'David is een overlever' If! INTERVIEW ajaxlife Leergierige David Neres ontwikkelt zich binnen en buiten het veld David Neres (22) ontwikkelt zich in zijn twee de seizoen tot een multifunctionele aanval ler. De Braziliaans international is boven dien nog niet uitgeleerd in Amsterdam. 'ik zie mezelf volgend seizoen gewoon nog in het Ajaxshirt spelen.' Madrid, 5 maart 2019. 21.18 uur. Dusan Tadic ontdoet zich op het middenveld van drie opponenten alvorens hij Casemiro met een pirouette voor een miljoenenpubliek te kijk zet. De Serviër stevent nu af op Nacho, maar de centrale verdediger houdt in en vertrouwt op zijn ploeggenoot Raphaël Varane. De Franse wereldkampioen heeft echter alleen oog voor de sluwe Donny van de Beek, die al lang heeft gezien dat er in zijn rug een gapend gat ligt, omdat rechtsback Dani Carvajal verdwaald op de linkervleugel zwerft. David Neres anticipeert al op de loopactie van Van de Beek en de loerende Tadic. Luka Modric ziet het gevaar ontstaan, maar is te laat. De Kroaat rent slechts mee voor de schijn. Neres, nu op volle snelheid, neemt de Servische steekpass in een vloeiende beweging mee in zijn loop en wipt de bal daarna geduldig en behendig over de boomlange doelman Thibaut Courtois wanneer deze uitgestrekt op de grasmat ligt: 0-2. De Braziliaanse dribbelaar speelt in Madrid een van zijn beste wedstrijden in het Ajaxshirt. Stralend op het hoogste podium, in de schijnwerpers van dit midweekse theaterstuk is de ambitieuze aanvaller op zijn best. Neres speelt stoïcijns en brutaal en dat straalt af op de rest van de ploeg. Nog vóór de pirouette van Tadic vernedert hij Carvajal op diens achterlijn door de bal met links achter zijn standbeen te slepen. De Spanjaard kan de straatvoetbalactie maar ternauwernood herstellen. "Dat deed ik intuïtief," blikt Neres terug op die memorabele avond. "Het voelde wel alsof we er als elftal een boost van kregen. Mijn doelpunt heb ik daarna nog vaak bekeken. Ik ben blij dat ik mijn ploeg zo kon helpen. We trainen vaak op zulke momenten, maar het past natuurlijk in mijn spel om op die plek te komen en dat soort acties te maken." Na het vieren van je doelpunt keek je onverstoorbaar richting het thuispubliek. Waarom? "Ik zocht mijn vader, broer en vriendin. Zij zaten op een van de eerste rijen, maar ik zag ze niet. Ze bleken aan de andere kant van het veld te zitten." Je leek tijdens de wedstrijd wel in trance. Stoïcijns, onverstoorbaar. Hoe voelde je dat zelf? "Ik was gewoon geconcentreerd. Dit was een belangrijke wedstrijd. Je moet honderd procent geven voor het team. Als je dat van je medespelers krijgt, geef je dat zelf ook." Nu wacht een tweeluik met Juventus. Had je eigenlijk een voorkeur bij de loting? "Nee, dat maakte me niet uit. Bij de laatste acht ploegen is iedereen sterk. Het wordt vergelijkbaar met de twee duels tegen Real Madrid. We treffen een sterke ploeg. We zullen ons niveau moeten halen van de wedstrijden tegen Real Madrid. We weten wat we kunnen. We gaan gewoon ons eigen spel spelen en moeten niet bang zijn." Ajax strijdt nog op drie fronten om de prijzen. In de eredivisie behoor je tot de elf Ajacieden met de meeste minuten en in Europees verband stond je van de veertien duels elf keer in de basis. Toch was er hier en daar soms discussie over jouw aantal speelminuten. Hoe beleef jij dat zelf? "We doen het met z'n allen. Met elf spelers word je geen landskampioen. Dan is het dus logisch dat je af en toe wordt gewisseld. Ik begrijp de trainer. Elke wedstrijd is bovendien anders. Het gaat erom wat er in de wedstrijden nodig is." Hoe zou je de samenwerking met Erik ten Hag omschrijven? "Hij is, net zoals de andere trainers binnen de staf, veel met me bezig. Hoe moet ik spelen met en zonder bal? Hoe stel ik me tactisch op? Ik kijk dit seizoen veel video's." Is het grootste verschil met vorig seizoen dat je op meer plekken inzetbaar bent? "Absoluut. Dat is sowieso goed voor mijn carrière. Rechtsvoor heeft nog steeds mijn voorkeur, 'Met elf spelers word je geen landskampioen. Dan is het dus logisch dat je af en toe wordt gewisseld' Erik ten Hag is tevreden over de ontwik keling die David Neres dit seizoen door maakt. 