Leden zien graag oefen duel Ajax op de Open Dag DOE MEE AAN DE CRUYFF LEGACY 14K RUN ajaxlife SV AJAX 1 C 22-03-2019 3.J SV Ajax Ledenpanel: winst te behalen bij traditionele seizoensopening Het SV Ajax Ledenpanel kreeg deze maand vragen over de Open Dag van de club, de traditionele eerste ontmoeting tussen supporters en de selectie. Er valt nog best wat winst te behalen bij dit eve nement, zo blijkt. Uit de cijfers van ons negende onderzoek is op te maken dat vier op de vijf SV Ajaxleden de afgelo pen drie jaar niet op de Open Dag is geweest. Ook loopt het bezoe kersaantal langzaam terug. In 2016 ging nog 16 procent van de door ons ondervraagde leden, in 2018 was dat 10 procent. Uiteraard is gevraagd naar de redenen. Iets meer dan de helft geeft aan dat de datum niet goed uitkomt in de agenda. Vaak is een groot deel van Nederland nog op vakantie, dus dat is een heel logi sche verklaring. Een derde van de ondervraag den vindt het programma niet interessant genoeg. Onder sei zoenkaarthouders, die gewend zijn naar het stadion te komen, is dat zelfs 38 procent. Dan is de hamvraag: wat zou voor jou wél een goede reden kun nen zijn om naar de Open Dag te komen? Met stip op één staat een oefenwedstrijd van Ajax 1. Ook niet zo gek: je bent Ajacied, houdt van voetbal en dan wil je na een Ajaxloze periode live de bekende en eventuele nieuwe helden in actie zien. Een deel van de bezoe kers is zelfs bereid daar een kleine vergoeding voor te betalen. Een open training wordt ook gewaardeerd. Denk dan wat ons betreft aan de tijden dat Ajaxtrai- ner Louis van Gaal daar tekst en uitleg bij gaf. Voor 15 procent van de leden is de Open Dag hoe dan ook geen uitje dat de moeite waard is om naar Amsterdam te komen. Podiumpresentatie Tussen de vijftien- en twintig duizend bezoekers per editie lopen natuurlijk ook SV Ajaxle den. Zij waarderen de Open Dag met een 7,3 en de belangrijkste reden van hun komst is 'ver bondenheid met de club'. Wat vinden zij vooral leuk? De podi umpresentatie (60 procent), de activiteiten van SV Ajax (even op de borst kloppen, 54 procent) en het kijkje langs het veld in de Johan Cruijff Arena (51 procent). Minder goed vonden deze supporters de handtekeningen sessie. Dat gold voor liefst de helft. Dat kan te maken hebben met de wachtrijen en dus het lage aantal krabbels en selfies dat je uiteindelijk kunt scoren. De antwoorden en uitkom sten van dit onderzoek nemen we mee naar de overleggen met Ajax over de Open Dag. Alle leden die hebben meegedaan: dank voor jullie bijdrage. al te goed.' Het is dus van alle tij den, al denk ik dat het tegenwoor dig niet meer gebeurt. De voetbal lerij wordt steeds professioneler, de jeugd is steeds beter bij de les. En er wordt veel meer dan in mijn tijd wedstrijdgerichter, en dus bal ge richter, getraind." Tegenwoordig loopt de gemid delde voetballer zo'n elf kilometer per wedstrijd. Dusan Tadic is in Ajax' Champions Leaguecampagne dit seizoen de meest fanatieke loper. In acht wedstrijden liep hij volgens de Uefa-statistieken 93310 meter; omgerekend is dat zo'n 11,6 kilometer per wedstrijd. "Ik heb me nooit verdiept in hoeveel wij precies liepen," stelt Rijkaard. "Het voetbal is compac ter geworden, dus de jongens van nu hebben vaker explosieve acties. Vroeger was er meer ruimte tussen de linies, dus moest ik als midden velder ook veel meters maken. Ik heb mijn kilometers wel gemaakt, hoor." Elf