15 ajaxlife FANZONE Vuurwerk: bij wet verboden, maar ook sfeerverhogend Voor Ajax-PSV werd het nodige vuur- en knalwerk afgestoken. Ge organiseerd. Over het gebruik van vuurwerk werd een week eerder bij het derde congres van het Supporterscollectief Nederland nog flink gediscussieerd. 'Vuurwerk moet uit het voetbal. Alle eredivisie- en eerstedivisieclubs, de KNVB, de politie, het Openbaar Ministerie, de gemeentes en het Ministerie van Justitie en Veiligheid slaan de handen ineen om vuurwerk rondom en tijdens voetbalwedstrij den en overige voetbalevenementen in stadions of trainingscomplexen in de ban te doen.' Met die tekst lanceerden alle opgesomde partijen in januari de campagne 'Samen sterk tegen vuurwerk'. Een belangrijke partij werd niet genoemd, en steunde de campagne dan ook niet: dé suppor ter. Uiteraard zal geen weldenkende supporter het illegaal afsteken van vuurwerk, en al helemaal het gooien van (knal)vuurwerk goed keuren. Maar veel fans vinden het (veilig) afsteken van een fakkel bij dragen aan de sfeer. Een bekende supportersleus is 'No Pyro, No Party'. Het Supporterscollectief Neder land deed onder de aangesloten supportersverenigingen en -groe peringen (van 31 betaalvoetbal- organisaties) onderzoek naar het gebruik van vuurwerk. "De grote lijn is eigenlijk dat de meeste voor stander zijn van sfeerverhogend vuurwerk, en dan vooral fakkels, en in iets mindere mate rookpotten," zo stelt Herjan Pullen, die naast zijn werkzaamheden voor SV Ajax (coördinator wedstrijd- en sup porterszaken) ook bestuurslid is bij Supporterscollectief Nederland. "Het gooien van (knal)vuurwerk wordt door iedereen afgekeurd. Vuurwerk wordt vaak geassocieerd met voetbal. Niet alleen door sup porters, maar ook door media en bvo's zelf, die vuurwerkbeelden bij voorbeeld gebruiken in promo's." Verboden De discussie of er vuurwerk afge stoken mag worden, en wat dan wel en niet, wordt al enkele jaren gevoerd tussen de verschillende partijen. In eerste instantie ook met het Supporterscollectief Nederland. Dat deed vorig jaar echter een stapje terug. Pullen: "Vanuit de overheid werd dui delijk gemaakt dat er geen grijs gebied is. Vuurwerk is bij wet verboden buiten de jaarwisse ling om. Punt. Wij zijn geen voor stander van een keiharde 'nee', willen juist vanuit het Suppor terscollectief in alternatieven denken, waarbij het afsteken van vuurwerk door supporters op een legale manier en in samenspraak met de club en andere instanties bovenaan het lijstje staat. Ieder een zal dan water bij de wijn moe ten doen." De overheid, KNVB en Uefa zitten vooralsnog op de lijn dat vuurwerk gevaarlijk en slecht voor de gezondheid is. Ze voelen zich gesteund door een wetenschappelijk onderzoek naar pyrotechniek in stadions, waarvoor de Uefa samen met Football Supporters Europe op dracht gaf. Er werd 'ondubbel zinnig aangetoond', zo stelde de Europese voetbalbond, dat er 'ernstige gezondheids- en veiligheidsrisico's verbonden zijn aan het gebruik van pyrotechniek in nabijheid van andere mensen in voetbalstadions'. Een veilig gebruik van pyrotechniek is op de tribunes in een stadion dus niet mogelijk. Michael van Praag, naast KNVB-voorzitter onder andere voorzitter van de Uefa-werkgroep pyrotechniek, zei destijds dat 'men sen moet erkennen dat maatrege len ter bestrijding van het pyro- technisch gebruik bedoeld zijn om hun gezondheid en veiligheid te beschermen en niet moeten worden gezien als een aanval op de suppor terscultuur'. Hij herhaalde die woorden op het supporterscongres, waar Van Praag een van de discussiele den was. Samen met Pullen, Joost Arentsen (politie Nederland), Jan Bluyssen (KNVB) en de aanwezige afvaardigingen vanuit de verschil lende supportersverenigingen en -groeperingen (waaronder SV Ajax) ging hij het gesprek aan. Van Praag liet weten bereid te zijn de wens vanuit supporters om het afsteken van vergund vuur werk wel toe staan te bepleiten bij de Uefa. Inkopen Pullen deed tijdens het congres tevens de oproep aan de KNVB om kleinere clubs te faciliteren bij vergunningaanvragen en wellicht zelfs te begeleiden bij het inkopen van vuurwerk, zodat dat betaal baar blijft. KNVB-afgevaardigde Bluyssen, bij de voetbalbond onder meer belast met veiligheid in het betaald voetbal, liet weten dit te gaan onderzoeken. Ajax pakte zondag in elk geval weer groots uit voor aan vang van de kraker tegen PSV, met vuurwerk vanuit de gracht op de korte zijde bij de F-side en in de nok van het stadion. "Geor ganiseerd vuurwerk is een goed en veilig alternatief voor vuur werk dat door supporters op de tribune wordt afgestoken," laat Ajaxwoordvoerder Miel Brinkhuis weten. "We doen dit in overleg met de supportersverenigingen. Het organiseren van een voor de fans aantrekkelijk stadionpro - gramma draagt bij aan de sfeer in het stadion. Onze ervaring is dat dit werkt, want er wordt niet of nauwelijks illegaal vuurwerk afgestoken bij wedstrijden waar georganiseerd vuurwerk onder deel van het stadionprogramma is." Mocht er wel illegaal vuur werk worden afgestoken, treedt Ajax hard op. Brinkhuis: "Waar mogelijk sanctioneren we de ver antwoordelijken (een stadionver bod-melding bij de KNVB). Aan gezien Ajax door de KNVB en Uefa wordt bestraft als er vuurwerk is afgestoken, worden de boetes die de club ontvangt ook verhaald op de daders. In sommige geval len gaat dit om enkele duizenden euro's." Kortom: voor de veiligheid en de eigen portemonnee is het voor fans beter het vuurwerk aan Ajax over te laten. Figuurlijk op het veld, en letterlijk in de gracht en nok van het stadion. 'Vuurwerk wordt vaak geassocieerd met voetbal. Niet alleen door supporters, maar ook door media en bvo's zelf' 05-04-2019 ABN AMBO Voor Ajax-PSV worden fans en spelers aangemoedigd met het nodige (knal)vuurwerk. Door Mike van Damme HERJAN PULLEN (SV AJAX EN SUPPORTERSCOLLECTIEF NEDERLAND)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 15