Don't worry about a thing! Ga naar GWKTravelex.nl en scoor Engelse ponden met korting* GWK Travelex TWEEDE HUID ajaxlife De mooiste Ajaxshirts ontleed Een Ajaxshirt is meer dan een kledingstuk. Elk design vertelt de verhalen van seizoenen, en van spelers die het droegen. We duiken in de historie van deze tweede huid. Dit keer: het lichtblauwe shirt waarin Ajax in 1983 de bekerfinale simpel won. Geen club in Nederland won vaker de KNVB-beker dan Ajax: achttien keer. De eerste keer dat Ajax zege vierde in het toernooi was meer dan honderd jaar geleden, in 1917, toen in de finale VSV Velsen werd verslagen. De laatste keer dat Ajax de bokaal mee naar huis nam, is naar Ajax' maatstaven gemeten al lang geleden. Té lang, roepen veel Ajacieden, want na 2010, toen in De Kuip Feyenoord aan de kant werd gezet, lijkt er een eeuwigheid verstreken. Op 5 mei kan een eind gemaakt worden aan het beker- loze tijdperk als Ajax, opnieuw in De Kuip, aantreedt tegen Willem II. Tegenwoordig is het de nor maalste zaak van de wereld dat de bekerfinale volledig wordt opge tuigd. De shirts zijn voorzien van speciale kenmerken die aan de finale refereren, met op de borst een opdruk met de datum en de titel van de wedstrijd. Dat is niet altijd zo geweest. In het seizoen 1978/1979 versloeg Ajax FC Twente in de bekerfinale. Er was na een eerste 1-1-gelijkspel een replay voor nodig om de tuk kers te kloppen (zie pagina 17). In die tweede wedstrijd speelde Ajax in geheel witte shirts, afgezet met rode biezen en kraagjes. Na afloop van de finale werden er wel sou venirshirts vervaardigd waarop onder de titel 'winnaar KNVB Beker' de datum en de wedstrijd stond gedrukt. Een paar jaar later, in 1981, betraden de Ajacieden het veld van het Olympisch Stadion voor de finale tegen AZ. Ajax speelde in groene shirts die, voor het eerst, voorzien waren van opdruk. Rechts op de borst, naast het centraal geplaatste clublogo, stond in een voudige letters en cij fers: 'Finale K.N.V.B. Beker 1981.' Daarmee was een trend in gang gezet. Het groene shirt is een mooi exemplaar, maar die finale werd verloren en we hebben het in deze rubriek toch liever over win nende shirts... Dus gaan we naar de KNVB-be- kerfinale van het sei zoen 1982/1983. Daarin was NEC de verras sende tegenstander. De KNVB had in haar oneindige wijsheid weer een nieuwe formule bedacht, namelijk een dubbele finale, verdeeld over een thuis een uitwedstrijd. Op 10 mei 1983 legde Ajax met een 3-1-overwin- ning in De Meer een fundament voor de winst. Wie als Nijmege- naar nog geloofde in een stunt kwam bedrogen uit, want ook in De Goffert won Ajax met 3-1. en In Nijmegen droeg Ajax het uit- shirt van dat seizoen 1982/1983, lichtblauw met schaduweffect, dat door de combinatie met de lichtblauwe kousen en broek in de supportersmond het 'pyjama shirt' werd genoemd. Centraal op het hierbij afgebeelde shirt (uit de verzameling van Patrick Vermast) stond de tekst die hoorde bij de bekerfinale. Johan Cruijff, wegens een bles sure afwezig tij dens de eerste wedstrijd, speelde een hoofdrol in het tweede duel. Op dat moment was al zeker dat hij zou ver trekken (alleen nog niet duidelijk waarheen) en met de van hem bekende eerzucht zette hij zijn slotstempel op de finale. In de 71e minuut maakte hij op magistrale wijze Ajax' derde goal, om zich vijf minuten later te laten vervangen: in het pyjamashirt-met-op schrift had Cruijff zijn laatste wapenfeit als voetballer van Ajax getoond. 26-04-2019 Bekerwinst in het pyjamashirt Door David Endt worldwide money 'Betaal via GWKTravelex.nl geen commissie. Hierdoor ontvang je een korting tot 7,50 per bestelling

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 16