Europese herinneringen ajaxlife INTERVIEW 11 26-04-2019 XX De toekomst Palmares ten. Op een gegeven moment kon ik mee en als je fitter wordt, gaat dat steeds gemakkelijker." Wat niet bijdroeg aan een snel ler herstel: met zijn 27 jaar was hij te oud om minuten te maken met Jong Ajax. Veltman kreeg zijn conditie vooral terug dankzij drie oefenwedstrijden die Ajax onder andere voor hem organiseerde: tegen PEC Zwolle, AZ en Bayer Leverkusen. Zijn officiële rentree maakte de negentienvoudig inter national in de thuiswedstrijd tegen NAC Breda, toen hij Nico Taglia- fico een kwartier voor tijd verving. "Maar oefenwedstrijden en inval beurten zijn iets anders dan in de basis beginnen tegen Juventus," vult hij zelf maar vast aan. In aanloop naar de eerste wedstrijd tegen de Oude Dame in Amsterdam speelde hij zijn eerste volledige officiële wedstrijd van dit seizoen, uit tegen Willem II. Velt- man kwam niet in de problemen en maakte de wedstrijd 'dood' door vlak na rust fraai de 3-1 binnen te schieten. Bij afwezigheid van de geschorste Mazraoui begon hij tegen Juventus opnieuw in de basis. De rechtsback keek tevreden terug op zijn Europese basisdebuut dit seizoen. Talrijke positieve appjes na de wedstrijd onderstreepten dat gevoel. "Ik had één slippertje: die bal binnendoor op Frenkie. Ik nam een risicootje. Ik weet dat ze bij Juventus loeren op zulke ballen, maar negen van de tien keer gaat het goed en staat hij vrij. Toch heb ik Frenkie maar even bedankt voor de sprint terug die hij trok." Lof Vanwege de schorsing van Tag- liafico begon Mazraoui in Turijn als linksback en mocht Veltman op rechtsback wederom vanaf het eerste fluitsignaal aantreden tegen Cristiano Ronaldo en consorten. Ajax overleefde een moeizame eer ste helft, wijzigde de tactiek in de rust en boekte een imponerende 2-1-zege. Na afloop kregen zowel Veltman als linksback Daley Sink- graven (als invaller voor de gebles seerde Mazraoui) lof van de bui tenwacht. Veltman en Ronaldo werden in het Allianz Stadion niet bepaald vrienden. Zo reageerde de Portu gees furieus toen hij op de grond lag en de Ajacied de bal hard tegen hem aanschoot. En diep in blessu retijd uitte de vijfvoudig Champi ons Leaguewinnaar zijn frustraties met een belachelijke tackle op de hielen van de Ajacied. Veltman: "Ik schoot de bal inderdaad tegen hem aan maar dat was niet de bedoeling. Zoiets zou ik nooit bewust doen. Zijn over treding vloeide voort uit frustratie. Misschien maakte ik daarbij een koprol te veel, maar ik wist ook dat het bijna tijd was. Dan moet je alles meepakken." Na het verlossende fluitsignaal van scheidsrechter Clément Tur- pin bleven Italiaanse felicitaties uit. "Ik ging meteen feestvieren met Matthijs en Lasse. Daar is een mooie foto van. Dusan ging wel een paar spelers van Juventus af voor dat hij ging feestvieren. Dat vond ik mooi. Ach, iedereen doet op zo'n moment wat er in hem opkomt." Al met al slaagde Veltman over twee duels gemeten met vlag en wimpel. "Zelf was ik niet verrast, maar mensen om me heen wel. Ik wist dat ik het conditioneel kon volhouden. Ik ben fit en kan alles doen. Waarom zou mijn niveau dan lager zijn? Een van de fysio's ver telde me dat ik hiervoor jarenlang veel wedstrijden speelde. Dat gaat niet zomaar uit je systeem. Dat helpt ook." Droomloting In de halve finales wacht Totten - ham Hotspur. Beide clubs treffen elkaar in officieel Europees ver band voor het eerst sinds 1981. Een droomloting en weerzien met veel oud-Ajacieden. Leeftijdsge noot Christian Eriksen leerde hij al in de jeugd kennen. "Dat was in de B'tjes. We trainden op dit veld (wijst voor zich uit). Hij schoot de bal zowel met rechts als links stijf in de kruising. Dat was niet nor maal. Christian is een van de beste spelers met wie ik bij Ajax heb gespeeld. Hij kwam trouwens goed weg met die VAR-beslissing in de blessuretijd van hun kwartfinale tegen Manchester City zeg!" Hoe schat Veltman de kansen voor Ajax in? Wie is de underdog? Ajax? Of toch de Spurs? Het is het gebruikelijke spel in aanloop naar grote wedstrijden. Feit is dat er veel optimisme heerst na de wereld prestaties tegen Real Madrid en Juventus in de knock-outfase. Kan dit Ajax voor de tweede keer in drie jaar tijd een Europese finale te halen? "Laten we eerst maar eens proberen om die finale ten koste van Tottenham Hotspur te bereiken," reageert de Ajacied nuchter. "Stel dat dit lukt, dan tref je Liverpool of Bar^a. Dan zijn we honderd procent zeker de under dog. Een finale gaat over één wed strijd, waarin van alles kan gebeu ren. Dat is misschien een voordeel. Als je