I ajaxlife Het stille vertrek van Edwin van der Sar naar Juventus ONDER DE LOEP 1*3 Ajax is rijk aan his torische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: de transfer van Edwin van der Sar naar Juventus. ONDER Zondag 16 mei 1999, rond halfvijf. Ajax heeft met 2-0 gewonnen van RKC Waalwijk, maar de ongeveer 35.000 toeschouwers wisten al van tevoren dat deze middag niet om die wedstrijd zou draaien. Het seizoen is mislukt, ondanks winst van de KNVB-beker, drie dagen eerder tegen Fortuna Sittard (2-0). Ajax staat zesde in de eredivisie. Iedereen moppert over het dode gras en de doodse sfeer in het sta dion waar Ajax maar niet lijkt te aarden. Vandaag hangt weemoed in de lucht. Twee boegbeelden van de gouden generatie van 1995 nemen afscheid: 'eminent aanvoerder' Danny Blind (37) zwaait af en ook Jari Litmanen (28) vertrekt, naar FC Barcelona. Het voelt in alle opzichten als het definitieve einde van een tijdperk. Danny en Jari absorberen de liefde, de woorden en het applaus. Ze lopen geëmotioneerd hun ereronde, twee levensgrote banie ren waarop ze ten voeten uit staan afgebeeld in hun kielzog. Een meter of twintig achter hen aan sjokken hun ploeggeno ten, onder wie één collega-vete raan van 'Wenen': doelman Edwin van der Sar (28). Ook hij is in tra nen, want hij weet wat het publiek nog niet weet: het is ook zijn afscheid, zijn besluit is genomen, maar de transfer naar Juventus is nog niet afgerond. Hij mag nog niets zeggen, maar het gevoel dat hij naast Danny en Jari had horen te lopen, doet hem in de kleedka mer in snikken uitbarsten. Sfeer Zijn besluit om te vertrekken nam hij naar eigen zeggen na de pijn lijke val van trainer Morten Olsen eerder dat seizoen, na een onsma kelijk conflict met de gebroeders De Boer, die ten koste van Olsen een transfer naar FC Barcelona wilden forceren. De sfeer was ver ziekt. Tijd voor iets anders. Van der Sar had de grote clubs voor het uitkiezen. Bijna wordt het Liverpool. Hij gaat er op bezoek, krijgt een rond leiding en echtgenote Annemarie gaat alvast huizen bekijken. Maar 'Sar' twijfelt. En dan belt Juven- tus. 'Juve' is groter dan Liver pool, de Serie A prestigieuzer dan de Engelse Premier League. Del Piero. Zidane. Ferrara. En Edgar Davids! Pas na Ajax-RKC komt de transfer rond. Van der Sar wil, Jari Litmanen wel. Het wordt 2-2 in Breda. Nog maar eens puntver lies voor Ajax. NAC heeft niets aan het punt. Te midden van het Bre dase degradatieverdriet vindt in de Ajaxkleedkamer een beschei den, niet al te feestelijk afscheids feestje plaats. Blind, Litmanen, Het gevoel dat hij naast Danny en Jari had horen te lopendoet Van der Sar in de kleedkamer in snikken uitbarsten tot verbazing van Juventus, per se terug naar Nederland om met Ajax de laatste wedstrijd van het seizoen te spelen, uit tegen de vrijwel zekere degradant NAC. Zo geschiedt, op zondag 23 mei. Danny Blind doet niet meer mee; Mario Melchiot (die een week eer der pijnlijk was vergeten) en nu ook Van der Sar spreken een paar afscheidswoorden. Zijn Ajaxjaren zitten er nu écht op. Hoewel... er volgt nog een fraaie epiloog. Op 12 juni wordt hij tijdens een rondvaart over de Amstel met Annemarie ver rast door de Ajaxaanhang. Bij de Stopera staat de kade tjokvol sup porters die een enorm afscheids- vuurwerk afsteken, 'keeper van de eeuw' scanderen en een groot doek ontrollen: 'F-Side bedankt de Laatste der Mohikanen.' Eenzaam De Juventusjaren van de 'keeper van de eeuw' (1999-2001) gelden nu als de enige mislukte halte in een carrière van klatergoud. In zijn koffietafelbiografie uit 2011, opgetekend door Jaap Visser, ver telt Van der Sar hoe hem werd voorgespiegeld dat Juve 'Neder lands' zou gaan spelen, maar hoe daar in de praktijk niets van terechtkomt. Hij mag geen mee- voetballende keeper meer zijn, maar wordt een eenzame sluit post die maar moeizaam met zijn ploeggenoten kan communiceren. In die eenzaamheid gaat Van der Sar te veel nadenken, iets dat hij bij Ajax nooit had gedaan. "Ik kon mijzelf niet meer zijn en ging minder keepen. Bij Juventus heb ik nooit mijn Ajaxniveau gehaald. Er is te veel aan mij gesleuteld, waardoor ik slecht in mijn vel kwam te zitten. Mijn zelfvertrou wen werd minder." Juve beleeft twee rampsei zoenen, grijpt tweemaal naast de scudetto en verzuipt in 2000 in de groepsfase van de Champions League. Van der Sar wordt een mis koop, hier en daar zelfs ronduit de hoofdschuldige genoemd. Hij is in Italië 'de keeper met boter aan zijn handen', maar wil niet opgeven. In 2000 weigert hij een gesprek met het geïnteresseerde FC Bar celona. Hij wil er met Juve bovenop komen. Dat lukt niet. Zaakwaarnemer Rob Jansen herinnert zich hoe 'Sar' het in zijn tweede Turijnse seizoen nog zwaarder krijgt. "Hij belde zomaar ineens, 's avonds nog wel. Dat was gek, want Ed is niet zo'n beller. 'Rob, je moet me helpen. Ik zit met een enorm pro bleem.' Ik: 'Hoezo, wat is er dan?' Hij: 'Ik weet niet meer hoe ik een bal moet vangen. Ik denk na bij elke bal. Bij elke voorzet twijfel ik.'" Kort daarna vernemen Jansen en Van der Sar dat Juventus bezig is Gianluigi Buffon naar Turijn te halen. Die zomer (2001) kiest Van der Sar voor de relatieve luwte van het Engelse Fulham: een stapje achteruit in de hoop er vanuit Craven Cottage weer twee vooruit te kunnen maken in de Engelse competitie. De rest, mogen we wel zeggen, is geschiedenis. 05-04-2019 3.J De Laatste der Mohikanen Door Menno Pot mtm Pr3" .'e V-aSfcs" - •- - v en Jari Litmanen afscheid Terwijl Danny Blind I nemen in de Arena, kijkt Edwin van der Sar geëmotioneerd zijn vertrek is nog niet bekend. Van der Sar krijgt alsnog zijn afscheid, dankzij de F-side, op de grachten van Amsterdam.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 13