een klein wonder zijn. Gunnen Zijn eigen staf verandert ook van samenstelling. Vriend en collega Alfred Schreuder is komend sei zoen hoofdtrainer in de Bundeliga bij TSG 1899 Hoffenheim, terwijl oud-Ajacied Christian Poulsen de Ajaxbank komt versterken. "Ajax besloot om Alfred die kans te gunnen. Marc kent Chris tian goed en liet ons kennismaken tijdens een stageperiode, waarin we beiden konden kijken of het beviel. Poulsen speelde op '6', is intelligent, handelt vanuit de teamgedachte en interesseert zich veel voor het mentale aspect." Erkenning kwam er voor de Ajaxtrainer zelf van zijn vak broeders. Zo won Ten Hag voor de tweede keer in zijn trainersloop baan de Rinus Michels Award. De eerste keer was in 2016 met FC Utrecht. Een prestigieuze prijs, want collega-trainers kozen mas saal voor de Ajaxtrainer. "Die waardering van colle ga's is mooi. Maar het blijft wel een moeilijke prijs. Het is moeilijk om prestaties te vergelijken, want onder welke omstandigheden en mogelijkheden werk je als coach? Het is van Dick Lukkien bijvoor beeld ook knap dat hij FC Emmen in het eerste jaar in de eredivisie hield." Aan het eind van het gesprek laat de trainer het indrukwek kende puntenaantal nog maar eens vallen: 86. "Dat is meer dan tij dens de laatste vier landstitels van Ajax. PSV haalt er ook 83. Normaal gesproken word je daarmee kam pioen. Alleen dit seizoen niet." Vriend en collega Alfred Schreuder vertrekt naar Hoffenheim. ERIK TEN HAG Ajax stroomt wel een later in dan vorig seizoen. Het Europese avontuur begint in de derde voorronde. Op dinsdag 6 of woensdag 7 augustus is de heenwedstrijd, een week later volgt de return. Het nieuwe seizoen begint officieel op vrijdag 21 juni op De Toekomst. Vanaf die dag stromen de spelers gefaseerd in. Allereerst de niet-internationals, spelers van Jong Ajax en A-junioren, daarna de anderen. Vanaf maandag 24 juni staat een grotendeels besloten trainingskamp gepland, hoogstwaarschijnlijk in De Lutte.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 11