>5° r 3! ajaxlife REPORTAGE 11 24-05-2019 XX wel pannenkoeken zijn om dit weg te geven," zegt Matthijs de Ligt voor de camera van Fox Sports. Op het veld was de aanvoerder nog stelliger, met een microfoon in zijn handen. "We moeten nog één wedstrijd, maar we hebben 'm al," was de boodschap die met luid gejuich werd ontvangen. In de perskamer heeft Ten Hag meer moeite om al over het kam pioenschap te praten. Het is nog niet zover, wil hij aangeven. "We zijn er nu heel, heel dichtbij. We hebben gemerkt dat het op de tri bunes al omarmd is als een kam pioenschap, maar het is feitelijk zo dat we aanstaande woensdag de kampioenswedstrijd gaan spe len," vertelt de trainer. Terwijl Ten Hag in alle rust zijn zienswijze over de wedstrijd, het kantelpunt in de titelstrijd en zijn wissels deze middag deelt, pro beren de geluiden van buiten het stadion langzaam de regie over te nemen. Het zijn geluiden van vreugde. Autogetoeter. Gejuich. Sinds Ajax' plaatsing voor de groepsfase van de Champions League in 2010, na het gelijkspel thuis tegen Dinamo Kiev, is het een bekend fenomeen: als er iets gevierd moet worden, gebeurt dat tegenover de hoofdingang op het Arenadek. De spelers op het dek, de massa fans eronder, op het pleintje voor de Johan Cruijff Arena waar ook de stadionkassa's staan. Eén voor één melden de spe lers zich. Elke keer is de ontla ding groot. Hakim Ziyech klapt, steekt zijn duim omhoog en lacht als de menigte hem toezingt dat hij bij Ajax moet blijven. Klaas Jan Huntelaar blijft na het (bijna) bin nenhalen van zijn eerste landsti tel tien minuten zingen en sprin gen, Dusan Tadic begint een halve striptease en gooit zijn gilletje en stropdas richting de menigte beneden. Niemand had voor de wed strijd rekening durven te houden met dit scenario. De kater van de uitschakeling tegen Spurs was nog altijd voelbaar. Vlak na dat duel werd door de fanatieke aan hang nog wel 'kampioenen, kam pioenen' gezongen, maar meer als steun in de rug dan als pro fetie richting de zondagmiddag. Ingegeven door de snelle achter- rood en wit kleuren. Ajacieden jui chen; op het veld, in het uitvak en in andere vakken van het stadion. Het is officieel: Ajax is landskam pioen van het seizoen 2018/2019, de schaal is binnen. Als de foto's bij het podium gemaakt zijn, snelt Daley Blind met de schaal richting het uitvak. Een groot spandoek met uiteraard de tekst 'Kampioenen' hangt over de flexiglazen wand. Kartonnen dubbels - schaal en beker - zijn in de rust al uitgedeeld door de Sup portersvereniging Ajax, maar het gaat uiteindelijk om de schaal die Blind in zijn handen heeft. Voor de vijfde keer al in zijn carrière. De Ajacieden laten zich toe zingen. En dan, na een korte stilte, klinkt het vanuit het uitvak: 'De droom van mijn zoon is uitgekomen. Door jullie allemaal. Dank je wel' stand tegen FC Utrecht - al na 38 seconden - valt het de term 'kam pioen' tot een kwartier voor tijd ook niet in de Arena. Pas als Tadic de 3-1 maakt, klinkt het weer 'kampioenen, kampioenen'. En daarna 'En Ajax 1 wordt kampioen'. En 'Nouri, Nouri.' Woensdag 15 mei, 21.40 uur Het 'Campione, Campione' van E-Type, het officiële nummer van het EK in 2000, schalt door de boxen van De Vijverberg, ter wijl de confettikanonnen de lucht 'Nouri, Nouri.' Het is het moment dat je weet dat gaat komen. De spelers zingen mee, klappen mee. Wie beter naar het kampioens shirt kijkt dat de spelers na het laatste fluitsignaal hebben aan getrokken, kan een afbeelding van de kleine balvirtuoos ontwaren. Het is subtiel aangebracht, op de linkermouw. Zoals ook al de hele avond subtiel links onderin het uitvak een spandoek hangt met de beeltenis van Nouri. In de catacomben van De Vij verberg wordt de spelers naar EXÉKKfHt V'W BKa tMkr hun teamgenoot gevraagd. Daley Blind zegt dat hij namens de groep spreekt als hij zegt dat deze titel voor Nouri is. Donny van de Beek vertelt over het moment bij het uitvak. "Dat vind ik mooi. De supporters scanderen zijn naam vaker en dat is een teken dat ze hem nog niet vergeten zijn en dat waardeer ik heel erg. Ik had ook al een bericht binnen van zijn broertje. Dat doet hij altijd na de wedstrijd." Donderdag 16 mei, 17.22 uur Het programma van de huldiging loopt flink uit, maar wat deert het? De zon schijnt, het Museumplein ademt louter euforie uit en op het podium dansen en zingen de Aja cieden op (of net naast) de beat van de trommelaars van de harde kern. De schaal en KNVB-beker wis selen continu van eigenaar, als het tijd is om enkele individuen in het zonnetje te zetten. Noussair Maz- raoui wordt door de technische staf uitgeroepen tot Talent van het Jaar. Dan is het de beurt aan Fabian Nagtzaam, directeur-bestuurder van de Supportersvereniging Ajax, om de Ajacied van het Jaar bekend te maken. Voor het tweede jaar op rij is het Hakim Ziyech. Hij neemt het beeldje van Ajax - de Rinus Michels Award - in ontvangst en toont het aan de menigte. Met zonnebril op. Het zal niet alleen tegen de zon zijn, maar ook vanwege de kleine ogen. Het zijn intense dagen voor de Ajacieden: het officieuze kam pioenschap op zondag, de late wedstrijd en de uitreiking van de schaal op woensdag en de huldi ging op donderdag. Maar de spelers en fans lijken er elke minuut van te genieten. Het zijn bijzondere dagen. Met num mer 34 in het middelpunt. Een nummer dat nimmer vergeten zal worden. Hebbes! Matthijs de Ligt showt Nederland de schaal die mee naar Amsterdam gaat. MOHAMMED NOURI De dubbel wordt alvast gevierd tijdens De Graafschap-Ajax.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 11