Trots, ongeloof en totale euforie in Turijn 8 REPORTAGE ajaxlife Ajax voetbalde zich ten koste van Juventus naar de halve finales van de Champions League. Bij supporters leidde dat tot een onwaarschijnlijke cocktail van trots, onge loof en totale euforie. Een sfeerverslag van een heerlijk tripje Turijn! Op de ochtend van de wedstrijddag stappen we in een vliegtuig bomvol Ajacieden. "Welkom op deze super leuke vlucht, we zijn hartstikke trots op Ajax," jubelt een vrolijke stewar dess door de intercom. Tijdens de één uur en vieren twintig minuten durende vlucht spreken we Ajaxsupporter 'Grijze' André. Heeft hij er vertrouwen in dat Ajax de halve finale kan halen? "Ha, ik hoop het wel, want het vakan tiegeld moet ergens aan op. Anders verbrast mijn vrouw het toch maar!" Een bulderende lach volgt. Aangekomen in Turijn pakken we een taxi richting centrum. In de speciaal afgezette fanzone vieren supporters alvast een feestje. We spreken een groep van acht Ajacie- den. Het bier vloeit rijkelijk en bor den vol pizza's, waar het vet vanaf druipt, gaan in de rondte. Twee van de acht vrienden zitten in het uitvak, de andere zes in de thuisvakken. "We betaalden 1300 euro de man voor een kaartje," vertelt Kees, terwijl een stuk pizza in zijn mond verdwijnt. "Ja, dat is veel geld, maar het is wel een kwarfi- nale hè! We gaan dit jaar maar op vakantie richting de Veluwe, dat is wel de consequentie. Het geld is op. Ja, dat moet ik thuis nog wel vertel len," lacht hij. Een tafeltje ernaast zit Johan 'De Beffer', zoals zijn vrienden hem noemen. We vragen maar niet ver der. Terwijl 'mijn stad' van Danny de Munk uit vele monden schalt, gaat zijn telefoon. "Shit, mijn vrouw belt! Hoi schat, ja, het is hier leuk. We gaan net een museum in!" Een slok bier volgt. Zijn vrienden gaan stuk en wij ook. De dag schiet ondertussen aar dig op en de Ajacieden zetten koers richting het prachtige Allianz Sta dion. Daar aangekomen spreken we enkele aanhangers van Juven- tus. Emotionele baasjes en vooral benieuwd: "speelt Frenkie?" Het antwoord is "si", blijkt als de opstelling van Ten Hag doorkomt. Via flinke veiligheidscontroles, waarbij we zelfs onze schoenen moeten uittrekken, arriveren we in het uitvak, dat een prachtig zicht biedt op het speelveld. Daar staan we dan met 2100 Ajacieden. Wie kon in juli 2018 bevroeden dat Ajax het zo ver zou schoppen? De hele Europese expe ditie begon tegen Sturm Graz, waarna Ajax via Standard Luik en Dinamo Kiev deelname aan het miljoenenbal veiligstelde. Het mogen meedoen in de Champions League was al fantas tisch, maar dat Ajax daarin zo veel indruk zou maken, had niemand verwacht. Het frisse Ajax steeg tegen AEK Athene, Bayern Mün- chen, Benfica én Real Madrid boven zichzelf uit. En nu staan we hier dus in Turijn. Hoe het ook eindigt, je voelt de trots bij de aanwezige Ajacieden. Ook als Ajax de halve finales mis loopt, kun je alleen maar dankbaar zijn voor alle avonturen die we dit jaar kriskras door Europa beleven. Alles na het doorkomen van de groepsfase was sowieso al bonus. Het stadion stroomt onder tussen vol. Het uitvak maakt zich op voor naar wat later blijkt een geweldige wedstrijd. Ook de ploeg van Ronaldo gaat kopje onder tegen de bende Ajacieden van Erik ten Hag, alleen weten we dat dan nog niet. Het eerste fluitsignaal van arbi ter Clement Turpin klinkt. Ajax heeft het direct lastig. Noussair Mazraoui raakt razendsnel gebles seerd en 'CR7' kopt zijn ploeg vroeg op voorsprong. Het uitvak blijft echter keihard zingen en sprin gen. De ondersteuning in Europa is sowieso al heel het jaar van onwijs hoog niveau. De beloning daarvoor volgt snel. Donny van de Beek schiet uit het niets de gelijkmaker binnen. We raken uitzinnig, maar de VAR zorgt plots voor stilte in het uitvak. De treffer wordt gecontroleerd op bui tenspel. Dan het teken van Turpin: doelpunt! Weer juichen! Het blijkt de ommekeer en vooral na rust speelt Ajax fantas - tisch. Als Matthijs de Ligt tussen twee verdedigers de 1-2 binnen- knikt, leidt dat tot doldrieste tafe relen onder de Ajaxsupporters. Wat gebeurt hier allemaal? Maken we dit echt mee? Volwassen mannen laten tranen de vrije loop. Eén van hen is Berry. Hij heeft het niet meer. Niemand heeft het meer. Als Ajax in balbezit is, dan kijkt Berry, maar als Juve de bal heeft, dan krimpt hij van ellende ineen. Hij durft niet te kijken. Ondertussen verzuimt Ajax de score uit te breiden. Er zijn kansen om de Italianen serieus pijn te doen, maar Hakim Ziyech, Dusan Tadic en Van de Beek missen de finesse in de afronding. De stadionklok tikt verder en de spanning is voelbaar. Het besef groeit: we lijken het gewoon te gaan flikken. Sterker nog: dat gebeurt ook! Na 95 lange minuten klinkt het laatste fluitsignaal. Ajacieden op het veld en de tribune worden krankzinnig van vreugde. Het feest wordt samen gevierd. Het is prach tig. Met de buikschuiver van Marc Overmars als kers op de taart. De ochtend na het Wonder van Turijn zien we plukjes Ajax- supporters op de luchthaven van Turijn. Kleine oogjes. Het was een korte nacht. Nog altijd dronken van geluk worden beelden op mobieltjes teruggekeken. We krijgen er maar geen genoeg van. In het vliegtuig is de stemming opperbest. Een man staat ineens op en schreeuwt: "HENK, HENK, HEEEENNNKKKK!!" Henk kijkt vijf rijen verderop verdwaasd om. "Ja, wat?" "WE STAAN IN DE HALVE FINALE HENK!!" En zo is het maar net. 'Hoi schat! Ja, het is hier leuk. We gaan net een museum in!' 26-04-2019 Dronken van geluk Uitzinnige Ajacieden op het veld en in het uitvak! Door Floris Roos SK.V1J Kees (rechts met sjaal) en zijn vrienden betaalden liefst dertienhonderd euro voor een kaartje, maar vermaakten zich opperbest in Turijn.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 8