Frank Rijkaard jogt ontspannen door het leven IA INTERVIEW A^T 22-03-2019 Op 11 mei vindt weer de Cruyff Legacy 14K Run plaatst. Een interview met ambassadeur Frank Rijkaard. Over lopen in de voetballerij. Op tafel liggen twee houten strandrackets met een balletje, en een stapeltje smarties die door de vijfjarige Ceejay druk op kleur worden gesorteerd. Het jongste zoontje van Frank Rijk aard houdt zichzelf wel bezig in het kantoor van de Cruyff Foundation. Het liefst was Ceejay buiten, in het stadion zelf, blijven voet ballen. Maar de wind en drei gende regen, en het interview van zijn vader met AjaxLife dre ven hem terug naar binnen. Frank Rijkaard is ambas sadeur van de Cruyff Founda tion en schuift op deze winde rige winterdag aan om het over lopen te hebben. De inmiddels 56-jarige oud-Ajacied jogt, of slentert, één of twee keer per week door het Amsterdamse Bos, het Vondelpark of de stad. Hij mag uit de voetbalwereld zijn gestapt, bewegen blijft belangrijk. Een rondje Bosbaan doet hij ook nog weleens, verklapt hij. Als Ajacied 'pikte' hij daar soms als er rondjes gerend moesten worden. Het leverde een prach tige anekdote op, die Rijkaard tijdens het Sportgala in 2016 deelde ter nagedachtenis aan Johan Cruijff. Rijkaard liet zich als jonkie terugzakken in de groep, en dook op dezelfde plek als vedette Cruijff de bosjes in, om te 'pikken'. Diezelfde Rijkaard werd door oud-teamgenoten echter ook omschreven als de enige mid denvelder die tijdens het WK van 1990 met zijn loopvermogen de gaten tegen Duitsland kon dicht- lopen. Het maakte zijn rode kaart - na het spuugincident met Rudi Völler - extra zuur. Was Rijkaard nou een loper of niet? Met de Cruyff Legacy 14K Run in het achterhoofd lijkt het ons een goede vraag om mee te openen. "Nee, ik was geen loper," begint Rijkaard, die daarna wordt onderbroken door Ceejay. "Hij was een voetballer," zegt hij, de op de kleur gelegde smarties oppeuzelend. "Ik was inderdaad meer van het voetbal," haakt Rijkaard soe pel in op de wijze woorden van zijn zoontje. "Alle spelletjes met de bal deed ik graag, maar in lopen zon der bal zat geen spelelement. Ik was daar geen ster in. Het gekke is dat ik het nu heerlijk vind om een of twee keer per week te lopen. Dan is het meer joggen, of slenteren. Toen ik nog actief voetbalde, had ik er dus eigenlijk een beetje een hekel aan." Generatie Rijkaard was dus meer de pikker dan het loopwonder. Al moet die anekdote die hij vertelde niet een eigen leven gaan leiden. "Je kunt niet al pikkend een voetbalcarrière vol maken. Het was niet iets dat ik standaard deed, maar in elke gene ratie gebeurde het weleens. Ik had de route gekregen van Tshen-la Ling, die het weer van iemand als Ruud Krol zal hebben gehad. Ik kwam Sjaak Swart laatst tegen, die zei: 'Ik herkende het verhaal maar 'Ik heb mijn kilometers wel gemaakt^ Door Mike van Damme

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 14