13 ONDER C4Ff04n ajaxlife ONDER DE LOEP 2004: eindelijk de eerste 'Arenawinst' op PSV Ajax is rijk aan his torische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: de subtiele heldenrol van Yannis Anas tasiou tegen PSV (2004). Het is even geleden dat PSV op de drempel van de lente naar Amster dam kwam en dat de eredivisietop per zó cruciaal was in de titelrace. De wedstrijd van 25 maart 2012 (2-0) was er zo een. Een andere editie uit die categorie, die de wat oudere Ajaxsupporter nog helder op het netvlies staat, is die van vijftien jaar geleden: Ajax-PSV van 8 febru ari 2004 was een wedstrijd met een verhaal en een curieuze debutant. Ook in 2004 was de titelstrijd een nek-aan-nekrace tussen Amsterdam en Eindhoven, zij het met licht voordeel voor Ajax. Beide teams hadden 46 punten, Ajax had nog een inhaalwedstrijd voor de boeg, maar PSV had weer een aan zienlijk beter doelsaldo. Ajax móest winnen, ten eerste om vrij baan naar de 'schaal' te hebben en ten tweede omdat dat nog nooit gelukt was: winnen van PSV, in de eredi visie, in de Arena. Het PSV-trauma was haast tastbaar. Na acht jaar Amsterdam Arena was de grote concurrent alleen in een beker- en een super cupduel verslagen. In de eredivisie was het affiche Ajax-PSV syno niem aan frustratie. De vicieuze cirkel moest wor den doorbroken, maar de vraag was wie de doelpunten moest maken. Ajaxtrainer Ronald Koeman had een week vóór de kraker te kam pen met een nijpend spitsentekort: zijn beide centrumaanvallers (Zla- tan Ibrahimovic en Wesley Sonck) waren geblesseerd en zouden dat nog even blijven. Jong Ajax-aan valler Jason Culina was door griep geveld. Een 'nummer tien' naar voren schuiven? Helaas: Rafael van der Vaart en de oude vos Jari Litma- nen lagen er óók uit met kwetsuren. Op zondag 1 februari 2004 had daarom de spits van de A1-ju- nioren, de zeventienjarige Ryan Babel, zijn debuut gemaakt in de thuiswedstrijd tegen ADO Den Haag (4-0). Veelbelovende knaap, maar Ajax realiseerde zich dat een noodgreep gewenst was. Kon er een spits worden aangetrokken? En kon het alsjeblieft snél? Als in: deze week nog? Verbazing Zo kon het gebeuren dat de volgende dag, maandag 2 februari, Yannis Anastasiou (30) gepresenteerd werd. De grote Griekse spits van Roda JC was zomaar ineens Ajacied; de verbazing sijpelde uit zijn ogen. De prijs was bescheiden (drie ton) en de situatie tamelijk Gedreven door hevig oplaaiende eerzucht trainde hij een week mee met zijn nieuwe ploeggenoten en liep hij op zondag 8 februari het veld op in het wereldberoemde wit- rood-wit, nummer 17 op zijn rug, ten overstaan van vijftigduizend Ajacieden, tandenknarsend tussen hoop en vrees. Ook journalisten waren dol op hem, want wat er in de rumoerige Ajaxkleedkamer gebeurde, wilde Anastasiou best vertellen uniek. Natuurlijk kocht Ajax hem niet voor één wedstrijd, maar zo voelde het stiekem wel een beetje: Yannis, sleep ons er in vredesnaam doorheen tegen PSV. Dat zou Anastasiou ook doen. -geldleningen Konst niKtiebeor Natuurlijk greep Ajax het initia tief, natuurlijk drong Ajax aan en natuurlijk lag de bal er pal voor rust aan de andere kant in, via het hoofd van Jan Vennegoor of Hes- selink. 0-1, daar gingen we weer, maar het moest gezegd: Ana- stasiou toonde zich een degelijk, betrouwbaar aanspeelpunt met een goed oog voor de combinatie. Hij zou na rust een subtiele heldenrol vervullen, niet met een doelpunt, want die kwamen van Wesley Sneijder (51') en Nico- lae Mitea (61'), maar wel met een onnadrukkelijk soort pre-assist: Anastasiou gaf de bal slim met de borst mee aan de watervlugge Roemeen en was zo een beslissend schakeltje in de beslissende aan val. De extatische aanhang zag het in de herhaling op de videoscher men en besloot unaniem: met dat ene borstballetje was de investe ring van drie ton al bijna terug verdiend. Eindelijk, ein-de-lijk thuiswinst op PSV, in plaats van duur, bitter puntenverlies. De weg naar de landstitel was vrij. Kopbal Een week later scoorde hij wel, Anastasiou, uit bij FC Volendam, een uitstekende kopbal zoals je ze alleen van grote, sterke spit sen ziet. Anastasiou kroonde zich tot de eerste speler die in één en dezelfde seizoenshelft zowel tégen Ajax (namens Roda JC, op 21 januari) als vóór Ajax scoorde. Op 14 maart werd hij ook nog de eer ste voetballer die in één seizoens helft zowel vóór als tegen Roda JC scoorde: 4-2 voor Ajax, tweemaal Anastasiou. Ajax zou na Ajax-PSV nog tweemaal verliezen en viermaal gelijkspelen, vaak met Anasta- siou in de ploeg, maar het bleef PSV uiteindelijk voor. Op 9 mei 2004 werd de Griek als bankzitter landskampioen. Zijn jonge mede spelers noemden hem inmiddels liefkozend 'papa'; hij was mate loos populair in de kleedkamer. Ook journalisten waren dol op hem, want wat er in de rumoerige Ajaxkleedkamer gebeurde, wilde Anastasiou best vertellen. Hij bleef nog twee seizoenen bij Ajax. Na anderhalf jaar vroeg trainer Danny Blind hem of hij zijn contract met één seizoen wilde verlengen. Erg veel speel tijd zou hij niet krijgen, dat zei Blind er eerlijk bij, maar hij was zo belangrijk als vaderfiguur in de kleedkamer. Anastasiou deed het. In twee- eneenhalf Ajaxseizoen zou hij uit eindelijk meespelen in 38 officiële wedstrijden, waarin hij tienmaal scoorde, waarvan driemaal in de Champions League. Helemaal niet zulke slechte cijfers eigen lijk. Samen met zijn brede grijns was het goed voor een bescheiden cultstatus bij een deel van de aan hang, vermoedelijk het deel dat dat ene 'afleggertje' met de borst, tegen PSV, nog op het netvlies had staan. 22-03-2019 Anastasiou als noodverband Door Menno Pot Tegen PSV vervulde Anastasiou een subtiele heldenrol RECYCLING Zijn eerste Ajaxtreffer maakte Anastasiou tegen FC Volendam, met een uitstekende kopbal.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 13