10 Kasper Dolberg hoopt zijn oude vorm snel terug te vinden 'Ben nog steeds een groot fan van Kasper' INTERVIEW ajaxlife De spitspositie van Ajax is dit seizoen niet onomstreden. Als het aan Kasper Dolberg ligt, gaat dat in 2019 veranderen. Een open hartig gesprek over blessureleed, Ajaxtrai- ners, wijze lessen en stuivertje wisselen in de spits. De eerste weken van 2019 zijn voor Kasper Dolberg net zo tegenstrijdig als het vorige kalenderjaar. Zo ken merkte 2018 zich vooral door bles sureleed en speelminuten op het WK in Rusland. In tegenstelling tot een jaar geleden is hij volledig fit, maar met de 21-jarige Deen in de basis verspeelden de Amsterdam mers vijf punten in de eerste twee competitieduels na de winterstop. Kasper, hoe verklaar jij jullie dra matische competitiehervatting? "Heerenveen-thuis hadden we onder controle, maar gaven we het in de eerste tien minuten na rust en vlak voor tijd uit handen. Die wedstrijd hadden we eerder moeten killen met een vierde tref fer. Tegen Feyenoord begonnen we opnieuw goed, maar waren we na rust volledig de weg kwijt. We speelden niet als team. We moeten op elkaars kwaliteiten vertrouwen. Aanvallend moeten we blijven doen wat we al deden, maar onze ver dediging was voor de winterstop een van onze sterkste wapens. Dat moeten we zien terug te krijgen." Hoe verdwijnt zoiets opeens? Kun je het wijten aan de afwezigheid van Nico Tagliafico en Max Wöber? Daarmee begon het geschuif in de laatste linie. "Dat is te simpel gesteld en mag nooit een excuus zijn. We vallen aan als team en we verdedigen ook als team." De spelers en staf voerden na de klassieker pittige gesprekken. Wat was de belangrijkste conclusie? "Dat we het plan van de trainers moeten volgen en onze taken moeten uitvoeren. De maandag en dinsdag na Feyenoord bekeken we uitvoerig fragmenten. Die toonden aan dat de trainers gelijk hadden. We deden bij balbezit van Fey- enoord niet wat we moesten doen." een jaar geleden wel anders. "Ja, 2018 kon niet erger beginnen. In de laatste thuiswedstrijd van 2017, tegen Willem II, stapte ik verkeerd en voelde meteen dat het foute boel was. Het ging om enkele kleine gewrichten in mijn voet. Een zeldzame blessure. De arts had het ook niet vaak gezien." Je lag er ruim drie maanden uit. Waarom duurde het herstel zo lang? "Ik hoefde niet geopereerd te wor den. De breuken zouden vanzelf aan elkaar groeien, maar ik moest wel zes weken in het gips. Daarna moest ik herstellen, maar dat duurde ook lang. Het ging om belangrijke gewrichten die de voet stabiliteit geven. Toen het gips verwijderd was, hield ik pijn. Omdat de arts en fysio's weinig ervaring met de bles sure hadden, duurde het langer." 'Ik kijk niet naar PSV en besteed mijn vrije tijd liever aan dingen die ik leuker vind, zoals mijn vrienden' Wat verwacht de staf van de Ajax spits als de opponent opbouwt? "Wij willen de tegenstander dan zo snel mogelijk insluiten. De aan vallers zijn de eerste verdedigers. Hoe sneller we de bal veroveren hoe gemakkelijker het wordt om te sco ren. Dat ging tegen Heerenveen en Feyenoord niet goed." Het gat met PSV bedraagt vijf pun ten. Wat is jouw indruk van die ploeg? "Ik kijk niet naar PSV en besteed mijn vrije tijd liever aan dingen die ik leuker vind, zoals mijn vrien den. Het is niet zo dat ik ze niet wil zien, maar PSV is voor mij geen prioriteit." Je bent blessurevrij. Dat was Hoe ging je mentaal met deze tegenslag om? "Ik vond het zwaar. Helemaal toen het gips verwijderd was en ik in de weken daarna geen verbete ring voelde. Ik kreeg meer vragen dan antwoorden. Op een goede dag volgde soms twee opeenvol gende slechte dagen. Op som mige momenten vroeg ik me af of ik mijn oude niveau nog wel zou halen. Maar goed, leren omgaan met blessures is onderdeel van het vak. Ik leerde mijn lichaam en geest beter kennen." Geef eens een voorbeeld. "Voetbal is van grote invloed op mijn humeur. Het is belangrijk om naast het voetbal iets anders te hebben om negatieve gedachten even te parkeren. In mijn geval is dat bijvoorbeeld mode. Daar word ik blij van en als ik blij ben, ben ik ook een betere voetballer." Jouw afwezigheid in de eerste maanden van 2018 liep parallel aan de eerste maanden van Erik ten Hag bij Ajax. Hoe was jullie contact in die periode? "In het begin spraken we elkaar. Hij vertelde me meteen dat hij me er graag zo snel mogelijk weer fit bij had. Dat gaf een goed gevoel. Daardoor was ik in die periode meer met mezelf bezig dan met het team." Je maakte je rentree in april en ging drie maanden later naar het WK in Rusland. Hoe kijk je terug op dat toernooi? "Ik had natuurlijk niet de aller beste voorbereiding en was niet honderd procent fit. Ik was vol gens de bondscoach wel fit genoeg om iets te kunnen betekenen in de minuten die ik wellicht zou krijgen. Helaas bleef dat beperkt tot vijftien minuten." Na