ajaxlife VERGETEN SEIZOEN 1H Het vergeten successeizoen 1978/1979: de schopparty tegen PSV maken met de zonder aanvoerder Ruud Krol verzwakte verdediging. De offensieve instelling levert, ook door de vele overtredingen, geen rendement op. Nadat Ray Clarke twee kansen heeft gemist, slaat PSV vlak voor het rustsignaal toe door een treffer van de buitenspel staande René van de Kerkhof. Kort na rust wordt de situatie voor Ajax penibeler wanneer Willy van de Kerkhof de bal achter Piet Schrijvers mikt, maar een kwartier voor tijd is Dick Schoenaker punc tueel ter plekke om een voorzet van Frank Arnesen af te ronden: 2-1. Ajax zoekt verbeten naar de gelijk maker maar in de slotfase schiet Arthur Hoyer PSV naar een ruime en geflatteerde overwinning: 3-1. Ajax likt letterlijk en figuurlijk de wonden na de jacht op man en bal, waarbij de ploeg zich overigens niet onbetuigd liet en waarin de grove woorden van Stevens rich ting Ling gelukkig niet waar wer den gemaakt. Het is een slechte avond in Brabant, want de voor sprong op PSV is geslonken en de achterstand op Roda JC opgelo pen. Dat er nog vijftien wedstrijden zijn om de situatie te verbeteren, maakt de nederlaag tegen PSV niet onoverkomelijk. Aan het eind van de competitie- rit blijkt de avond van de botte bij len en lange messen niet meer dan een incident, want Ajax wordt kam pioen, met PSV op ruime afstand. Over de 'gouden' jaren van Ajax worden boeken vol geschreven. Het eveneens suc cesvolle seizoen 1978/1979 is juist in verge telheid geraakt. Tot nu. In deel 16: Ajax' ne derlaag bij PSV blijft zonder consequenties. Wanneer Ajax en PSV tegen elkaar in het strijdperk treden, komen er bijzondere emoties los. Emoties die zich niet zo makkelijk laten kanali seren. Rivaliteit mengt zich met al dan niet verondersteld superiori teitsgevoel, dan wel minderwaar digheidscomplex en de uitkomst daarvan levert zelden een zuiver voetbalspektakel op. Op zijn minst interessant zijn die duels, waarin het verschil in voetbalfilosofie en animositeit sinds jaar en dag voor enerverende confrontaties zorgen. Duidelijk is dat PSV in de jaren zeventig dwin gend solliciteert naar de status van topclub. Een Nieuwe Klassieker ligt nog in de luiers maar heeft potentie. In het seizoen 1978/1979 pro beren Ajax en PSV als vanouds de landstitel in de wacht te slepen. Waar Ajax vanaf het begin een rol aan de top van het klassement speelt en het meest 'last' heeft van de grote verrassing, Roda JC, ver liest de ambitieuze club uit Eindho ven na een wedstrijd of zes wat ter- rein, al worden de verschillen niet onoverkomelijk groot. Dat PSV het zo matig doet, is verwonderlijk; het is na een derde kampioenschap in vier jaar tijd de titelverdediger en bovendien bereikt de club in mei 1978 een his torisch hoogtepunt met het verove ren van de Uefa Cup. Het team dat wordt gecoacht door Kees Rijvers heeft ervaren krachten (de gebroe ders René en Willy van de Kerkhof, Huub Stevens) een enkele topspe- ler (Willy van der Kuijlen, Jan van Beveren) plus een aantal veelbelo vende jonge spelers (Ernie Brandts, Adrie van Kraay, Jan Poortvliet) ter beschikking, maar het mist het elan van een seizoen eerder. Machtsovername De eerste confrontatie vindt al vroeg in het seizoen plaats. Op zaterdag 9 september is op de vijfde speeldag PSV te gast in De Meer en de score (2-0-winst voor Ajax) vertelt het verhaal van een machtsovername. De verdienste van de overwinning ligt in eerste instantie bij Ajax. Niet voor niets kopt de in die tijd altijd kritische De Volkskrant 'Wervelend Ajax naar de top' boven het wed strijdverslag, waarin de bikkel harde aanpak van Huub Stevens ten opzichte van Tshen-la Ling overigens in niet mis te verstane bewoordingen wordt veroordeeld. Zeven maanden later, om pre cies te zijn op 17 maart 1979, wan neer Ajax op bezoek gaat Bij PSV, is er sprake van grote spanning op competitieniveau. Roda heeft het goed volgehouden en is met 30 punten uit 19 wedstrijden nummer één op de tabel, gevolgd door Ajax (18 gespeeld, 27 punten) en PSV (17 gespeeld, 23 punten). Ook in het tijdperk waarin een overwinning nog twee punten oplevert, is dat een magere marge. In Eindhoven pept men zich op: winst op Ajax houdt de hoop op een hernieuwd kam- "Hé, Ling. Ik schop je vanavond dood." De dreigende opmerking ontgaat de arbiter niet, maar hij is nog niet in de positie om daad krachtig in te grijpen. Gewaarschuwd is hij wel, de toon is immers gezet. We putten uit het wedstrijdverslag: "Onverdraag zaamheid en agitatie waren de pij lers waarop zaterdagavond in Eind hoven de spelbenadering rustte... bij PSV waren de stoppen doorgeslagen na de nederlaag tegen AZ..." De scribent pleit voor dopingcontrole vanwege de ongecontroleerde en soms gewelddadige gedragingen van de voetballers. Wapengekletter In het veld is sprake van een onbe teugeld lik-op-stukbeleid. Iedere schop of stoot wordt met gelijke munt terugbetaald en de botte bij len en lange messen worden vrije- Mannetjesputter Stevens sist zijn tegenstander van zo dadelijk toe: "Hé, Ling. Ik schop je vanavond dood" pioenschap levend, alle middelen zijn geoorloofd om de concurrent te verslaan. Dat blijkt nog voordat scheids rechter Henk van Ettekoven voor het begin van de wedstrijd heeft gefloten. In de kleedkamergang sist mannetjesputter Stevens zijn tegenstander van zo dadelijk toe: lijk gebruikt om de tegenstander het voetballen onmogelijk te maken. Al is kwaliteit ondergeschikt aan het door emotie gedragen hak- en beukwerk, gevoetbald wordt er tus sen het wapengekletter door toch ook. Ajax' aanvallende tactiek lijkt traditioneel, maar heeft ook te 22-03-2019 X# PSV-Ajax is een wedstrijd van de harde duels. Ajax verliest met 3-1 in Eindhoven, maar de nederlaag blijkt een incident. Botte bijlen en lange messen Door David Endt

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 17