Donny van de Beek mist al twee jaar geen enkele eredivisiewedstrijd If! INTERVIEW ajaxlife Donny van de Beek (21) is bezig met een indruk wekkende reeks in de eredivisie. In de laatste 67 wedstrijden pakte hij steeds speelminuten. Een record. Toch hing er, vooral aan het begin van het seizoen, een ontevreden gevoel rondom de middenvelder. 'Het werd een beetje overdreven.' Tegen PEC Zwolle, op 12 maart, speelde Donny van de Beek zijn 65ste eredivisiewedstrijd op rij. Bijna twee seizoenen lang miste de Ajacied dus geen competitieduel. Het betekende een verbetering van het clubrecord uit 1995, dat op naam stond van Frank de Boer. Het gebeurt juist in een sei zoen waarin tijdelijk nogal wat negativisme hing rondom de mid denvelder. Zo liet zijn zaakwaar nemer Guido Albers in oktober weten in Het Parool dat een vertrek in de winterstop bespreekbaar was, omdat in die fase 'uit niets bleek', volgens Albers, dat er nog een basisplaats voor Van de Beek inzat. Begin januari zette de NOS dat sen timent op de website om in een artikel met de passage: 'Vorig sei zoen miste hij vrijwel geen minuut in het eerste elftal van Ajax en werd hij geprezen als waardig opvolger van Davy Klaassen. In de eerste maanden van dit seizoen zat Van de Beek echter vooral op de bank. En dat deed pijn.' En dan de wissel tegen Fey- enoord, bij een 4-2-achterstand, in De Kuip, waar Van de Beek enorm van baalde. De Telegraaf schreef een dag later dat de middenvelder zich 'een slachtoffer van Ten Hag' voelde. Er zijn dus voorbeelden genoeg van schijnbaar ongenoegen. Zo noemen we het maar: schijnbaar. Want het waren vooral conclusies van derden. Maar hoe staat Van de Beek er nou zelf echt in? "Het werd alle maal een beetje uitvergroot," zegt de Ajacied, terwijl we langs het trainingsveld op De Toekomst zit ten, in een heerlijk lentezonnetje. "Ook die wissel tegen Feyenoord. Kom op: je staat 4-2 achter tegen de rivaal en je wordt gewisseld, natuurlijk is dat niet leuk. Ik had beter niet zo boos kunnen reage ren, maar ik was teleurgesteld. In alles, maar vooral in de tussen stand. En zo erg was het toch ook weer niet wat ik deed? Ik heb de trainer (Erik ten Hag, red.) daarna wel laten weten dat het niet net jes was van me. Hij gaf aan dat hij mij ook wel snapte. Emoties horen erbij, zei hij." De zaken werden dus wat uit vergroot, maar Van de Beek zal niet ontkennen dat er een zekere mate van ontevredenheid was. Zeker aan het begin van het seizoen. "Ik miste door een liesblessure al een deel van de voorbereiding, en bleef er last van houden. Dat remde me. Ik was al blij als ik redelijk pijnvrij kon trainen. Misschien was ik daar te veel mee bezig. Toen raakte ik ook mijn basisplaats kwijt. Ik ben het helemaal eens met mensen die zeggen dat we als voetbal lers geluk moeten hebben dat we van onze hobby ons beroep heb ben kunnen maken, maar het is te gemakkelijk om te zeggen dat we dan nooit mogen klagen. Bij voet bal komen dus emoties kijken, en als ik niet in de basis sta, ben ik teleurgesteld. Ik ben op zich geen klager, maar als ik het ergens niet mee eens ben, zeg ik daar wel wat van. Om eerlijk te zijn vind ik zelf ook dat ik nu een stuk beter speel dan in die periode aan het begin van het seizoen." Invalbeurt "Ik moet ook kijken naar dat ik wel altijd speel, al begin ik soms op de bank. Het is een mooie reeks," zegt Van de Beek dan. Het is inder daad een indrukwekkende serie, die begon op 5 april 2017, met een invalbeurt tegen AZ (zie graphic). Na rust verving de middenvelder Davy Klaassen. Trainer Peter Bosz bleef ook de laatste vijf competi tieduels dat seizoen gebruik van hem maken, en ook Marcel Keizer en Ten Hag gunden hem elke ere divisiewedstrijd speeltijd. Veelal als basisspeler. De reeks begon dus al onder Bosz. "Ik voelde aan het einde van dat seizoen wel dat ik echt dicht tegen een basisplaats aanzat. Als ik mocht invallen, had ik het gevoel dat ik belangrijk was. Ik voegde iets toe." Van de Beek speelde in die zes laatste wedstrijden slechts één keer negentig minuten. Bosz ver trok, en werd opgevolgd door Mar- 'Om eerlijk te zijn vind ik zelf ook dat ik nu een stuk beter speel dan in die periode aan het begin van het seizoen' XV/ 05-04-2019 Nummer 67: Ajax verslaat op karakter PSV. Op het middenveld was het 'lopen, lopen, lopen' aldus Donny van de Beek. 'Leuk record, maar ik wil kampioen worden' Door Mike van Damme DONNY VAN DE BEEK

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 10