ONDER life ONDER DE LOEP Voor het eerst landskampioen, met dank aan Willem II Ajax is rijk aan historische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: hoe Willem II Ajax aan zijn eerste landstitel hielp. maar mag dus niet terug naar de Eerste Klasse. Het is nog maar een voorproefje van wat Ajax te wachten staat. In 1915/1916 kan er weer gepromoveerd worden en wordt Ajax wéér kampioen, maar wordt de ploeg het slachtoffer van een onnavolgbaar inconsequente NVB-interpretatie van de regels voor beslissingswedstrijden, te ingewikkeld om hier tot in detail uit te leggen. Weer geen promotie dus en om het nog gekker te maken laat de NVB ook maar meteen weten dat er ook in 1917 geen promovendus zal zijn, wegens inkrimping van de Eerste Klasse. Aanvalsmachine Ajax voelt zich gegijzeld en is de wanhoop nabij, vooral omdat heel Nederland in 1916 en 1917 kan zien dat Ajax misschien wel de sterk ste ploeg van Nederland is. De Engelse trainer Jack Reynolds heeft van Ajax een spectacu laire, getrainde aanvalsmachine gemaakt, veel en veel te sterk voor de Tweede Klasse, waarin Ajax ook in 1917 weer afgetekend bovenaan eindigt. Ajax oefent tegen eerste klassers en verslaat ze allemaal. Landskampioen Go Ahead voelt zich moreel verplicht Ajax uit te dagen, om vast te stellen wie nou écht de sterkste van het land is. Ajax wint, maar wat heb je eraan? Ajax zal in het seizoen 1917/1918 opnieuw tweedeklasser zijn. Of toch niet? In de zomerstop keren de kansen. De Eerste Klasse kent vier afdelingen (Noord, Oost, In het seizoen 1917/1918 pakt Ajax door: de ploeg van Jack Reynolds wordt afdelingskampioen in West A. In de kampioenscompetitie hapert de motor even, maar op 9 juni 1918 is het zover en kroont de promovendus uit Amster dam zich tot landskampi oen door met 3-0 te winnen van uitgerekend Willem II, aan de Hoevenscheweg in Tilburg. Pius Arts biedt de Amster damse kampioenen een lauwer krans aan en spreekt sportieve woorden. Jan Grootmeijer spreekt Ajax' dank uit aan 'de Willem II- praeses, die in het voorgaande seizoen zoo geijverd had om Ajax I in de Eerste Klasse in te deelen.' Dat is toch mooi om je te rea liseren als Willem II en Ajax elkaar binnenkort, ruim een eeuw na dato, de hand schudden in De Kuip. Willem II speelt een sleutelrol in de eredivisie-eindsprint en dan hebben we het nog niet eens over de bekerfinale gehad. Je zou kun nen zeggen dat er een cirkel rond is. Toen Ajax ruim een eeuw gele den, op 9 juni 1918, de allereerste landstitel uit de clubgeschiede nis veroverde, speelde Willem II óók een sleutelrol. Tricolores met historische feitenkennis zouden kunnen betogen dat Ajax zon der Willem II langer op het eer ste kampioenschap had moeten wachten. Om te begrijpen hoe die vork in de steel zit, moeten we nog verder terug in de tijd. Ajax promoveert in 1911 naar het hoogste niveau van Nederland, de Eerste Klasse, maar heeft het daar zwaar en degradeert na drie seizoenen, op 17 mei 1914, weer naar de Tweede Klasse. Die zomer vallen Duitse legers België binnen en breekt de oorlog uit die nu bekend staat als de Eer ste Wereldoorlog. Nederland weet afzijdig te blijven, maar mobili seert wel het leger. Die mobilisatie is ingrijpend, óók voor de voet balcompetitie: alle clubs moe ten gemobiliseerde spelers mis sen. Daarom stelt de voetbalbond (NVB) een noodcompetitie in: wel voetbal, maar geen promotie en degradatie. Ajax wordt prompt kampi oen van de Tweede Klasse (1915), Zuid en West), maar omdat district West véél meer inwoners en voet balclubs telt dan de andere drie, is de situatie ontstaan dat veel tweedeklassers uit West eigenlijk sterker zijn dan eersteklassers uit andere regio's. De NVB overweegt een tweede westelijke afdeling tweedeklassers te spelen. West B wordt smalend de 'margarine-af deling' genoemd. West A is echte boter, West B is margarine: goed koop, een beetje nep. Ajax stuurt op 15 juli 1917 maar weer eens een verenigingsdele gatie naar de NVB-vergadering Nu gaat een juichkreet door de hoofdstad! Wij zijn dankbaar gestemd! Ajax in de onversneden, de echte, de natuurboter-eerste-klasse!' te creëren: de bestaande Eerste Klasse West wordt dan West A, terwijl de nieuwe afdeling West B gevuld zal worden met de sterkste westelijke tweedeklassers. Het nieuws maakt Ajax nau welijks blij. Voetbal is eer. Ajax vindt het niet eervol om straks in een afdeling van omhooggevallen in Utrecht. De smeekbeden lijken tevergeefs, maar dan gebeurt iets historisch. Een NVB-bestuurslid staat op en steekt een vlammend betoog af, dat hij besluit met een oproep om akkoord te gaan met 'promotie bij keuze' voor Ajax naar afdeling West A. Mirakel Die man is de 36-jarige Pius Arts, NVB-bestuurslid maar vooral ook voorzitter van topclub Willem II, landskampioen van 1916. Arts is een charismatische figuur. Over de kwestie wordt gestemd en daar is het mirakel: een overweldigende meerderheid van de aanwezigen is vóór. In het Clubnieuws der AFC Ajax doet Dirk Knegt haast ontroerd verslag. Hij beschrijft hoe de moed de Ajacieden in de schoenen zakt, 'totdat een krachtig betoog van den Heer Arts, warm en sympa thiek gesteld, de laatste beletselen wegnam... en Ajax werd met bijna algemeene stemmen in de 1 Klasse A ingedeeld. Nu gaat een juich kreet door de hoofdstad! Wij zijn dankbaar gestemd! Ajax in de onversneden, de echte, de natuur- boter-eerste-klasse!' Prijsvraag 26-04-2019 'Een krachtig betoog van den Heer Arts' Door Menno Pot Het bestuur van Willem II in 1919, met in het midden voorzitter Pius Arts. De Ajacieden en hun vrouwen vieren in Tilburg het net veroverde landskampioenschap van 1918. ©SPORT ■Si.*.. i -sSÉÊ Het verhaal van Ajax' eerste landskampioenschap wordt door Menno Pot uitgebreid gereconstrueerd in het boek Kampioenen '14-'18. Voetbal in neutraal Nederland. Wil jij als lid van SV Ajax kans maken op een gesigneerd exemplaar van dit boek, ga dan naar ajaxlife. nl/kampioenen1418 en doe mee met de prijsvraag. Mee doen kan tot vrijdag 10 mei.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 13