ajaxlife ONDER DE LOEP Het (enige) Ajaxseizoen van Theo Janssen Ajax is rijk aan his torische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: Theo Janssen, alias de Dikke Prins. ONDER I de aanvoerdersband én loopt een liesblessure op. Het seizoen dreigt finaal te mislukken, maar terwijl Theo geblesseerd toekijkt, begint Ajax aan een inhaalrace die histo rische proporties zal aannemen. Op 4 maart staat Theo er weer, in de basis. Een week later staat Ajax na aanhoudend gepruts van alle concurrenten ineens tweede, nog slechts drie punten achter AZ. Theo pakt een klunzige gele kaart tegen ADO Den Haag en is geschorst voor de topper tegen PSV (2-0, 25 maart), die Ajax op één punt van AZ brengt. Kampi oenskoorts. Toch nog. Op 1 april is Ajax koploper, na de 6-0-winst op Heracles. De ploeg blijkt niet meer te stoppen. Op 29 april 2012 wordt Ajax 'vir tueel' kampioen in Enschede (1-2), waar Theo vanaf de penaltystip de score opent tegen zijn oude werkgever. Drie dagen later is het officieel en heeft Theo zijn derde hoofdprijs in drie seizoenen te pakken. Wat een achtbaan van een seizoen is het geweest, met Theo als volwaardig basiskracht: zes maal Champions League, 29 maal eredivisie, acht doelpunten. Koning Na de zomervakantie maakt Theo de voorbereiding mee, maar in de eerste competitiewedstrijd, tegen AZ, zit hij op de bank. De Boer zal zijn middenveld dit seizoen anders inrichten (met Christian Poulsen en Lasse Schöne). Theo zal minder spelen. Hij weet het. 19 augustus 2012. Nog één sterke partij voor Ajax, in Nijme gen, de stad waar ze zijn Vites- se-bloed wel kunnen drinken. Theo speelt als een koning, pikt een doelpunt mee, juicht met een trotse blik richting de Ajaxbank en Marcel van Roosmalen op pad met de Dikke Prins, de bestseller over Theo Janssen, is van begin tot eind komisch, maar als Ajacied ben je toch vooral nieuwsgierig naar wat Theo te melden heeft over het sei zoen 2011/2012, die ene jaargang waarin hij Ajacied was. Beet. Pagina 105. "Ik moet zeggen: bij Ajax hadden we met Christian Eriksen, Daley Blind, Jan Vertonghen, Siem de Jong en Toby Alderweireld best een leuk groepje. Ik dacht dat ik moest opletten omdat iedereen z'n bab beltje wel klaar zou hebben, maar eigenlijk had alleen de trainer (Frank de Boer, red.) een grote mond. Ik was een van de weinigen die hem durfde tegen te spreken. We hadden geen natuurlijke klik, maar we respecteerden elkaar wel. Alleen we begrepen elkaar niet. Ik was natuurlijk wel anders dan hij." Het is een van de weinige inkijkjes in de Ajaxkleedkamer die Theo ons gunt. Hoe ging het ook weer, het verhaal van Theo de Aja- cied? In mei 2011 speelde hij met FC Twente twee grote afscheidswed- strijden tégen Ajax. Op 8 mei, in De Kuip, maakte hij de 2-2 en greep Twente in de verlenging de beker (3-2), maar een week later.... Ach, die herinneringen. 15 mei 2011. Derde ster. Kolkende Arena. Siem de Jong. Theo Janssen scoorde trouwens wéér: een afstandsschot (2-1) dat de spanning terugbracht. Hij wist toen al dat hij naar Amsterdam zou verhuizen. Vol gens 'ingewijden' had hij de Ajax- delegatie in De Kuip nog bijkans gesméékt om hem naar Amster dam te halen. Op maandag 27 juni 2011 meldt hij zich op De Toekomst. Ajax weet waar het aan toe is: "Ik rook een sigaretje en ben misschien niet ideaal in vorm, maar ik ga niet veranderen voor Ajax. Dat was duidelijk. Ze zijn er ook nooit meer over begonnen." Glimlach Elf dagen na zijn dertigste verjaar dag, op de eerste speeldag van de eredivisie, krult hij een vrije trap tegen de touwen in Doetinchem. Pats, 1-4. Dat kan hij wel, Dikke Theo of Theo de Tokkie, bijnamen die door de Ajaxsupporters niet hatelijk worden uitgesproken, maar met een glimlach. Ajax verspeelt veel punten. Thuis tegen AZ (15 oktober) ver huist Theo van de 'tien' naar linkshalf. Hij speelt uitstekend, wordt Ajacied van de Wedstrijd en scoort ook, maar het is de late 2-2. Wéér puntenverlies. Ajax staat zesde, nog onder Janssens oude clubs Vitesse en FC Twente. In de Champions League haalt Ajax het nét niet. Tegen Real Madrid, in de Arena, worden twee zuivere Ajaxgoals afgekeurd. Ondertus sen woedt de 'Cruijffrevolutie'. 2012 begint met bekeruit schakeling, een 4-2 nederlaag in De Klassieker en een desastreuze thuiszeperd tegen FC Utrecht (0-2). Janssen draagt in dat duel geniet van het Nijmeegse gescheld. Het wordt 1-6. Een paar dagen later tekent hij bij Vitesse, zijn oude liefde. Theo vond Amsterdam te druk, werd gek van de autoritten en verbijsterde Ajax door zijn spon sor-Mercedes ('net een taxi') ach ter te laten voor de deur van de dealer en een Audi A7 voor zichzelf te kopen, waarmee hij het parkeer dek van de Arena niet op mocht. "Weet je trouwens waarom ik op geen enkele kampioensfoto van Ajax en FC Twente sta? Omdat ik met de materiaalman zat te roken. Dat vond ik altijd lekker na een wedstrijd. Dan kwam-ie extra goed binnen." Het was een wonderlijk huwe lijk, dat tussen Ajax en Theo Jans sen, maar eigenlijk best een goed huwelijk, voor zolang het duurde. Win exemplaar biografie Janssen 01-03-2019 De Dikke Prins in Amsterdam Door Menno Pot Theo is erbij tijdens de kampioenshuldiging, maar trekt zich al snel terug achter het podium om een sigaretje te roken. Theo Janssen (hier tegen Real Madrid, in Bernabéu) is een volwaardig basiskracht in zijn ene seizoen bij Ajax. Met dank aan uitgeverij Inside mogen we enkele exemplaren van Theo Janssens boek weg geven. Wil jij als lid van SV Ajax kans maken, doe dan mee aan de prijsvraag op ajaxlife.nl/dik- keprins. Meedoen kan tot en met donderdag 14 maart.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 13