ajaxlife KNVB-BEKERFINALE 1 C Bekerkoorts houdt trotse Tilburgers stevig in de greep Willem II speelt op 5 mei tegen Ajax zijn vierde bekerfinale in de 122-jarige clubhistorie. Zijn ze er klaar voor? We vroegen het trainer Adrie Koster, fan clubvoorzitter Jan van den Dries en ere lid Peter Année, die nog getuige was van de eerste bekerwinst in 1944. Peter Année (86) loopt sinds 1942 rond bij Willem II. Hij bekleedde talrijke functies, waaronder die van voetballer, bestuurslid, sta dionspeaker en persvoorlichter. Wereldberoemd in Tilburg, maar het bracht hem ook op andere mooie plekken. Onder andere in Amsterdam. Hij interviewde Piet Keizer en Johan Cruijff en stond bij de laatste wedstrijd in De Meer, Ajax versus Willem II in 1996, op het meest unieke plekje. Vanaf het dak van de eretribune filmde hij de wedstrijd. In 2017 verscheen zijn biografie Een leven lang Willem II. "De club zit in mijn hart, omdat ik er in al die jaren veel nieuwe vriendschappen heb afgesloten. Dat is in mijn leven belangrijker dan de voetballerij. Daarnaast heb ik er door al mijn functies veel geleerd als mens." Année was er als prille tiener bij tijdens die eerste bekerfinale gedu rende de Tweede Wereldoorlog. Willem II stuitte na elf bekerdu els in de eindstrijd op RKSV Groene Ster en zette een 9-2-uitslag neer, nog steeds de grootste overwinning in een bekerfinale. Als zijn gezondheid het toelaat, is hij er samen met zijn vrouw op uitnodiging van de club natuur lijk bij in De Kuip. "Ik loop nu qua leeftijd op mijn laatste benen, maar dat kan net zo mooi zijn als voor het eerst op eigen benen lopen. Als de geest maar goed blijft. Eerst wilde ik niet gaan, maar vanuit de club kregen we een mooie uitnodiging met mooie plaatsen op de tribune." Hoge verwachtingen heeft hij in alle eerlijkheid niet. "Dit seizoen is er een opwaartse lijn in het spel van Willem II. Als ik realistisch ben, hebben we geen schijn van kans. Soms ontpopt een club zich ech ter als cupfighter en als de sterkere tegenpartij die dag niet in vorm is, kan er iets ontstaan. Dat lukte PEC Zwolle in 2014 tegen jullie. Laten we ons maar aan die mogelijkheid vastklampen." Bekerkoorts Année is daarin niet de enige. "Wil lem II moet een superdag hebben en Ajax een offday. De spelers van Ajax hebben iets meer handelings snelheid en techniek. Wij moeten daar een flinke dosis inzet tegen aan gooien. We hebben een prima voorhoede, maar ik maak me wel zorgen over de stevigheid van onze achterhoede,zegt Jan van den Dries, voorzitter van de supporter sclub Willem II, die zo'n tweedui zend leden telt. De bekerkoorts heeft Tilburg behoorlijk in zijn greep, meent de 67-jarige Tilburger. "We hadden vier fases voor de kaartverkoop. De belangstelling is groot. Men sen die normaliter in hun een tje naar Willem II gaan, nemen 'Als ik realistisch ben, hebben we geen schijn van kans' nu hun vrouw, kind of buurman mee. Uiteraard wordt er achter de schermen gewerkt aan sfeeracties, maar die blijven nog even geheim tot 5 mei." Willem II plaatste zich voor de finale door achtereenvolgens FC Volendam, Spakenburg, AFC, FC we Aleksander Isak er vijf nemen en pakken de beker," eindigt hij met een lach. Adrie Koster is de man die het tactische strijdplan voor 5 mei mag bedenken. De 64-jarige Zeeuw heeft een bescheiden Ajaxverleden. Hij was er tussen 2007 en 2009 'Zeker tegen een aanvallend Ajax gaan wij ook kansen krijgen. Die moeten we meteen benutten' Twente en AZ te verslaan. De Til- burgers versloegen AZ in een thril ler na strafschoppen. Dat leidde tot fraaie beelden. Uitzinnige fans van de Tricolores bestormden het veld en maakten bij het bezoekersvak een erehaag voor de AZ-spelers. "Die beelden hebben ons goodwill en de gunfactor opgeleverd," stelt Van den Dries. Als elfjarige ontbrak de Til- burger bij de gewonnen beker finale tegen ADO in 1963, maar in 2005 was hij wel bij de laat ste editie waarin zijn club om de KNVB-beker streed. PSV bleek echter een maatje te groot en won met 4-0. "Ik hoop dat het dit keer een echte wedstrijd wordt. Onge acht de uitslag zijn we trots en wordt het sowieso een feest. Het zou niet gek zijn als we niet van Ajax winnen. Als ik mijn geld moet inzetten, gok ik op een 1-1-gelijk- spel en strafschoppen. Dan laten trainer. Eerst als opvolger van de naar Chelsea vertrokken Henk ten Cate, daarna als trainer van Jong Ajax. De trainer liet na de meest recente ontmoeting met Ajax al weten dat de komende bekerfi nale een wedstrijd op zich is. "De les van die laatste wedstrijd? Alles zal bij ons moeten kloppen. Zeker tegen een aanvallend Ajax gaan wij ook kansen krijgen. Die moeten we meteen benutten." Koster verloor als trainer van Roda JC de finale van Feyenoord in 1992. Als speler haalde hij nimmer de finale. "Daardoor weet ik dat de bekerfinale iets unieks is. Het gaat om een prijs en zo vaak speel je daar met Willem II niet om. Dat realiseren de spelers zich. En zo niet, dan maak ik dat in aanloop nog wel even duidelijk. We gaan gewoon proberen het maximale eruit te halen." 26-04-2019 X J Middenvelder Daniel Crowley gaat op de schouders in de euforie op het veld nadat de Tricolores zich ten koste van AZ plaatsten voor de bekerfinale. 'Hopen op een échte wedstrijd' Door Sander Zeldenrijk PETER ANNÉE ADRIE KOSTER

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 15