of toch niet? 16 Shirtje ruilen met Juventus, tKft ajaxlife TWEEDE HUID De mooiste Ajaxshirts ontleed Een Ajaxshirt is meer dan een kledingstuk. Elk design vertelt de verhalen van seizoenen, en van spelers die het droegen. We duiken in de historie van deze tweede huid. In deel 17: Barry Hulshoff schonk zijn finaleshirt in 1973 aan een goed doel en niet aan tegenstander Juventus. De Europacupfinale van 1973 mar keerde zowel het hoogtepunt als het begin van de onvermijdelijke neergang van het Grote Ajax. Voor de derde opeenvolgende keer werd de Cup met de Grote Oren veroverd en hoe onbegrijpelijk dat nu ook lijkt, het maakte niet de diepste emo ties, laat staan extase, los. Dat Ajax de beste van Europa was, werd, op de rand van arrogantie, 'normaal' gevonden. Een paar jaar later zou er al, ver weg van de internationale top, met heimwee naar deze ongekende periode terug worden gekeken. Belgrado was in 1973 de plaats van handeling en Juventus was de tegenstander. De club uit Turijn had een paar decennia in de scha duw van de Milanese grootmachten Inter en Milan geleefd. Die clubs hadden al finales gespeeld (en gewonnen) maar Juventus, toch een van de grote clubs van Italië, had daar niets tegenover kunnen stel len. Dat deed flink pijn en daarom werd dit finaledebuut gezien als dé kans om zich te 'rehabiliteren', zoals de Juventini dat zagen. Niet minder dan vijftigduizend Juven- tus-tifosi waren naar de hoofdstad van Joegoslavië gereisd. Het respect voor Ajax was enorm en in de wedstrijd was dat te merken. Ajax speelde in een com pleet rode outfit. Voor het eerst voetbalde Ajax niet in het ver- trouwde rood en wit in een Euro pese finale. Een vroege goal van John Rep was beslissend. Na de treffer domineerde Ajax de wed strijd, zonder tot groots spel te komen. Juve was een spartelende vis in de netten van Ajax. Met ver bazing en jaloezie keken de Juven- tini toe hoe de Ajacieden bijna ach- teloos de cup in ontvangst namen. Met uitzondering van één spe ler deden de Ajacieden dat in het geruilde shirt van Juventus. Johan Cruijff, Piet Keizer, goudhaantje Rep, Arie Haan, Ruud Krol: allemaal hadden ze het zwart-witte shirt van Juventus om hun bast getrokken en deden daarin de ereronde. De man- nen uit Turijn keken jaloers toe, maar ze hadden wél een origineel Ajaxshirt. De enige Ajacied die zijn rode Ajaxshirt behield, was Barry Huls- hoff. Dat de stoere verdediger zijn rode Ajaxshirt aan hield en de sme kende spelers van Juventus nul op rekest gaf, had niets te maken met arrogantie of extreme liefde voor Ajax. Nee, Hulshoff had een afspraak gemaakt en die kwam hij na. Dat zat zo: bij voorbaat had hij zijn wedstrijdshirt beschik baar gesteld aan een goed doel. Dat gebaar paste volledig bij zijn per soonlijkheid: binnen de lijnen was hij een onvermurwbare, krachtig ingrijpende centrale verdediger, buiten het veld viel hij op door zijn sociale inslag. Hetgeen in zijn geste naar voren kwam. Het shirt, korte mouwen, met Ajaxlogo oude stijl, Le Coq Spor- tif-merkteken en nummer 13 op de rug, schonk Hulshoff aan het Medisch Comité Vietnam. Bij de actie 'Zwolle voor Vietnam' leverde het kleinood zestienhonderd gulden op. De opbrengst ging naar de Viet namese stad Tanh Hoa. Waar het shirt uiteindelijk terecht is gekomen, is een onop gelost raadsel. Wel is zeker dat het, indien gevonden, een waanzinnig collectors item zou zijn. Lavazza levert wereldwijd koffie van de allerbeste kwaliteit en is Official Supplier van AFC Ajax. 05-04-2019 John Rep kopt Ajax a\ vroeg op voorsprong tegen Juventus. Door David Endt Wil je net als de Ajax-spelers thuis de koffie van Lavazza drinken? Als Ajax Life abonnee ontvang je nu 10% korting op het gehele assortiment met code AJAX3PUNTEN19, Scoor de officiële koffie van Ajax op lavazza-nederland.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 16