kilometer, laat staan de veertien kilometer van de Cruyff Legacy 14K Run, zijn hem nu te gortig. "Twee keer de Bosbaan, dat is tien kilometer, is echt mijn max. Misschien dat ik de vijf kilometer ga lopen bij de Cruyff Run. Dat ligt een beetje aan mijn knie. Daar heb ik, net als veel andere oud-spelers, last van. De ene dag meer dan de andere dag." Het gesprek wordt onderbro ken door de fluisterende Ceejay. Hij moet even naar het toilet. Als hij terugkomt, heeft hij een bal bij zich. Voetballen in de kleine ruimte blijkt ook voor jongste Rijkaard geen enkel probleem. Glorietijd Met Rijkaard senior zijn we inmid dels in Italië beland. Na zeven jaar Ajax en een jaartje Zaragoza ver kaste hij in 1988 - na het winnen van het EK met Oranje - naar AC Milan, waar hij met Marco van Bas ten en Ruud Gullit een glorietijd beleefde. De trainingen bij Milan waren langer en intenser dan bij Ajax. "Er werd meer aandacht aan het fysieke, aan het loopvermogen besteed. En aan rekken. Dat was een groot verschil met Nederland. Maar dan hebben we het over de eind jaren tachtig. Tegenwoordig zijn die verschillen veel minder groot. Er heeft een enorme kruisbestui ving plaatsgevonden. Italiaanse coaches die naar Engeland gingen, Nederlandse coaches naar Spanje, ga zo maar door. Zo heeft iedereen elkaar beïnvloed." Zelf ging Rijkaard als trainer - na zijn bondscoachschap bij Oranje in 2000 en een jaar Sparta (waar mee hij degradeerde) - in 2003 naar FC Barcelona. Aan pure loop trainingen, zonder bal, deed hij bij de Spaanse grootmacht niet. "Dat had niets te maken met dat ik er zelf een hekel aan had. We zaten toen al in het tijdperk dat alle oefeningen functioneel moesten zijn, zoveel mogelijk met de bal." Omdat het spel compacter is geworden, zijn de echte lopers op het veld nagenoeg uitgestor ven. Wie de beste lopers waren met wie Rijkaard samenspeelde? "Dick Schoenaker komt als eerste in mijn gedachten op. Hij kon ont zettend goed lopen. En in Italië had je Roberto Donadoni. Hij was een dribbelaar pur sang, maar kon ook heel goed lopen." Afleiding Ondertussen dolt Ceejay een stoel, zoals hij eerder al lekker een balle tje aan het trappen was op de sin- telbaan van het Olympisch Stadion, terwijl zijn vader op de foto ging. Voetbal zit in het DNA. Rijkaard vindt het belangrijk dat zijn kinderen sporten. "De aflei ding is groot, met computerspel letjes en de televisie, maar ik denk dat je kinderen kunt stimuleren om te sporten. Persoonlijk vind ik een teamsport dan ook belangrijk. Daar leer je samenwerken, elkaar accep teren, iets voor elkaar over hebben. Dat zijn belangrijke punten." Zelf groeide Rijkaard op straat op. Met een bal aan zijn voeten. Als hij jogt ziet hij gelukkig nog 'Als er iets is met mensen die belangrijk zijn geweest voor mijn carrière, dan doe ik graag iets voor ze' genoeg kinderen buitenspelen. Op de Cruyff Courts in de stad, of andere pleintjes en veldjes. De sterspeler van weleer blijft dan vaak even kijken. "Even het niveau bekijken van die jochies," zegt hij. "Ik denk dan ook altijd even terug aan toen ik die leef tijd had, dan zie ik mezelf er weer tussen lopen. Laatst zag ik een jochie alleen met een bal. Ik stopte, liep naar hem toe en zei: 'Hé, speel die bal eens.' Hij keek me verbaasd aan. We begonnen een beetje over te spelen. Eén keer raken, dat soort dingen. Het was hartstikke leuk. Daarna liep ik weer door. Dat jochie wist totaal