ajaxlife VERGETEN SEIZOEN Yl Het vergeten successeizoen 1978/1979: op herhaling in de bekerfinale Over de 'gouden' jaren van Ajax worden boe ken vol geschreven. Het eveneens succes volle seizoen 1978/1979 is juist in vergetel heid geraakt. Tot nu. In deel 18: Ajax rekent in twee bekerfinaleduels af met FC Twente. Op 14 oktober 1978 zet de beker competitie zich voor Ajax in gang, tegen FC Eindhoven. Het is de start van een rommelige maar tenslotte succesvolle campagne die, na de obstakels FC Eindhoven, Roda JC, Fortuna Sittard en FC Volendam te hebben overmeesterd, uitmondt in een finale tegen FC Twente. In de competitie leiden de tuk kers een wat mager bestaan. Op de competitieladder bezet de club een positie in het zogenoemde rech- terrijtje, al kan het door Spitz Kohn Ajax is in de eindstrijd om de KNVB-beker huizenhoog favoriet. De Kuip is op 15 mei 1979 plaats van handeling. Aanvankelijk lijkt er geen vuiltje aan de lucht, maar naarmate Ajax-FC Twente op gang komt, tonen de tukkers zich steeds brutaler en leggen de zwakke plek ken in het Ajaxteam bloot. In de dertiende minuut ontfut selt de in grote vorm stekende Jaap Bos de bal aan Piet Wijnberg, laat vervolgens Jan Everse zijn hielen zien en zet scherp voor. Om Hallvar Aanvankelijk lijkt er geen vuiltje aan de lucht maar naarmate Ajax-FC Twente op gang komt, tonen de tukkers zich steeds brutaler getrainde elftal soms aardig voor de dag komen. Dat heeft Ajax in de competitie ondervonden in stadion Diekman, waar na een 2-0-achter- stand met de hakken over de sloot de volle winst wordt binnenge haald: 2-3. Thoresen van scoren af te houden glijdt Wim Meutstege naar de bal, raakt die ook, maar tot verbijste ring van hemzelf en alles wat van Ajax houdt, verdwijnt de bal achter Piet Schrijvers. Ajax staat met 1-0 achter. Er is tijd genoeg om orde op zaken te stellen, de schade te repareren, maar Ajax speelt slordig en biedt FC Twente de kans het spel te bepalen. In een verslag over de wedstrijd in Het Parool van een dag later staat over die fase: 'FC Twente bleef het spel dicteren. Ajax liep zich vast en struikelde over het "dode" punt in de aanval, dat Ray Clarke heette.' Faam De spits heeft weinig vrienden, blijkt maar weer eens, en toch is hij het die vlak voor rust voor de gelijkmaker zorgt. Frank Arne- sen stormt op de van hem bekende wijze met de bal aan de voet het strafschopgebied van FC Twente binnen, wordt door keeper André van Gerwen onderuitgehaald en verdient een penalty. Die wordt door scheidsrechter Jonker inder daad toegekend en Clarke bevestigt zijn faam als penaltyspecialist door vanaf elf meter te scoren. In de kleedkamer worden spreekwoordelijk de klokken gelijkgezet en in de tweede helft is het spelbeeld totaal anders. Of dat aan de verbeterde instelling van Ajax ligt of aan een vermoeid rakende tegenstander, blijft een onbeantwoorde vraag. Het Twents ensemble ondergaat de furie van Ajax, komt zelden in de buurt van Schrijvers en ontsnapt een aan tal keer aan een achterstand. De grootste Ajaxkans is voor S0ren Lerby, die op tweeënhalve meter van het open liggende doel de bal over schiet. Het blijft 1-1. Verlengen... Het spookbeeld wordt waarheid. Hoe de ploegen ook ploeteren, gescoord wordt er niet en dat zorgt voor zowel een anticlimax als voor zorgen. In 1979 wordt het systeem van de beslis - sende strafschoppenserie nog niet gehanteerd, een extra wedstrijd moet zorgen voor de winnaar van de bokaal. De zorgen bestaan uit het vinden van een goede datum (en plaats) voor de replay. KNVB-competitieleider Jan Huijbregts laat zich door de smeek bede van Ajax om de wedstrijd later in het seizoen te spelen niet vermurwen en bepaalt 29 mei als speeldag voor de replay. Die wordt niet, zoals FC Twente aanvanke lijk wenst in het Nijmeegse Gof- fertstadion gespeeld, en ook niet, naar Ajaxwens in het Olympisch Stadion, maar wederom op Rotter damse bodem, in De Kuip. Weerstand Tussen de onbesliste finale en de replay liggen twee lastige compe titiewedstrijden. In Kerkrade wint Ajax met 3-1 van Roda JC en in De Meer wordt FC Den Haag met 4-1 geklopt. Met dat laatste resultaat stelt Ajax Europees voetbal veilig, maar natuurlijk wil het meer. De kranige weerstand die FC Twente veertien dagen eerder bood, kan het elftal niet meer opbrengen. Ajax, spelend in compleet witte outfit, is heer en meester in De Kuip en de einduitslag, 3-0, is een milde uitdrukking van het krachtsver schil. Clarke, Simon Tahamata en Dick Schoenaker zijn de schutters. Er zit een veel hogere score in, maar de tekst na afloop van Frank Arne- sen ("Het was eigenlijk wel mooi zo, die 3-0") zegt voldoende over de stemming. Dat de bekerzege niet al te uit bundig, zeg maar gerust beschei den, wordt gevierd, heeft niet alleen te maken met de focus op de aanstaande kampioenswedstrij den. Het hele seizoen al heerst er onrust rond het team en specifieker rond twee mannen die voortdurend onder (ook interne) kritiek gebukt gaan: trainer Cor Brom en spits Clarke. Terwijl het Ajaxbestuur zichzelf een zwijgplicht tegenover de pers heeft opgelegd, ontsnappen Brom en Clarke aan de 'feestelijkheden' en vinden elkaar in huiselijke kring. In Vinkeveen heffen zij, met hun echtgenotes, het glas op het win nen van de KNVB-beker. 26-04-2019 X# Doelpuntenmaker Simon Tahamata viert het winnen van de (dekselloze) KNVB-beker, samen met reserve-doelman Peter Jager. Bescheiden bekerfeestje Door David Endt Ray Clarke, die ook scoort in de finale, viert de bekerwinst in huiselijke kring met trainer Cor Brom.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 17