ajaxlife VERGETEN SEIZOEN Het vergeten successeizoen 1978/1979: de krachtmetingen met Feyenoord Over de 'gouden' jaren van Ajax wor den boeken vol ge schreven. Het even eens succesvolle seizoen 1978/1979 is juist in vergetelheid geraakt. Tot nu. In deel 13: de duels met achtervolger Feyenoord. Twee klassiekers, twee gelijke spe len. De 'wedstrijden van het jaar' in het seizoen 1978/1979 tussen de twee grootmachten van het Neder landse voetbal leveren in beide directe confrontaties geen win naar op, maar, zoals het hoort bij wedstrijden van dit kaliber, op hun eigen manier zijn de ontmoetingen wel bijzonder. Op zaterdagavond 28 oktober mag Ajax met een thuiswedstrijd beginnen. Op de ranglijst staat Ajax er voortreffelijk voor, want van de tien voorafgaande duels zijn er maar liefst negen gewonnen. Alleen MVV heeft, op 30 septem ber in Maastricht, een streepje door de rekening getrokken, maar in de daaropvolgende twee wedstrijden (Vitesse in De Meer en NEC in Nij megen) heeft Ajax zich uitstekend hersteld van de Limburgse domper. En daar is dan Feyenoord, dat zich aan de Middenweg meldt. Dat doet het met een achterstand van zes punten en een aanzien lijk slechter doelsaldo: Ajax plus 26, Feyenoord plus 9. Verrassend is de locatie: De Meer en niet het Olympisch Stadion, voor het eerst sinds 1971. Sindsdien koos Ajax voor het economisch voordeli ger Olympisch Stadion als thea ter van de klassieker, maar onder meer de sfeer bij Ajax-Bilbao doet het bestuur besluiten ook de kra ker tegen Feyenoord in het knusse eigen stadion te spelen. Voorschot Voor de Ajaxsupporters is de rit met tramlijn 9 naar De Meer er één waarin bij voorbaat een voorschot wordt genomen op de winst op de aartsrivaal. Groot is het enthou siasme. Het aankondigingsbordje van de wedstrijd dat een week lang achterin lijn 9 heeft gebungeld, is dan allang als aandenken wegge - roofd. Sommigen maken de rit naar de eindhalte vol, velen stappen bij de Kruislaan uit om de laatste kilo meter te voet af te leggen. Uitver kocht huis: 29.000 toeschouwers, en op de tribunes is het onder het felle lamplicht gezellig. De fans weten: Ruud Krol is er niet bij. De captain is opnieuw geblesseerd, maar door de grote voorsprong op Feyenoord wordt dat niet als onoverkomelijk ervaren. Trainer Cor Brom moet echter wel puzzelen om zijn defensieve linie op orde te krijgen, want Jan Everse is niet volledig fit en Pim van Dord is geblesseerd. Brom komt met een als experiment te kwalificeren oplossing door in het centrum Kees Zwamborn te koppelen aan Wim Meutstege. Rechterverdediger is Hans Erkens, alleskunner S0ren Lerby neemt op links de honneurs waar. Daarachter staat de in topwed strijden altijd sterk keepende Piet Schrijvers. Ijverig maar weinig precies legt Ajax zijn wil op aan Feyenoord, dat zich vooral met verdedigen bezig houdt. De Tsjechische trainer van de Rotterdammers, Vaclav Jezek, wenst geen risico te nemen en wordt geholpen door het intelli gente spel van oudgediende Wim jansen en het uitstekende verdedi gende werk van voorstopper Michel van de Korput, die Ray Clarke geen ruimte geeft. De grootste impulsen komen van Frank Arnesen terwijl Tshen-la Ling zich vooral ergert aan de felle weerstand van Stanley Brard. Bij rust is het 0-0 en na de thee wordt het spel grimmiger. Arbiter Henk van Ettekoven doet zijn best de wedstrijd niet te laten ontspo ren. Doelpunten worden er niet gemaakt en de unieke einduitslag wordt door Feyenoord als winst, en door Ajax als verlies gezien. De tramrit vanaf de eindhalte Water graafsmeer in de richting van het centrum is kalmer dan de heenreis: voetballend beter maar geen winst, geen goals; dat is teleurstellend. Sfeer Zes maanden later, op 29 april 1979, reist Ajax naar Rotterdam, naar De Kuip waar het altijd heet is maar waar ook (en niet alleen in competitieverband) menig tri omf is gevierd. In vergelijking met de thuiswedstrijd is er het een en ander veranderd op de ranglijst. Feyenoord ligt nog steeds achter op Ajax, dat koploper in de eredivisie is, maar het staat nu op vier punten en bezet de tweede plaats. Anders dan in Amsterdam ont vouwt zich in een volledig uit verkochte en sfeervolle Kuip een hartstochtelijk gevecht waarin Feyenoord met name in de eer ste helft Ajax het vuur na aan de schenen legt. Het is goed dat Krol dit keer wel van de partij is en in het middenrif van de verdediging wordt hij uitstekend gesecondeerd door de jonge Piet Wijnberg. Wat ook scheelt, is dat Schrijvers, na twee wedstrijden afwezigheid door blessureleed, weer onder de lat staat. Het aanvankelijke overwicht van Feyenoord wordt op slag van rust beloond met een treffer: Gerard van der Lem laat versnel lend jan Everse ter plekke, zet voor en op assist van Petur Petursson maakt spits jan Peters de aanval af. Geval van buitenspel? Scheids rechter Jan Keizer wuift de Ajax- protesten weg: 1-0. Na rust blijkt Ajax sterker, vooral op het middenveld met de geweldige longcapaciteit van het trio Dick Schoenaker, Lerby en Arnesen. Feyenoord kan het niet bijbenen en na een passeerbewe ging van Simon Tahamata, beslo ten met een gave voorzet, kopt de mee naar voren gekomen Schoena ker de gelijkmaker achter keeper Eddie Treijtel. Feyenoords goede wil er nog wat van te maken stuit op kunde van het controleren van Ajax, dat tevreden is met het hand haven van de marge op de ranglijst. "De competitie is nu beslist," merkt Feyenoordcoach Jezek op. Daar wil zijn Amsterdamse collega Brom nog niet van weten, want er zijn nog zeven wedstrijden te spelen: "Het is nog te vroeg om over een titel te praten, laat staan te juichen." 'Het is nog te vroeg om over een titel te praten laat staan te juichen' ISKBSSGL 18-01-2019 Klassiekers zonder winnaar Door David Endt Tshen-la Ling kan Ajax op voorsprong zetten tegen Feyenoord in De Meer. Hij mist. Het duel eindigt in 0-0. AJAXTRAINER COR BROM Ook in De Kuip blijft de klassieker onbeslist: 1-1.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 17