niet wie ik was." Je zou verwachten dat iemand die nog zoveel plezier kan bele ven aan die momentjes met een bal toch nog een keer terugkeert in de voetballerij. Rijkaard is er, sinds hij in 2013 stopte als bonds coach van Saoedi-Arabië, echter helemaal uit. "Ik ben veertien jaar trainer geweest, dat was voor mij wel genoeg. Ik heb successen gehad, teleurstellingen meege maakt. Ik heb het afgesloten, kan nu heel open, en onafhankelijk genieten van de sport. Ik mis de druk totaal niet." Het is duidelijk: Rijkaard mist de voetbalwereld niet. Maar kan hij zich voorstellen dat de voet balwereld hem wel mist? Hij laat even een stilte vallen. "Nee, eigenlijk niet," antwoordt hij dan. Als we stellen dat zijn naam nog altijd door Ajaxfans wordt genoemd als de club zoekt naar een trainer, directeur of commis saris, moet hij lachen. "Nee joh. Het gaat echt niet meer gebeuren. Ik ben er nu vier, vijf jaar uit. Het past helemaal bij mijn karakter: als ik eruit ben, ben ik er echt uit." En toch is Rijkaard de laatste tijd vaker te spotten bij boekpre sentaties, en geeft hij meer inter views dan een paar jaar terug. "Als er iets is met mensen die belangrijk zijn geweest voor mijn carrière, dan doe ik graag iets voor ze. Zo was ik bij de boek presentatie van Gerard van der Lem, en werkte ik mee aan een documentaire over Sjakie Wolfs. Tijdens de zomervakanties zat hij vaak bij me aan de keukenta fel, gingen we samen voetballen achter het AMC. Ik heb warme gevoelens voor die man, daar wil ik niet aan voorbijgaan." Hetzelfde geldt voor Cruijff. Rijkaard onthulde vorig jaar het logo van de Johan Cruijff Arena, en hij is ambassadeur van de Cruyff Foundation. "Dat komt op hetzelfde neer: ik zie het niet als verplichting, maar wil graag iets betekenen voor Johan en zijn familie. Ik ben altijd een team speler geweest, besefte dat ik anderen nodig had om te berei ken wat ik heb bereikt." Het is goed zo. Rijkaard is in de positie om te doen wat hij wil doen. Ja, hij wandelt rustig door het leven. "Toch fiets ik meer," zegt hij, vlak voordat hij met Ceejay op huis aan gaat, op een bakfiets met overkapping, tegen weer en wind. Rijkaard, fietsend door het leven. "En af en toe joggend." Laat je horen! Door Erol Erdogan FRANK RIJKAARD De Cruyff Foundation organiseert voor de vierde keer de Cruyff Legacy 14K Run. Net als afgelopen jaren zal de finish in de Johan Cruijff Arena zijn. Dit keer vindt het evenement niet plaats op de verjaardag van Cruijff, maar op zaterdag 11 mei. Deelnemers aan de 14K Run, 14K Walk of 5K Run kunnen via een speciale app luisteren naar verhalen en anekdotes achter de memorabele plekken uit het leven van Cruijff. Middels inzet van deze vernieuwende technologie wil de Cruyff Foundation zijn gedachtegoed nog meer terug laten komen. De audiofragmenten worden tijdens het lopen automatisch afgespeeld wanneer je langs diverse bijzondere plekken uit het leven van de legendarische nummer veertien loopt. Daarnaast is er ook een speciale Kids Run, die door de Johan Cruijff Arena gaat. Wil je meedoen aan de Run of meer informatie over de verschillende afstanden? Ga dan naar www.14krun.nl. SV Ajax doet op gezette tijden onderzoek onder haar panel leden. Het huidige panel telt momenteel zo'n tweeduizend leden. Ben je achttien jaar of ouder en wil je ook meepraten? Kijk dan op svajaxledenpanel.nl.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 15