8 05-04-2019 CHAMPIONS LEAGUE ajaxlife Oud-Ajacied Zdenek Grygera adviseert Matthijs de Ligt voor Juventus te kiezen Een knieblessure maakte in 2012 een einde aan de voet balloopbaan van Zdenek Grygera. De Tsjechische verdedi ger speelde vier sei zoenen voor Ajax én Juventus. 'Ajax was voor mij de ideale tussenstop om mijn droomtransfer naar Juventus te maken.' Ook in maatpak besteedt Zdenek Grygera nog steeds veel tijd aan het voetbal. Hij werkt als sportief directeur en vicepresident voor het Tsjechische FC Fastav Zlin, de club waar hij 21 jaar geleden zijn prof debuut maakte. De cirkel is rond, zou Louis van Gaal zeggen. Zowel de korte en lange termijn vragen veel van zijn aandacht. Zo strijdt de club in de slotfase van het seizoen nog volop om deelname aan de kampioensronde in de For- tuna Liga en tegelijkertijd voert de oud-Ajacied gesprekken met het gemeentebestuur over de realisatie van een nieuw en groter onderko men, omdat het huidige Letna met een capaciteit van zesduizend ver dere groei onmogelijk maakt. Voor Ajax Life maakt de 65-vou- dig international echter graag tijd vrij. De koppeling van Ajax aan Juventus haalt mooie herinnerin gen bij hem de naar boven. "Pavel (Nedved, red.) heeft me al uitgeno digd voor de return in Turijn. Daar ben ik sowieso bij," zegt de Tsjech. "Van het huidige Ajax ken ik nie mand meer, maar als ik vanuit de club uitgenodigd word, ben ik van de partij." Je speelde tussen 2003 en 2007 voor Ajax. Hoe kwam jouw transfer des tijds tot stand? "Ik was de trainer, Ronald Koe man, opgevallen toen ik met Sparta Praag tegen Feyenoord speelde in de Champions League. Er was in die tijd ook concrete inte resse van AS Monaco en Schalke 04, maar Mino Raiola, mijn zaak waarnemer, adviseerde me voor het Nederlandse voetbal te kiezen. Dat vond hij een logische vervolg stap." Hoe kijk je terug op je periode in Amsterdam? "Ik was 23 en maakte mijn eerste transfer naar het buitenland. Dat was best een grote stap. Ik moest me aanpassen aan een nieuwe club, een andere stad, een andere speel wijze en een nieuwe taal. Al met al kende ik best een moeilijk eerste jaar. Ik kreeg gelukkig veel hulp van Tomas Galasek, die ik al van de nationale ploeg kende. Ik won met Ajax twee bekers en natuurlijk de landstitel in 2004 en speelde samen met grote spelers als Zlatan Ibrahimovic en Maxwell. Al met al heb ik er een mooie tijd gehad." Je vertrok in 2007 dolblij en trans fervrij naar Juventus. Waarom? "Ik droomde er in Tsjechië al van om ooit in de Serie A te spelen en Juventus was mijn droomclub. Bovendien speelde Pavel er in die periode ook. Hij is er tegenwoor dig sportief directeur. Mino kreeg gelijk: Ajax was de ideale tus senstop om mijn droomtransfer naar Juventus te maken." Sportief verliep het in Turijn moei zaam. Juventus pakte tussen 2007 en 2011 geen enkele aansprekende prijs. Waardoor kwam dat? "Toen ik arriveerde, krabbelde de club net op uit een moeilijke peri ode. Juventus was een seizoen eerder teruggezet naar de Serie B, omdat het (in de persoon van alge- meen directeur Luciano Moggi, red.) invloed zou hebben uitge oefend op de aanstellingen van de scheidsrechters. Veel spelers waren door de degradatie vertrokken, maar anderen zoals Pavel Nedved, Alessandro Del Piero en David Tre- zequet bleven de club trouw. Daar door promoveerde Juve direct weer en kon ik in de Serie A spelen. Onze trainer Claudio Ranieri moest des ondanks een nieuw team bouwen. Dat speelde een rol. Daarnaast is de druk in Italië ontzettend groot op spelers. Als het sportief goed gaat, is dat leuk, maar als het minder loopt maakt dat het zwaar. Toch ben ik er trots op dat ik er vier jaar heb mogen spelen." Je speelde in het seizoen 2004/2005 met Ajax tegen Juventus, en in 2009/2010 met Juve tegen Ajax. Wat herinner je nog van die krachtmetin gen? "Die eerste was, net als nu, in de Champions League. Ik speelde tegen Zlatan en we verloren door een doelpunt van Pavel. De return speelden we in het oude stadion. Daar was de sfeer minder, omdat er weinig publiek zat." "Van de tweede ontmoeting in de Europa League herinner ik me vooral dat ik na rust inviel in de Arena en dat ik een mooi applaus kreeg van de Ajaxfans. Ik had een goede band met de fans en vond het tof als ze mijn naam zongen." Welke indruk maken Ajax en Juventus dit seizoen op je? "Ik volg het Italiaanse voetbal op de voet via Sky Sports en zie 'Ajax was de ideale tussenstop om mijn droomtransfer naar Juventus te maken' 05-04-2019 'Juve gaat het in Amsterdam Door Sander Zeldenrjk Zdenek Grygera in duel met Zlatan Ibrahimovic tijdens Ajax-Juve in 2004. De Tsjech zou zelf ook verkassen naar Turijn. ZDENEK GRYGERA

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 8