ajaxlife VERGETEN SEIZOEN Yl Het vergeten successeizoen 1978/1979: Ajax zoekt naar vervanger Ray Clarke Over de 'gouden' jaren van Ajax worden boe ken vol geschreven. Het eveneens succes volle seizoen 1978/1979 is juist in vergetel heid geraakt. Tot nu. In deel 17: Ajax denkt aan een oudgediende voor in de spits. De Ajaxselectie van het seizoen 1978/1979 bevat slechts één 'over levende' van het elftal dat in 1973 de Europacup voor landskampioe nen won: Ruud Krol. Johnny Rep, maker van het winnende doelpunt in de finalewedstrijd tegen Juven- tus, was in 1975 naar Valencia ver trokken en verkaste in 1977 naar het bescheiden Bastia. Met Rep als sterspeler verblufte Bastia vriend en vijand door in 1978 de finale van het Uefa-Cuptoernooi te bereiken. Rep, vaste kracht in Oranje, had zich bevestigd als veelzijdige aan valler; het type speler dat Ajax eind jaren zeventig goed kan gebruiken. In het voorjaar van 1979 bevindt Ajax zich volop in de titelrace en is het ook nog danig in de weer met het nationale bekertoernooi, maar de club is agressief toekomstge richt bezig. Met vereende krachten en met hulp van experts van buiten de club (met name Maarten de Vos van Bureau Inter Football, vertrou weling van voorzitter Ton Harm- sen) werkt de club aan een koers voor het volgend seizoen, aan een 'nieuw' Ajax. Harmsen en zijn col lege koesteren hun contacten met de media, weinig blijft binnenska mers. Dat men het al geruime tijd niet ziet zitten in trainer Cor Brom en de toch veel scorende spits Ray Clarke is allerminst een geheim. Ook andere spelers staan of ter discussie of zijn verwikkeld in con tractbesprekingen. Met sterspe ler en boegbeeld Ruud Krol lopen de besprekingen stroef. In maart 1979 verklaart Krol openlijk aan de pers: "Misschien word ik wel te lastig voor ze. Maar het is nu een maal zo dat ik het met veel dingen die hier passeren niet langer eens kan zijn. Ik houd er op grond van mijn ervaringen in het topvoetbal andere beleidsideeën op na dan het bestuur." Hoe duidelijk wil je het hebben? Tenslotte leidt het tot een vergelijk door middel van een contractver lenging die met name het doel heeft te voorkomen dat Krol voor niets de deur uitloopt. De zelden opgestelde linksbui ten Geert Meijer flirt met Bristol City, er is wekenlang gesteggel over verlenging van de contracten met Dick Schoenaker en Tshen-la Ling en met Piet Schrijvers, de aan lichamelijke slijtage onderhe vige maar toch constant preste rende keeper, wordt driftig onder handeld, terwijl Ajax zijn oog al heeft laten vallen op de beoogde opvolger: FC Den Haag-doelman Hans Galjé. Ook wordt een over eenkomst gesloten met de jonge, veelbelovende middenvelder van Willem II, Martin van Geel, terwijl Peter Boeve van Vitesse en Karel Bonsink van RWDM zich mogen verheugen op de warme belang stelling van Ajax. Dat de kwaliteiten van Clarke door het bestuur en haar 'Umfeld' laag worden ingeschat, is klip en klaar en dat maakt het niet ver wonderlijk dat er naar een alterna tief wordt gezocht. Clarke voelt dat, maar houdt zich kranig en bewijst zich met zijn doelpunten. Teke nend voor Clarkes mate van onver stoorbaarheid is zijn commentaar na Vitesse-Ajax (0-0) waarin hij weer is aangemerkt als 'invisible man' en wordt gevraagd naar zijn toekomst bij Ajax: "Voor zover ik weet, blijf ik gewoon mijn contract uitdienen. Of ik zenuwachtig word van al die geruchten over transfers? Welnee, ik ben er zo langzamer hand aan gewend geraakt en ik lach er alleen maar om." Binnen de geruchtenstroom duikt in diezelfde periode de naam van John Rep op. In Bastia doet Rep het uitstekend en hij is er publieks lieveling, maar zijn salaris is een probleem geworden. Twee belan gen vinden elkaar: Bastia heeft geld nodig en Ajax ziet in Rep de ideale opvolger van Clarke in de punt van de aanval. Hoewel de fanatieke Ajaxaanhang gecharmeerd is van de populaire Clarke, ziet men de terugkomst van Rep natuurlijk ook wel zitten: een verloren zoon zou in de armen worden gesloten. In hoeverre er sprake is van feit of fictie is niet helemaal duidelijk, maar het idee spreekt tot de ver beelding. Een belangrijk element dat wijst op fictie (of is het een poging tot een charmeoffensief) is het salaris dat de bij Bastia uit stekend verdienende Rep bij Ajax zou moeten gaan verdienen. Dat is voor Ajax moeilijk op te brengen. Bovendien zou dat druk leggen op de verhoudingen met de andere grootverdieners zoals Krol en Schrijvers. Zo mooi als het geschetste beeld van Reps terugkeer is, zo lastig, schier onmogelijk, is het dat beeld te realiseren. Uiteindelijk komt het er dan ook niet van. Rep zelf kan het moment van contact met Ajax niet uit zijn geheugen opgraven: "Volgens mij was er twee keer sprake van een mogelijke terugkeer: toen ik net bij Valencia zat (1975, red.), was ik een tijdje ziek en daarna kwam ik op de bank. Er was overleg dat ik weer terug zou gaan naar Ajax, maar dat ging niet door. Ook in 1983 lukte het niet. Ik wilde graag terug, van AS Saint-Étienne naar Ajax, voor de nummer-tienpositie, maar toen namen ze Felix Gasselich. Of er in 1979 gesproken is? Ik weet het echt niet." Inderdaad vertrekt Rep eerst van Bastia naar Saint-Étienne, waar hij aan de zijde van de rij zende ster Michel Platini nieuwe triomfen zal gaan vieren. In 1983 keert hij terug naar Nederland, maar niet naar Ajax. Rep tekent een contract bij PEC Zwolle. 'Of er in 1979 gesproken is? Ik weet het echt niet 05-04-2019 3.M John Rep keert niet in 1979 al, maar pas in 1983 terug naar Nederland. En dan niet naar Ajax, maar naar PEC Zwolle. Vergeten flirt met John Rep Door David Endt Gesteggel Contact Het plan vanuit Ajax is dat Rep de bij de fans zeer populaire Ray Clarke moet opvolgen. JOHN REP

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 17