Win autobiografie Van der Lem ajaxlife CHAMPIONS LEAGUE Q In Madrid hielpen vooral sigaar drie en vier, want Ajax maakte het ver schil in score pas na rust. Een paar maanden eerder verloor de ploeg nog een oefenwedstrijd, de strijd om de Trofeo Santiago Bernabéu, met 1-0. "Die wedstrijd ging ner gens over," aldus Van der Lem, die met Ajax in 1992 die trofee nog wel won door Real in eigen huis met 3-1 te verslaan. Ajax was op dat moment kers vers winnaar van het Uefa-Cup toernooi. Die zege op Madrid vormde volgens Van der Lem niet de bevestiging dat de ploeg van Van Gaal op de goede weg was. "We zagen het nog als een incident, net als dat we de Uefa-Cupwinst zo zagen. De echte bevestiging dat we Europees top waren, kwam een seizoen later, tijdens een training. We speelden een positiespel van zeven tegen zeven, op een klein veld. De ruimtes waren klein, maar die jongens tikten de bal zo snel over. Zowel in de A-ploeg als in de B-ploeg, waar veel jonge jongens in speelden. Ik keek Louis aan en zei: 'Dit is ongelooflijk. Dit heb ik nog nooit gezien.' Louis ook niet. Die oefening was van een enorm hoog niveau." Gerard van der Lem blikt terug op Real Madrid-uit Met Ajax en FC Barcelona kwam Gerard van der Lem in totaal zes keer in Estadio Santiago Bernabéu. Met wisselend succes. We halen herinneringen op met de voorma lig assistent van Louis van Gaal. De opleider in hem zal nooit met pensioen gaan, al heeft Gerard van der Lem al zo'n tien jaar geen offi ciële functie meer in de voetballerij. Als we één minuut na tien de kan tine van De Toekomst binnenlopen, zegt hij quasi-streng dat we te laat zijn. "Daar kwamen die jongens vroeger ook niet mee weg. Dan zei den ze: 'Trainer, het is maar één minuutTe laat is te laat. Als je op het veld een paar seconden te laat bent, ligt de bal in het netje." We kopen onze straf af met een dubbele espresso. Het is druk op De Toekomst, en niet alleen met trainers en scouts van Ajax die Van der Lem gedag komen zeggen. Co Jager, Heini Otto, Winston Bogarde en Peter van der Hengst krijgen allemaal een knuffel. En Bogarde een tik op de wang. Ze willen vooral weten hoe het met de ernstig zieke dochter van Van der Lem gaat. Van der Lem is gematigd positief. Het is deze ochtend vooral druk in de kantine vanwege de talenten- dagen. Jochies die dromen van een carrière bij Ajax lopen verwach tingsvol door de ruimte. Een jon getje, gehuld in het uittenue van dit seizoen, besluit naast Van der Lem te gaan zitten om daar zijn voet balschoenen aan te doen. Reden genoeg voor de voormalig hoofd opleidingen om te checken of het talentje er klaar voor is. "Ben je vroeg naar bed gegaan," vraagt Van der Lem. "Ja. En ik had een glas warme melk gedronken," antwoordt het jochie. Van der Lem lacht. "Dit is toch prachtig," zegt hij als hij het jonge tje een aai over de bol heeft gege ven. "Dat vond ik het mooiste van alles: het beter maken van die jon gens. Prijzen winnen is leuk, maar het ging mij om de weg ernaartoe. Om jongens als Michael Reiziger, Edgar Davids, Patrick Kluivert, Kiki Musampa op zo'n hoog niveau te zien spelen, waarvan ze vijf jaar eerder niet eens wisten dat ze het konden halen." Hier zit nog altijd een opleider. Opwachten We hebben eigenlijk afgesproken om over Van der Lems ervaringen in Estadio Santiago Bernabéu te pra ten. Zes keer zat hij in het stadion, waar Ajax dinsdag een wonder moet verrichten, in de dug-out naast Louis van Gaal. Drie keer met Ajax, drie keer met FC Barcelona. Met de Spaanse grootmacht won hij slechts één keer bij de aartsrivaal. "We vlo gen toen 's nachts terug naar Barce lona, stonden er duizenden mensen op het vliegveld ons op te wachten. Een paar maanden eerder was dat wel anders na de 4-1-nederlaag om de Spaanse Supercup. Toen werden we beschimpt. El Clasico gaat om meer dan voetbal natuurlijk, het is ook politiek. Het zit diep bij de mensen daar." Het mag niet verrassend zijn dat die al zo vaak besproken 0-2 uit 1995 ook Van der Lems zoetste her innering is aan het onderkomen van De Koninklijke. "Wij hadden alleen maar de bal, Madrid liep achter ons aan. De witte zakdoekjes gingen omhoog, maar wij kregen een groot applaus. De fans hadden respect voor ons." "Ik had een ritueel," vertelt Van der Lem verder. "Ik rookte elke helft twee sigaartjes, en zei dan tegen Louis: 'Bij de tweede scoren we.' Hij ging daar echt in geloven. Dan moest ik die tweede alvast opsteken, ook al had ik de eerste nog niet op. Dat ging ik mooi niet doen." Maling Van Gaal zei eerder dit seizoen dat het huidige Ajax hem aan die ploeg uit 1995 doet denken. Van der Lem is het daar niet mee eens, ondanks het goede spel tegen Real Madrid twee weken terug. "Ik voelde me een beetje in de maling genomen," zegt de oud-assistent. "Vier dagen eerder, tegen Heracles, speelde Ajax zonder beleving, in een veel te laag tempo. Tegen Madrid lukte het ineens wel. Bij ons gebeurde dat niet. Daar lette Louis wel op. Hij zei altijd tegen onze spelers dat ze moesten proberen iedere dag iets beter te worden. Daarvoor moesten ze dan wel honderd procent geven. Steeds weer. 95 procent was niet genoeg. Louis had daar gelijk in. Dat betekende dat we als staf ook scherp moesten blijven. Als de boel even verslapt, kun je niet denken: het komt tijdens de wedstrijd wel goed. Dan gaat het mis. Dat zie je wel tegen Heracles." Het zal dinsdag een hels karwei worden voor Ajax om te stunten. Bernabéu werkt verstikkend, zegt Van der Lem. "Dat komt omdat de tribunes recht omhoog lopen. Camp Nou is wijder. Maar ik geef Ajax een kans als ze net zo spelen als in de Johan Cruijff Arena. Wat dat betreft kunnen ze een voorbeeld nemen aan die wedstrijd in 1995. Bij de strot pakken en niet meer losla ten. Dat is Madrid niet gewend." De opleider heeft gesproken. 01-03-2019 fflBSm Het Ajax van 1995/1996 kreeg een staande ovatie in Bernabéu. Gerard van der Lem zat op de bank, naast Louis van Gaal 'Moet Madrid bij de strot pakken' Door Mike van Damme Gerard van der Lem heeft samen met sportjournalist Edwin Struis zijn belevenissen in de voetballerij op papier gezet. Met dank aan uitgeverij Inside mogen we vijf exemplaren van het boek, dat volgende week uit komt, weggeven. Wil je kans maken op een exemplaar, doe dan mee met de prijsvraag op ajaxlife.nl/vanderlem. Meedoen kan tot en met donder dag 14 maart.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 9