terugkeer van je vakantie liep je in de voorbereiding met Ajax een buikspierblessure op die je tot september aan de kant hield. Hoe ontstond dat? "Dat was weer een leerzaam moment. Een week vakantie bleek niet genoeg. Een nieuw seizoen betekent een nieuwe kans. Ik was te gretig en trainde vanaf de eerste dag net zo intensief als ploeggeno ten die al drie weken bezig waren. Dat neem ik mezelf kwalijk. Ik ben nu voorzichtiger en luister beter naar mijn lijf." "Ik ben inderdaad geen type als Neymar en wil dat ook niet wor den. Ik moet de duels slimmer aangaan. Ik mag het niet accepte ren als verdedigers mijn lichaam willen beschadigen. Omdat ik alles opvang, lijkt het alsof ik niet hard word geraakt. Na zo'n over treding kan ik best eens iets tegen de scheidsrechter zeggen. Al vind ik eigenlijk dat hij de overtreding zelf moet zien." Iets anders: Erik ten Hag is na Peter Bosz en Marcel Keizer jouw derde hoofdtrainer in drie jaar. Welke invloed hebben en hadden zij op jouw ontwikkeling? "Je vergeet Frank de Boer, al zat ik in die periode nog niet vast bij het eerste. Bij De Boer ging het om techniek, mentaliteit en afronden. Onder Bosz draaide ik een onge looflijk goed seizoen. Hij gaf me in principe vanaf dag één het ver trouwen. Na het vertrek van Arek Milik lag de spitspositie open en ik ging er honderd procent voor. Het voelde ook echt alsof het mijn plek was." Je speelde je beste seizoen onder Bosz. Wat klopt er van het verhaal dat AS Monaco jou na dat seizoen voor vijftig miljoen euro wilde kopen? We lezen tegenstrijdige berichten. "Daar ga ik hier geen antwoord op geven." Jammer. Toen Bosz na onenig heid vertrok, schoof Marcel Kei zer door vanuit Jong Ajax. Hoe ervoer je die wissel? "Ik vond het teleurstellend dat Bosz na een jaar alweer wegging. 'Op een goede dag volgde soms twee opeenvolgende slechte dagen. Op sommige momenten vroeg ik me af of ik mijn oude niveau nog wel zou halen' Wat leerde jouw lichaam je het afgelopen jaar? "Mijn lichaam is de laatste jaren snel gegroeid. Ik zeg niet dat al mijn blessures daardoor zijn ontstaan, maar zoiets is wel van invloed op je lijf. Als je benen lan ger worden, moeten je spieren meegroeien. Ik voel dat ik nu op de goede weg ben en sterker word. Ik had ook blessures rondom mijn core, zoals heup en lies. Als ik daar sterker word, blijf ik weg van blessures. Daar werk ik aan." Jouw speelstijl helpt niet mee. Verdedigers kleunen er vaak hard in en jij incasseert onbewo gen. Je bent geen speler die thea ter maakt. Moet je niet meer van je afbijten? Daar was ik niet blij mee. Keizer kende ik al van Jong Ajax. Een goed persoon. Hij leest je goed en is gemakkelijk benaderbaar. Bij hem kreeg ik het meest het gevoel dat je samen een écht voetbalge- sprek voerde. Dat vond ik heerlijk. Onder Ten Hag leer en train ik nu vooral meer op tactisch vlak. We praten wel, maar door de drukke speelkalender is daar dit seizoen minder tijd voor." Kun je stellen dat je tactisch beter uit de verf kwam onder Bosz dan nu onder Ten Hag? "Mwah... Hun filosofie is vrijwel hetzelfde. Beiden willen offensief spelen en domineren op de helft van de tegenstander. Ik denk dat we onder Bosz iets minder naar AJAX LIFE PANEL Hoe kijkt het Ajax Life Panel naar de verrichtingen van Kasper Dolberg? Verwachten zij dat de Deen zijn niveau van twee seizoenen geleden nog weet te evenaren? 08-02-2019 'Het is best complex om Ajaxspits te zijn' Door Sander Zeldenrjk KASPER DOLBERG KASPER DOLBERG Jorg van Lokven (32) "Ik durf echt niet te zeggen of hij zijn oude niveau nog gaat halen. Mijn geduld is wel een beetje op. Hij raakt werkelijk geen pepernoot, is afwezig, niet balvast, zijn kaats is dramatisch en ga zo maar door. Hij heeft ook de pech dat er vanaf de zij kanten amper voorzetten komen. Hij wordt te weinig in stelling gebracht, maar lijkt zich ook te verstoppen op het veld. Ik geef voorlopig de voor keur aan Klaas Jan Huntelaar." Marco van Hooft (50) "Ik ben nog steeds een groot fan van Kasper, maar twijfel of hij nog zijn oude niveau zal gaan halen. Het duurt simpelweg te lang voor hij weer schittert als voorheen. Het krediet begint langzaam maar zeker op te raken. De spits van Ajax moet aan de lopende band scoren en dat doet hij helaas niet. Ik zou willen dat het morgen anders was, want ik gun het hem en alle Ajacieden van harte." René Siebum (51) "Zijn positie is niet de gemakkelijk ste. Als Ajaxspits speel je veelal met je rug naar het doel en in een kleine ruimte. Positie kiezen en weten wat er om je heen gebeurt, kan bij hem beter. Daar zou ik een coach voor aantrekken, want in de staf zitten alleen maar oud-middenvelders. Kasper is nog steeds jong en behoor lijk compleet. Hij verdient het om ver trouwen te krijgen. Dan gaan we nog veel plezier aan hem beleven." (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 10