13 Leermoment aan de onderhandelingstafel ajaxlife ONDER DE LOEP ONDER i De verkoop van Klaas Jan Huntelaar aan Real Madrid Ajax is rijk aan his torische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: de transfer van Klaas Jan Huntelaar als voorbeeld van hoe het niet moet. kant op rollen, levert Huntelaar Ajax uiteindelijk evenveel op als de duurste Ajacied tot dan toe, anderhalf jaar eerder: Wesley Sneijder, 27 miljoen euro, opge hoest door dezelfde club. Ajax heeft al geanticipeerd op een vertrek van Huntelaar. Op 28 april 2008 is de beoogde opvol ger vastgelegd: de Argentijn Dario Cvitanich, voor 7,5 miljoen euro gekocht van Atlético Banfield. Vanaf de zomer van 2008 zit ten Huntelaar en Cvitanich samen (met andere dure aankopen als Luis Suarez en Miralem Sulej- mani) in de selectie van trainer Marco van Basten. Cvitanich weet tijdens zijn handvol invalbeurten en enkele basisoptredens niet te scoren, maar gek genoeg lijkt de verkoop van 'KJH' hem vleugels te geven: hij maakt zijn eerste doel punt op 12 december tegen NAC, scoort een week later tweemaal bij De Graafschap en nog een week later, op 28 december 2008, drie maal tegen ADO Den Haag. De timing van die hattrick is mooi: die dag neemt Huntelaar afscheid van het Ajaxpubliek. Gaat Cvitanich Ajax aan de landstitel van 2009 helpen? Het wordt er weer eens tijd voor, na vijf jaar, en hoewel het spel onder Van Basten niet zo goed is als gehoopt, lijkt Ajax kansrijk: halverwege het sei zoen staat de ploeg tweede, drie puntjes achter AZ. Het gat met de nummer drie (FC Twente) is drie punten, dat met de nummer vier (PSV) acht punten. De tweede seizoenshelft wordt echter een ramp. Cvitanich trekt de lijn niet door: hij scoort na de winterstop nog maar drie doel- puntjes, raakt zijn basisplaats even kwijt, kwakkelt met bles sures en is aan het eind van de rit eigenlijk al tot miskoop uitgeroe pen. Ajax wordt derde, ruim bóven PSV en Feyenoord, maar twaalf punten achter de verrassende landskampioen AZ en zelfs één punt achter de even verrassende runner-up FC Twente. Winst De kritiek op de verkoop van Hun- telaar (meteen na de deal al hoor baar) heeft een grimmig kook punt bereikt. Met hem stond Ajax gedeeld eerste. Wat nou als hij zijn acht doelpunten in de tweede seizoenshelft niet voor Real maar voor Ajax had gemaakt? Ineens is de vraag relevant: hoe lucratief was die 'megatrans- fer' eigenlijk? Ajax betaalde 9 mil joen aan Heerenveen, telde 7,5 miljoen neer voor een opvolger die zou mislukken en greep naast de tweede plaats (en daarmee min stens 10 miljoen euro aan Cham pions League-inkomsten). Tel die bedragen op en er blijft nauwelijks een cent ware winst over. Had Ajax de Spanjaarden niet veel dieper in de buidel moeten laten tasten, zeker midden in een lopend seizoen? Hoe goed was deze deal eigenlijk door de direc tie van Rik van den Boog en Jeroen Slop 'uitonderhandeld'? Tien jaar later laat Ajax de Bar- celona-delegatie 75 miljoen euro 'vast' plus 11 miljoen euro 'vari abel' ophoesten en weten Edwin van der Sar en Marc Overmars bovendien te bewerkstelligen dat Frenkie de Jong het seizoen als Ajacied afmaakt en pas in de zomer naar Catalonië vertrekt. 'Huntergate' als leermoment aan de onderhandelingstafel? Het is een mooie gedachte. Dan heeft de schijnwinst van toen alsnog tot iets van winst geleid. Het was niet zo vreemd dat over de verkoop van Frenkie de Jong aan FC Barcelona ook Klaas Jan Huntelaar hier en daar aan het woord kwam. Ook hij maakte ooit zo'n megatransfer van Ajax naar een Spaanse wereldmacht: Real Madrid. Ook in zijn geval kwam de deal in de wintermaanden rond: niet op 23 januari, zoals die van Frenkie, maar al even vóór de winterstop, ruim tien jaar geleden alweer. Groot verschil tussen toen en nu: de Huntelaar-transactie wekte bij Ajaxsupporters veel meer ver ontwaardiging dan de verkoop van Frenkie de Jong. Terug naar 9 november 2008. Ajax-Sparta. Ajax wint met 5-2 en blijft de koppositie in de eredivisie na tien duels delen met het verras sende AZ van Louis van Gaal. Toch baalt Amsterdam, want Hunte- laar (maker van de eerste goal) is geblesseerd geraakt aan zijn enkel. Vrij ernstig, zo te zien. De volgende ochtend wordt het duidelijk: de spits ligt er een tijdje uit. Op Huntelaars officiële ren tree in Ajax 1 moeten de fans uit eindelijk een kleine negen jaar wachten (Ajax-Nice, 2 augustus 2017). Terwijl Huntelaar revali deert, verschijnt Real Madrid ten tonele, azend op de man die op dat moment 105 doelpunten in 136 wedstrijden heeft gemaakt in het shirt van Ajax. De clubs praten. Op 2 december is er een akkoord. Op 4 december belooft Huntelaar in Santiago Bernabéu dat hij in de Spaanse hoofdstad, net als in de Nederlandse, 'muchos goles' zal maken. De transfersom? Velen hebben het over 25 miljoen euro, maar dat klopt niet precies. Het juiste bedrag is een 'vaste' transfer- som van twintig miljoen plus een variabel bedrag (tegenwoordig meestal aangeduid als 'bonussen') van nog eens zeven miljoen. Opvolger De Ajaxfans treuren. Huntelaar kwam in de winter (29 december 2005 van SC Heerenveen, voor een binnenlands recordbedrag van negen miljoen euro) en vertrekt dus ook weer in de winter, na op de kop af drie jaren in Ajaxdienst. Als alle bonussen inderdaad Ajax' Had Ajax de Spanjaarden niet veel dieper in de buidel moeten laten tasten, zeker midden in een lopend seizoen? 08-02-2019 Door Menno Pot Met Dario Cvitanich heeft Ajax al een nieuwe spits in huis, maar de Argentijn weet niet te overtuigen. Ajax haalt weinig winst uit de verkoop van Klaas Jan Huntelaar aan Madrid.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 13