twee keer tegen een betere ploeg speelt, is de kans groter dat het fout gaat. Maar nogmaals, dat is nu niet aan de orde. Wij moeten ons volledig op Tottenham richten. Verder vooruit kijken heeft geen zin." De huidige Europese beleving doet terugdenken aan 2017, toen Ajax pas in de Europa Leaguefinale strandde op Manchester United. Waarin verschilt het huidige elftal van de toenmalige ploeg van Peter Bosz? "Als we nu voorstaan, geven we dat niet meer zo snel weg. Uit tegen Lyon kwamen we toen via Kas- per op 1-0 en bleven we voetballen voor de 2-0. Dat hadden we beter moeten oplossen. Op een gege ven moment moet je inzakken. Dit team heeft meer ervaring. Soms moet je als team zeggen dat je even geen druk gaat zetten. Dusan neemt vaak het voortouw als we even compact moeten spelen. Aan vallen blijft de beste verdediging, maar in de halve finales of finale tref je sterkere teams die zich daar onderuit kunnen spelen." Nog even terug naar de eerste krachtmeting met de Spurs. Ajax moet dinsdag eerst naar Londen. Is dat een voor- of nadeel? "Vroe- ger dacht ik altijd dat het een voordeel was als je de return voor eigen publiek speelde, maar na dit seizoen geloof ik daar niet meer in. We moeten in Londen gewoon meteen een goed resultaat neer zetten," lacht Veltman. Wie zich overtuigend staande houdt tegen Bayern München, Benfica, Real Madrid en Juventus, maakt een goede kans tegen de Spurs, toch? "Het grootste gevaar is dat de huidige euforie omslaat in onderschatting. Dat speelde ook in 2017. Mourinho had het niet op de rails en in de halve finale tegen Celta de Vigo mazzelden ze toen Guidetti in blessuretijd een grote kans miste. Veel mensen dachten dat we Manchester United zouden pakken, maar in de finale gingen we er kansloos vanaf. Dat was ook een belangrijke les uit dat sei zoen." 'Aanvallen blijft de beste verdedigingmaar in de halve finales of finale tref je sterkere teams die zich daar onderuit kunnen spelen' Joël Veltman speelde tot op heden 42 Europa cupwedstrijden in het Ajaxtenue. Aan welke affiches bewaart hij speciale herinneringen? De eerste: De pijnlijkste: De meest intense: 5 Zijn contract loopt nog door tot de zomer van 2020. Wat gaat Veltman, inmiddels 27, na dit seizoen doen? Vertrekken, vol gend jaar transfervrij op zoek naar een buitenlandse club of misschien wel verlengen? "Vorig seizoen wilde ik weg. Daar maak ik geen geheim van. Wat nu een reden zou zijn om te blijven? Europees voet bal, het feit dat ik hier al acht tien jaar speel en groot ben geworden. Het telt allemaal mee. Maar nogmaals, natuur lijk wil ik ooit naar het buiten land. Op dit moment houd ik alle opties open en na de laat ste wedstrijd van het seizoen zie ik het wel." De KNVB-beker ontbreekt nog op het palmares van Joël Velt man. De verdediger kijkt uit naar het treffen met Willem II op zondag 5 mei in De Kuip. Het wordt zijn tweede beker finale, na de deceptie in 2014 tegen PEC Zwolle. "We heb ben als Ajax zijnde die dag alleen maar wat te verliezen. Als we winnen is het normaal, als we verliezen is het een schande." In de maak: de 'Tackle der Frustratie' van Cristiano Ronaldo. JOËL VELTMAN "Celtic-uit in 2013. We verloren met 2-1 en ik vormde met Stefano Denswil het centrum. Ik herinner me vooral de geweldige sfeer. Dat was niet normaal. Of ik zenuwachtig was? Dat viel mee. Ik had daar eigenlijk nooit last van, totdat ik laatst thuis tegen Juventus in de basis begon. De eerste keer negentig minuten Champions League in dit seizoen. Toen had ik meer zenuwen dan in de periode dat ik als speler net bij het eerste kwam." De mooiste: "De mooiste... pfoe... Celtic-thuis vond ik wel mooi. We wonnen, hielden de nul en ik speelde een goede wedstrijd. Mijn tweede wed strijd, ja. Daarna werd het alleen maar minder, haha. Bij die wed strijd hing een geweldige sfeer in het stadion en Lasse scoorde een prachtig doelpunt. Barga-thuis was goed, maar toen kreeg ik rood. Eigenlijk hoop ik dat de mooiste Europese wedstrijd met Ajax nog moet komen." "Dat was zonder enige twijfel de thuiswedstrijd tegen Red Bull Salz burg in 2014. We verloren in de Arena met 3-0. Zij speelden met vijf verdedigers en die backs hadden vier longen. Die gingen maar en gingen maar." "Juventus-thuis. Bij intens denk ik gelijk aan conditie, opkomen en verdedigen. Ik voelde mijn benen wel in het laatste kwartier. In Turijn viel dat mee. Ik had nog wel wat sprintjes kunnen trekken. Ik merk wel dat ik per wedstrijd progressie maak. Dat voel je juist in de laat ste fase van de wedstrijd."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 11