ajaxlife Het vergeten seizoen 1978/1979: Piet Wijnberg toont karakter en talent Over de 'gouden' ja ren van Ajax worden boeken vol geschre ven. Het eveneens succesvolle seizoen 1978/1979 is juist in vergetelheid ge raakt. Tot nu. In deel 13: timmerman Piet Wijnberg pakt zijn kans in de tweede seizoenshelft. Op 3 mei 1978 speelt het Nederlands militair elftal in het Italiaanse Tri est een wedstrijd tegen Italië, in het kader van het internationaal militair kampioenschap. Anno 2019 is een dergelijk kampioenschap ondenkbaar, maar in die lang ver vlogen dagen waarin de dienst plicht nog bestaat, is het militair elftal een zeer serieuze aangelegen heid. Onder leiding van kapitein Jan Zwartkruis, officieel werkzaam als sportinstructeur bij de Koninklijke Luchtmacht, is het militair elftal een kweekvijver van Oranje. Op 3 mei 1978, in Italië, is Dick Buitelaar de coach, want Zwart kruis is inmiddels gepromoveerd tot bondscoach van Oranje. De sfeer is er niet minder om. Ook in Italië leeft het militair elftal, wat blijkt uit de twintigduizend toeschouwers die het Stadio Pino Grezar vullen. In het team van Oranje is naast bekendere spelers als Peter Houtman, Peter Boeve en Ton du Chatinier een plaats inge ruimd voor een jong talent van FC Utrecht: de Hilversummer Piet Wijnberg, oorspronkelijk afkom stig van de amateurclub 't Gooi. Aan de twintigjarige voorstopper is de schone taak toebedeeld om de Italiaanse spits Paolo Rossi te bewaken. Rossi, al geselecteerd voor de A-selectie van Italië, is een rijzende ster en reeds miljoenen waard. De jongeman zal later dat jaar op het WK in Argentinië schitteren. In 1982 wordt Rossi met Italië wereldkampioen en hij is de topscorer van het toernooi. Wijnberg bijt zich vast in zijn taak en legt Rossi aan de ketting. Rossi scoort wel, maar dat doet hij door een penalty te benutten. In Italië maken de scouts een aantekening over Wijnberg, al kunnen ze er weinig mee: in Italië zijn voor buitenlandse spelers de grenzen nog gesloten. Vastbijten In Nederland is de naam Wijnberg door vele clubs ook al van een sterretje voorzien. De verdediger die op de rechterflank, maar nog beter in het centrum van de verdediging tot zijn recht komt, valt op door zijn felle spel. Als mandekker weet hij zich vast te bijten in zijn tegenstander, elk duel lijkt hij een missie te willen voltooien. Zoals hij heb je er niet veel. De lichtzinnigheden waaraan Wijnberg zich ook wel eens bezondigt, worden onder het mom van jeugdige overmoed met de mantel der liefde bedekt: de jongen heeft karakter en talent. Reden voor Ajax om tijdens de zomertransfermarkt van 1978 Wijnberg los te weken bij FC Utrecht. Vol trots poseert Wijnberg, van beroep timmerman in de bouw, bij de perspresentatie in De Meer voor een bataljon fotografen. De overgang van FC Utrecht naar Ajax blijkt niet simpel. In zijn nieuwe omgeving wordt meer geëist, zijn kwaliteit en intensiteit hoger dan bij FC Utrecht en daarbij is Wijnberg in de eerste maanden nog steeds dienstplichtig militair. Wijnberg is niet wars van een geintje, en ook al niet van een avondje stappen. Meer dan hij wenst valt dat op. Disco Piet wordt de goedlachse Wijnberg gekscherend genoemd. Daar kan om gelachen worden, maar het duidt ook op een nog niet perfecte professionele instelling. De inspanningen en gewenning eisen hun tol. Wijnberg raakt tij dens een training geblesseerd aan de knie en de kwetsuur speelt lange tijd op. Later zit een rugblessure hem dwars. Het pijnigt de onge duldige jongeman. Het duurt tot 11 maart 1979 eer Wijnberg zijn officiële eerste optreden in de hoofdmacht maakt. Het betreft de eerste wedstrijd na de lange winter stop en in De Meer komt Ajax niet voorbij NAC: 0-0. Voor rechtsback Wijnberg betekent het vooral de vreugde om het debuut en dat zijn tegenstander niet heeft gescoord. De daaropvolgende wedstrijd, tegen PSV, is Wijnberg er niet bij, maar het ijs is gebroken en er komen meer kansen. VERGETEN SEIZOEN 1H Vuurdoop De mooiste gelegenheid om te laten zien wat hij waard is, dient zich een dikke maand na zijn debuut aan: Feyenoord-Ajax. In De Kuip, het mooiste podium denkbaar in de meest zwaarbeladen wedstrijd van het seizoen, beleeft Wijnberg een ware vuurdoop. Spelend tegen de beweeglijke spits Jan Peters (niet te verwarren met international Jantje Peters) toont hij het beste van zichzelf: attent, hard, fel in de duels met de grimmigheid van een geboren mandekker. Dat zijn directe tegenstander tot scoren komt, kan hem niet worden aangerekend. "Of ik zenuwachtig was? Wat denk je," vertelt Wijnberg aan de nieuwsgierige journalisten die zich bij de kleedkamer melden. "Het is toch een speciale wedstrijd^ 65.000 toeschouwers die je tekeer hoort gaan. Krol zal het niks meer doen, maar mij wel. Al viel het allemaal van mij af toen de wedstrijd eenmaal begonnen was. Dan raak je min of meer in trance." De basis van de hervonden lichamelijke fitheid en zijn tijdens de trainingen opgedane ervaringen zorgen ervoor dat Wijnberg zijn concurrent Kees Zwamborn op de bank houdt. Tot en met het laatste staartje van het seizoen blijft Wijnberg zijn wedstrijden spelen. De een wat beter dan de ander; het is duidelijk dat hij in offensieve zin nog heel wat te leren heeft. Maar de 'bedwinger van Paolo Rossi' is toch maar mooi kampioen van Nederland geworden én hij wint de KNVB-beker. Als voetballer van Ajax. Wijnberg is niet wars van een geintje, en ook al niet van een avondje stappen. Meer dan hij wenst valt dat op De missie van 'Disco De geboren mandekker Piet Wijnberg kleunt erin tegen Vitesse. Door David Endt 08-02-2019 3.M Piet' Blijdschap na het winnen van de beker, tegen FC Twente in De Kuip.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 17