ajaxlife PORTRET Q De laatste wedstrijd van liefhebber Frenkie de Jong En dat was het dan. Frenkie de Jong zette in Doetinchem zijn laatste stappen als Ajacied. Wij volgden de middenvelder. Voor zover dat kon natuurlijk. 'Versnelling in versnelling in ver snelling' staat er in het notitie blokje bij de 66ste minuut van De Graafschap-Ajax. Of het fysiek mogelijk is om zo vaak te versnellen als je al op topsnelheid zit, is maar de vraag, maar we dichten Frenkie de Jong deze kwaliteit graag toe. Hij voetbalt wel vaker de logica voorbij. Zijn actie begint rond de mid denlijn, en met een eerste versnel ling schudt de Ajaxmiddenvelder Youssef El Jebli van zich af. De Jong snijdt naar binnen en houdt puur op snelheid Leeroy Owusu achter zich. Met een subtiele koerswijzi ging zet hij Lars Nieuwpoort op het verkeerde been, ziet een opening bij het strafschopgebied, en versnelt nog eens. Het is dat Azor Matusiwa hem op de hak tikt, anders is een van de mooiste doelpunten van het seizoen in de maak. Frenkie de Jong bepaalt in Doe- tinchem voor de laatste maal als Ajacied het tempo. En niet alleen met zijn indrukwekkende rush. Het is geen toeval dat Ajax hal verwege de eerste helft loskomt en kansen begint te creëren. In de beg infase vindt De Jong nog continu El Jebli of Javier Vet in zijn schaduw. De op zondag 22 jaar geworden middenvelder wandelt, stapt in, en uit, op zoek naar ruimte. En op zoek naar de bal. Ontspannen Het is een paar minuten over zes als de spelersbus van Ajax het parkeer terrein van De Vijverberg op komt rijden. Als de deuren opengaan, begint het geschreeuw van een groep jochies. "Frenkie! De Ligt! Frenkie, De Ligt! Frenkie de Ligt!" Ajax mag officieus al kampi oen zijn, zowel De Jong als De Ligt laten zich niet afleiden. Rustig pak ken ze hun tas en lopen richting de kleedkamer. Als ze enkele minuten later via de catacomben het veld op komen lopen, ogen de Ajacieden meer ontspannen. De Jong heeft zijn handen in zijn zak, terwijl hij met Dani de Wit het veld betreedt. Slechte herinneringen aan De Vijverberg hebben ze beiden niet. Ze waren niet in beeld bij Ajax 1 toen drie jaar geleden op dit veld het kampioenschap werd ver speeld. In speelronde 34. De Wit is nog altijd een talent, De Jong is inmiddels Nederlands voetbalhoop. En de duurste eredivisiespeler ooit, met de 75 miljoen die FC Barcelona voor hem betaalde. De Jong slaat zijn armen achter zijn hoofd en rekt zich uit. Met zijn schoenen wrijft hij over het gras. In het te droog? Te lang? Precies goed? Zijn mimiek verraadt niets. Hij lacht. Op enige somberheid tijdens zijn laatste wedstrijdvoorbereiding bij Ajax valt hij niet te betrappen. Hij vindt het vooral heerlijk om op het veld te staan. De liefhebber. Startschot En daar is na goed twintig minuten spelen voor het eerst het karakte ristieke wiegen met de heupen, het dreigende draaien. El Jebli is het slachtoffer. Het lijkt een startschot voor De Jong: de wedstrijd is nu echt begonnen. Hij deed het zo vaak, dat draaien en wiegen, wachtend tot de tegenstander zou toehappen. Hachelijke momenten leverde het soms op, vooral in de eigen laatste linie. Hier in Doetinchem is nie mand De Jong de baas. El Jebli niet, Vet niet. Een steekpass op Klaas Jan Huntelaar, een no-lookpass op Donny van de Beek. En dan staat De Jong ineens op de achterlijn, vlak bij het vijandelijke doel. Het is de 33ste minuut. Voorgeven op Dusan Tadic is de logische keuze, maar