15 ajaxlife FANZONE zen platen waaronder de nodige stickers, vaantjes, wedstrijdkaar ten en sjaaltjes liggen. Zo zien we een kaartje van Adieu De Meer, het afscheid van het oude stadion, van veertig gulden. En een kaartje van de halve finalewedstrijd van het Europacup-I-toernooi in 1980. 25 gulden. Uit de muur komt een tram, lijn 9 uiteraard, het home 'inge reden'. "Dat is onze dj-booth," verduidelijkt Marcel. "Dat was altijd al een droom van me, zo'n tram in het home te hebben. Helaas konden we geen echte oude tram vinden, dit is een nieuwer model." Links van de tram is een muurschildering van De Meer zichtbaar. Er hangen wat stoel tjes boven, en oude letters die ooit de vakken van het stadion aanduidden. Wat aan de muren hangt en in de vitrines ligt is veelal een gift van verzamelaars en fans. Of historisch materiaal dat in bruikleen is genomen. Zoals het laatste Ajaxshirt dat Piet Keizer droeg, in 1999 tijdens de erewed- strijd voor Johan Cruijff. Marcel: "Die hebben we van zijn zoon gehad, in bruikleen. Als het home ooit dicht gaat, krijgt hij het shirt terug. Het is fantastisch dat men sen spullen geven of uitlenen. Meteen na de brand kwam Urby Emanuelson een shirtje brengen naar het home. Sindsdien krijgen we van alles aangeboden. Ik ben alleen nog op zoek naar de ijzeren letters VAK die in De Meer in elk vak hingen. Daar is moeilijk aan te komen." Op de pilaar die vlak bij het shirt staat, is het portret van Keizer geschilderd. Zoals op elk van de zes pilaren in het home twee Ajacieden te herkennen zijn. Voetballers als Cruijff, Overmars en de Boertjes, maar ook clubico nen als Sjakie Wolfs en uiteraard Bob Haarms, die ooit voorzitter was van het supportershome. Het home mag splinternieuw zijn en in het transferium van de Arena liggen, het ademt al voor de opening nostalgie uit. Het roept herinneringen op; voor de een aan vroeger, de tijd van De Meer, voor de ander aan recentere hoog tepunten, zoals het pakken van de derde ster. Alle kampioens elftallen, dus 33 stuks, krijgen ook nog een plekje. Alles wat er hangt, heeft sen timentele waarde, stellen Henk en Marcel. "Je moet het verdienen om als Ajaxspeler hier te han- gen," grapt Henk. Als we daarop zeggen dat er ook een shirtje van Mitchell Dijks hangt, begint hij te lachen. "Je moet wel goed kijken, het is niet zomaar een shirt. Het is het shirtje dat hij scheurde in de uitwedstrijd tegen Sparta in 2016. Marcel en ik zaten samen op de tribune en stuurden meteen een berichtje naar Tjerk Smeets, die toen teammanager was, dat we dat shirtje wilden hebben voor het home." "Mitchell is een geweldige jongen, maar zonder die scheur had het shirtje hier niet gehan gen," vult Marcel aan. "Er hangen toch heel wat bijzondere exem plaren. Zoals het groene uitshirt, met Unicef achterop, dat speciaal voor de uitwedstrijd tegen PSV in 1992 is gemaakt. En een Cham pions Leagueshirt uit 1995 van Marc Overmars." En zo kan hij nog even door gaan. Bubbelen Rechts in de hoek van de lange bar in het midden van het home ligt een foto van Marcel en Henk, samen met Eberhard van der Laan. Het is meer een persoon lijke herinnering van de mannen. De foto is genomen op de dag van 'Je moet het verdienen om als Ajaxspeler hier te hangen' de ondertekening van het con tract. Van der Laan ziet er grauw uit. Henk: "Hij was toen al erg ziek. Het overleg in zijn ambts woning duurde uren, hij ging er steeds slechter uitzien. Maar hij wilde per se dat het die dag rond kwam. Hij zei: 'Vandaag gaan we bubbelen.' Hij was echt begaan met het home." Marcel: "Ook al met het oude home. De politie wilde dat het home gesloten bleef voor de thuiswedstrijd tegen Celtic, een paar jaar terug. Wij hadden juist de omzet nodig van zo'n Euro pese avond. Toen kwam Van der Laan praten met iemand van de politie. Hij schorste de verga dering, liep met die man naar buiten om een peukje te roken, kwam terug en het was geregeld. We mochten open, alleen moes ten we wel het grasveld voor het home leeg houden." Het home is er voor iedere Ajaxsupporter. Dat was het oude home ook, maar in de beeldvor ming leek het soms meer een uit valbasis voor de harde kern. "Dat verhaal wil ik graag naar het land der fabelen sturen," stelt Henk. "Bij de gemeente kwam dat geluid ook weleens binnen, toen kwa men ze kijken en concludeerden dat het gewoon gezellig was. Er liepen natuurlijk wat lastpakken rond, maar ook genoeg ouders met kinderen, ouderen, jongeren. Het was gewoon heel divers." In het nieuwe home kunnen zo'n negenhonderd supporters. "Vol is vol," stelt Marcel. Aan de gevelkant staan drie munten- automaten, aangeboden door de Supportersvereniging Ajax. Uit een vuilniszak haalt Marcel een brok van samengesmolten mun ten. "Die hebben we na de brand uit de automaat in het oude home gesloopt. Die komt als aandenken in de vitrine te liggen." Het nieuwe home zal zijn eigen herinneringen moeten krijgen, die samenvallen met de nostalgie die al zo zichtbaar is. En met hopelijk een leuk kam pioensfeest over een paar maan den. Maar eerst maar eens in Ajaxstijl, succesvol dus, debute ren. Zondag, voor Ajax-sc Hee renveen. 18-01-2019 shirtjes aan de wand. In de tram van lijn 9 is een dj-booth gemaakt. In de bar liggen vaantjes, kaartjes en foto's. Een eyecatcher: de echte Amsterdamse tap.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 15