'David is een liefhebber. Een over lever en straatvechter in de goede zin van het woord. Voetballen is alles voor hem. Dat zie je terug in zijn spel. Hij heeft altijd plezier en leeft van zijn acties en goals.' Begin september debuteerde Neres in de uitwedstrijd tegen Vitesse (4-0-winst, red.) op '10'. Ruim een halfjaar later onthult Ten Hag dat dit een probeersel was. "Als trai ner heb je in het begin van het sei zoen altijd een concept in je hoofd. Je probeert de beste spelers op het veld te hebben, waarbij je ook reke ning houdt met de balans in de ploeg," blikt Ten Hag terug. Met aankoop Dusan Tadic op links, Klaas Jan Huntelaar als spits en Hakim Ziyech op rechts moest hij puzzelen op het middenveld. "Als je dan iets extra's wilt creë- ren ben je even zoekende. Tegen Vitesse konden we voorin wel wat meer diepgang gebruiken en eigen lijk probeerden we het toen gewoon met David op '10'. Dat was wel de tactische verrassing in die wed strijd, maar daarna vulde hij het ook nog een aantal keer goed in op die positie." In Europees verband speelt Ten Hag het liefst met een echte mid denvelder op '10', zoals Donny van de Beek. "Donny is in zijn denken en doen een middenvelder, David een aanvaller. Dan kom je weer uit bij de juiste balans in de ploeg. Zeker in grote wedstrijden heb ik liever een middenvelder op die positie. Spelen met vier aanvallers is op internationaal niveau net iets te veel." Desondanks is Neres in de Champions League vrijwel altijd een zekerheidje in de basisploeg. "Uit tegen Kiev kwam hij terug van een hamstringblessure, maar zat hij op de bank. Als we in nood zou den komen, hadden we het risico met hem genomen. Dat doe je niet zo snel. David is snel op de eerste meters en brengt de noodzakelijke balans en diepgang mee. In andere constructies in de aanval hebben we dat niet altijd." Ten Hag is blij dat hij met Neres tactisch op diverse manieren uit de voeten kan. "Zoals voor meer spe lers geldt, heeft hij een voorkeurs positie. In zijn geval is dat rechts, maar inmiddels is David vanaf links ook okay. Hij speelde vanaf die positie tegen Bayern München en Real Madrid zelfs zijn beste twee wedstrijden van dit seizoen. Hij wordt balvaster, heeft een goede actie en speelt sterk tussen de linies." De trainer ziet de ontwikkeling van Neres ook buiten het voetbal veld. "Als ik 's ochtends iets voor acht uur op de club kom, zit David al bij Engelse les. Hij is daar heel serieus en gedisciplineerd in. Hij spreekt nu goed Engels." Ten Hag ziet de oproep voor de Braziliaanse selectie dan ook als een beloning. "Een fantastisch compli ment voor hem. De kans dat dit hem als Ajacied overkomt, is vele malen groter dan vanuit China. Het is fan tastisch om te zien dat een speler weer uitgroeit tot international. Dat hebben we nu al een paar keer mogen meemaken, maar een uitver kiezing voor de Braziliaanse selectie is natuurlijk helemaal bijzonder." Wat de tukker betreft was het transferspel in de winterstop een storm in een glas water. "Je moet je voorstellen dat er voor de meeste spelers van Ajax concrete interesse is. Ik denk dat we als club duidelijk zijn geweest. Van de kern mocht niemand weg. Punt. Wij willen deze groep zo lang mogelijk bijeenhou den. Ik gun iedereen zijn carrière, maar laten we eerst dit seizoen maar eens afmaken. Al hoop ik na dit sei zoen ook nog lang met David te kun nen werken." XV/ 22-03-2019 'Ik heb nu meer bagage' Door Sander Zeldenrijk Door Sander Zeldenrijk Neres leeft volgens zijn trainer van acties en doelpunten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 10