De Jong trekt de bal hard terug, waar Van de Beek ook helemaal vrij staat. Waarom de logische oplossing nemen? De 0-1 lijkt in de maak, maar Van de Beek verslikt zich in de pass. Een paar minuten eerder duikt De Jong zelf al op voor doelman Nigel Bertrams. Eerst is er het slimme overstapje, daarna de voorzet op maat van Hakim Ziyech. De Jong ziet zijn schot geblokt door de doelman. Scoren zit er deze avond niet in. Dankzij de noodrem van Matusiwa en dankzij Bertrams. Een assist krijgt de Ajacied ook niet achter zijn naam. Hij blijft daarmee ste ken op drie treffers en drie assists. Het zijn geen overdonderende cij fers. Het is misschien zelfs weinig voor zo'n bepalende middenvelder. Maar wie goed kijkt, ziet zijn aandeel in de treffers. Ook in de 1-4. Als De Jong de bal naar Daley Blind tikt, wijst hij meteen naar de vrijstaande Tadic. Blind hoeft niet te kijken, niet na te denken, slechts te passen. De snelheid van de aan val verschaft Tadic de ruimte om zijn 28ste van het seizoen te maken en mede-topscorer van de eredivi sie te worden. Ook zonder treffers en assists is de erkenning er. Eerder op deze woensdag wordt bekend dat De Jong de Johan Cruijff Prijs wint, voor talent in de eredivi sie. Twee dagen later pakt hij ook de titel Speler van het Jaar bij Fox Sports. Zingen 'Frenkie moet een liedje zingen, hi ha ho,' klinkt het vanuit het uitvak. Terwijl het podium voor de uit reiking van de schaal bijna opge bouwd is, snelt de middenvelder zich nog even naar de camera van de NOS voor een eerste reactie. Een liedje gaat hij niet zingen, grapt hij. Dat heeft hij op zondag al gedaan, op het Arenadek, na de zege op FC Utrecht. Misschien doet hij het later nog even, bij het uitvak zelf. Hij straalt, zoals hij dat zo vaak doet. Het plezier spat er niet alleen op het veld, maar ook daarbuiten vanaf. Hier staat een liefhebber pur sang. Een speler ook die eigenlijk een publiekswissel verdient. Hele maal omdat hij de enige is van wie zeker is dat hij vertrekt. Hij wordt een dag later tijdens de huldiging in het zonnetje gezet door direc teur voetbalzaken Marc Overmars, maar in Doetinchem staat hij na negentig minuten spelen gewoon nog op het veld. Twaalf minuten voor tijd is het Donny van de Beek die als derde - na Noussair Maz- raoui en Lasse Schöne - wordt gewisseld. Trainer Erik ten Hag speelde in De Jongs laatste thuis wedstrijd nog wel met de gedachte hem vroegtijdig naar de kant te halen, maar koos ervoor de ietwat zieke Hakim Ziyech de derde wis sel te gunnen. Ach, De Jong zal er niet mee zitten. Sterker: een paar dagen na de wedstrijd duikt op social media een beeld op, waarin De Jong aan scheidsrechter Danny Makke- lie vraagt wel wat blessuretijd bij te trekken, want de Ajacied wil zo lang mogelijk voetballen. Als ook die extra tijd erop zit, is het uitgerekend De Jong die de bal even opwipt en richting Makkelie schiet. Daarna rent hij naar zijn feestvierende teamgenoten. Het zijn zijn laatste officiële stappen als Ajacied. In de hoogste versnel ling natuurlijk. Op enige somberheid tijdens zijn laatste wedstrijdvoorbereiding bij Ajax valt De Jong niet te betrappen 24-05-2019 J Afscheid in de hoogste versnelling Frenkie zingt geen liedje, maar poseert wel met de schaal bij het uitvak. Door Mike van Damme Een versnelling in de versnelling in de versnelling. De Jong wordt gevloerd net voordat hij kan scoren

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 9