8 01-03-2019 CHAMPIONS LEAGUE ajaxlife Ajax-Real Madrid in de Ziggo Dome trekt veertienduizend Ajaxfans Als de Ziggo Dome langzaam vol loopt voor z'n eerste voetbalwed strijd en Peter Beense de longen uit zijn machtige lijf zingt, staan opa Jelle en kleinzoon Jason in de hal te wachten op de rest van de familie. "Normaal gesproken gaan wij altijd naar de Arena," zegt Jelle. "Maar voor deze wedstrijd konden we geen kaartjes krijgen, dus maken we er maar een familie-uitje naar de Ziggo Dome van. Ook leuk. Ik ben net al even in de zaal gaan kij ken en het is reuze gezellig." Voor het eerst in de geschie denis verspreiden de trouwe Ajax- watchers zich over twee theaters. De echt gelukkigen zitten in de Johan Cruijff Arena, veertiendui zend andere Ajaxfans komen op de viewing party in de Ziggo Dome af. Dit is bijna geen voetbalwed strijd meer, zegt kleinzoon Jason. "Dit is een evenement, er hangt hier een echt concertsfeertje." Over de kansen van hun Ajax tegen Real Madrid zijn de twee glashelder: wedstrijden in de Champions League staan op zich zelf, dat zijn altijd aparte gebeur tenissen. "Tegen Bayern München hadden we op papier toch ook geen kans," zegt Jelle. "Nou, we heb ben het gezien. En tegen Benfica? Zelfde verhaal. Ik hou het gewoon op een gelijkspel tegen Real." En Jason: "1-0! Ik ga altijd uit van het positieve." Goeroe Natuurlijk wint Ajax, zeggen ook Michael en Wouter even verderop. "Cristiano Ronaldo is er geluk kig niet meer bij en Sergio Ramos krijgt een rode kaart. Let maar op. Aad de Mos zei het zelf in zijn voor beschouwing. En als Aad het zegt, dan houden wij ons daaraan vast. Aad is cult. Aad is onze goeroe." Je moet het zien als een bios coopavondje, zegt Ineke, maar dan iets anders. "Ik vind het een ont zettend leuk initiatief. Het sfeertje zit er meteen goed in. Dit is veel gezelliger dan thuis op de bank blijven zitten." Als het gaat over de kansen van Ajax tegen Real, hoorde Ineke op weg naar de Ziggo Dome vooral kreten als 'kat in het bakkie' en 'appeltje-eitje' om zich heen, zelf is ze iets gematigder. "Ik ben een beetje bang dat Real Madrid naar Amsterdam is gekomen met het idee om de overwinning te stelen. Ajax zal boven zichzelf moeten uit stijgen om te winnen. Aan ons zal het in ieder geval niet liggen. Met de mensen in de Ziggo Dome heb ben ze er zomaar ineens veertien- duizend extra supporters bij. Hoe mooi is dat? Hier krijg ik nu al een kick van." Het is de opwinding van thuis op de bank, maar dan in een concert zaal. Er wordt vrolijk mee gezwaaid met concertmeester André Rieu. Een minuut stilte voor de overleden spits Emiliano Sala is weliswaar geen hele minuut, maar stil is het wel. En als Noussair Mazraoui het publiek in de Arena opzweept met wilde armbewegingen, dan doet de hele Ziggo Dome met hem mee. De sfeer is magisch. Pech Rust: 0-0. Tussen al het voetbal geweld ontdekken we een kleine, blonde engel in het publiek, de negenjarige Boaz Holtkamp uit Badhoevedorp, in gezelschap van vader Zoran. "Ik heb de kaartjes gekregen voor m'n verjaardag," zegt Zoran. "Ik vraag altijd iets om te gaan doen, niet om te hebben. En meestal gaan we dan samen." Vader gaat gekleed in een klassiek, geblokt uitshirt van z'n favoriete club, toen TDK nog spon sor was. "Ik verzamel lelijke uit- shirts," zegt hij. "Mooi van lelijk heid, welteverstaan." Het antwoord op de vraag waarom het doelpunt van Nicolas Tagliafico vlak voor rust werd afgekeurd, moeten ook zij schuldig blijven. "Ik hink met die hele VAR een beetje op twee gedachten," zegt Zoran. "Zoals het nu gaat, heb je soms mazzel en soms pech. Het is eerlijker, dat wel, maar de VAR gaat ook ten koste van het hele romantische aspect rond het voet bal, dat vind ik wel eens jammer. En het haalt de vaart uit het spel, dat is ook niet fijn." Zoon Boaz voetbalt bij Pancra- tius, in Badhoevedorp. Ajax-Real Madrid vindt hij vooral erg span nend. Wat hij later wil worden? "Voetballer," zegt Boaz. "Ja," vult z'n vader aan, "en piloot." Boaz: "Nee hoor, alleen maar voetballer." Als het laatste fluitsignaal heeft geklonken, biggelen de tra nen over zijn jongenswangen. Zo worden herinneringen gemaakt. Boaz gaat het nooit meer vergeten, dat doet zulk soort avonden nou eenmaal met jongetjes van negen jaar. Wrang Ajax was het grootste gedeelte van de wedstrijd de bovenliggende partij, dat maakt de 2-1-neder- laag juist zo wrang, zegt Sylvan na afloop. "Het is voor mij moei lijk om objectief te blijven, maar het zat vanavond een beetje tegen, laten we het daar maar op houden. Alleen lijkt het tegen grote clubs als Real Madrid net iets vaker tegen te zitten dan normaal. Toe val? Ik denk het niet. Het blijven natuurlijk wel Spanjaarden, dat zijn meesters in het bespelen van de scheidsrechter. Wat dat betreft speelt ervaring ook een belang rijke rol." Mandy, de vrouw aan zijn zijde, zegt dat Ajax in ieder geval geen gezichtsverlies heeft geleden. "We hadden ook met 6-0 weggespeeld kunnen worden, maar dat is niet gebeurd. Sterker, wij hebben zelf ook genoeg kansen gekregen. Dat maakt het extra zuur als je dan toch met 2-1 verliest van het grote Real Madrid." De return in Spanje moeten ze helaas aan zich voorbij laten gaan, zegt Mandy. "Wij komen uit Elst en vieren fanatiek carnaval. Dat valt net samen met Real Madrid- Ajax en dan gaat het carnaval toch echt voor." De vraag of deze avond in de Ziggo Dome voor herhaling vat baar is, kunnen we zelf alleen maar beantwoorden met een wedervraag. Waarom niet? Als Noussair Mazraoui het publiek in de Arena opzweept met wilde armbewegingendan doet de hele Ziggo Dome met hem mee Terwijl Ajax in een uitverkochte Johan Cruijff Arena tegen Real Madrid speelde, volgden veertienduizend Ajacieden het duel vanuit de Ziggo Dome. Een reportage. 01-03-2019 Aan fanatisme geen gebrek bij Ajax' eerste viewing party in de Ziggo Dome. Door Mark van den Heuvel Boaz Holtkamp is samen met vader Zoran naar de Ziggo Dome gekomen. Een mooie herinnering. 'Veel gezelliger dan thuis op de bank blijven zitten'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 8