Trotse aanvoerder Ajax Vrouwen klaar voor titelstrijd met PSV en FC Twente ajaxlife TOEKOMST n Ajax Vrouwen kan een matig eerste halfjaar van het seizoen vanavond rechtzetten tegen koploper PSV. Bij winst heeft de ploeg zelfs titelprolongatie in eigen hand. Aanvoerder Kika van Es is vol vertrouwen. Ajax Vrouwen won afgelopen twee seizoenen de dubbel. De grote vraag is of de ploeg dit kan evenaren. Veel zal vanavond (8 februari) duidelijk worden als koploper PSV op bezoek komt. Het gat tussen beide ploegen is nu nog twaalf punten. Bij een Amsterdamse zege blijven daar dus negen van over, die meteen gehalveerd worden bij het ingaan van de kampioensgroep. Met PSV, FC Twente, ADO Den Haag en PEC Zwolle of VV Alkmaar zal Ajax in een volledige competitie gaan uitmaken wie de landstitel pakt. Zo bekeken heeft de ploeg van Benno Nihom - mits er van PSV wordt gewonnen - dus alles in eigen hand. "Dat was ook wel het positieve gevoel dat we hadden tijdens het trainingskamp: als we elke week laten zien dat we goed kunnen voetballen en winnen, hebben we ondanks een matige eerste seizoenshelft toch twee prijzen," vertelt aanvoerder Kika van Es. "Alleen is het natuurlijk gemakkelijker gezegd dan gedaan om veertien wedstrijden op rij te winnen, tegen de beste ploegen in de eredivisie. Maar het is een leuke uitdaging. En ik ben er heilig van overtuigd dat we op papier nog steeds de beste ploeg hebben." De 27-jarige Van Es, die met Oranje in 2017 het EK won en komende zomer hoopt op het WK in Frankrijk, steekt niet onder stoelen of banken dat het seizoen vooralsnog teleurstellend is verlopen. Ajax Vrouwen staat als regerend kampioen voorlopig op de derde plaats in de eredivisie, achter PSV en FC Twente. Het geloof in een goede afloop groeide dus tijdens het winterse trainingskamp, meent Van Es. "Ik was een van de veertien nieuwe speelsters aan het begin van het seizoen. We moesten aan elkaar wennen, eind november verloren we drie keer op rij; dat had allemaal impact op de groep. In Spanje hebben we heel veel met elkaar gepraat, met en zonder staf. We hadden veel teamactiviteiten om elkaar echt beter te leren kennen. De een vindt een directe aanpak heel fijn, de ander heeft daar veel moeite mee; dat moet je wel van elkaar weten. Het is lastig een balans te vinden, maar voor mijn gevoel hebben we daarin echt stappen gezet." Afscheid Des te groter was de schok dat de clubleiding direct na terugkomst uit Spanje bekendmaakte na dit seizoen niet verder te gaan met Nihom. "Dat voelde echt even als weer een stap terug," aldus Van Es. "We hebben respect voor het besluit, maar wij hebben als spelersgroep veel vertrouwen in Benno. Er zijn ook meiden naar Ajax gekomen omdat hij hier trainer is. We proberen het naar het positieve te draaien: we willen hem trots maken, en zorgen dat hij een mooi afscheid krijgt." Daarvoor moet er dus gepresteerd worden. Belangrijke stappen daarin zijn gemaakt, vanavond moet het er echt uitkomen tegen PSV, waarvan eerder dit seizoen met 1-0 werd verloren. Van Es ziet dus zeker mogelijkheden. "PSV heeft een jong team, wij hebben juist veel ervaring, met meiden die weten wat er gevraagd wordt om prijzen te winnen. Dat is in deze fase van de competitie, als het er echt om gaat, belangrijk. Ik denk dus dat we nog alle kans hebben." PSV heeft een jong teamwij hebben juist veel ervaring, met meiden die weten wat er gevraagd wordt om prijzen te winnen' -ESTAFETTECOLUMN- E-SPORTMAKELAAR De e-sporters van Ajax schrijven dit seizoen om beurten een column voor Ajax Life en sluiten deze af met een vraag voor een van hun collega's. Dit keer Bob van Uden. Hij is verhuurd aan Sagan Tosu en bereidt zich voor op een nieuw seizoen in de Japanse eJleague. 08-02-2019 M Ajax Vrouwen moet vol aan de bak om de titel te kunnen prolongeren, maar volgens Kika van Es heeft de ploeg nog alle kans op succes. 'Op papier hebben we de beste ploeg' Door Mike van Damme KIKA VAN ES Kika van Es maakte afgelopen zomer de overstap van FC Twente naar Ajax. Nu draagt ze al de aanvoerdersband. Kelly Zeeman was aan het begin van het seizoen aanvoerder, maar zij viel in oktober vanwege een knieblessure weg. Nihom gaf daarop de band aan een in eerste instantie verbaasde Van Es. "Ik dacht even dat hij een grapje maakte, want er werden meteen foto's gemaakt van mij met de band. Dat voelde een beetje ongemakkelijk. Maar ik ben er nu hartstikke trots op dat ik een van de aanvoerders ben van dit team." Dani vroeg in de vorige editie van Ajax Life hoe ik mijn studie met e-sports combineer. Het antwoord is: even niet. Ik ben recent gestopt met mijn studie business administration aan de universiteit van Amsterdam. Volgend jaar ga ik een hbo-opleiding richting sportma- nagement/sportmarketing vol gen. Dat past me beter. Ik wil zo lang mogelijk blijven e-sporten, maar zie mezelf ooit wel e-sport- makelaar worden. Mijn ouders vinden school uiteraard het belangrijkst. Dat heb ik zelf ook ingezien, maar momenteel zijn e-sports en Sagan Tosu in Japan prioriteit. Vorig seizoen ging ik vier keer voor twee weken naar Japan. Hoe dat dit jaar is, hoor ik bin nenkort. In april en mei spelen we de competitie. Tot die tijd speel ik thuis mijn kwalificatiepot jes, werk ik in een restaurant en maak ik analyses bij Bundled. Zij adviseren en vertegenwoordigen e-sporters. De kans is groot dat ik in die hoedanigheid ook aanwe zig ben op het eClub WC in Lon den waar Dani en Joey Ajax dit weekeinde vertegenwoordigen. In de winterstop haalde Ajax met Tore (Victor dos Santos Coelho, red.) een groot talent bin nen. Ik speelde nog nooit tegen hem, maar deze Braziliaan is goed hoor. Verdedigend geeft hij niks weg en voorin heeft hij wei nig kansen nodig om te scoren. Ja, dat is iets anders dan die pijnlijke 6-2 tegen Feyenoord. Ik heb zelf ook eens met grote cij fers verloren, van Bayer Lever- kusen. Gelukkig kun je met Fifa meteen een potje spelen om het verlies te verwerken en hoef je geen week te wachten. Dat is erg fijn. Volgende keer In de volgende Ajax Life lijkt het me leuk als Victor zich voor stelt. Ik zou graag van hem wil len weten waar hij in Brazilië is opgegroeid en hoe hij zo goed is geworden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 7