1 ajaxlife INTERVIEW Q John O'Brien hoopt dat Amerikaanse talenten zijn traject volgen John O'Brien (41) is enthousiast Amerikaanse plannen van Ajax. 'Op tech nisch vlak hoop ik dat de club het niveau van de grootste talenten gaat oprekken.' Natuurlijk mag John O'Brien niet ontbreken als Ajax volgende week neerstrijkt in Florida. En dus vliegt de voormalige verdediger na dit weekeinde even over vanuit Califor- nië. Hij speelt voor het eerst sinds 2005 weer een paar potjes in het Ajaxtenue; samen met Edwin van der Sar, Aron Winter, Mario Mel- chiot en Richard Witschge komt hij uit voor de Ajax Legends. De voormalige verdediger behoort met Eddy Hamel (die tussen 1922 en 1930 125 keer het Ajaxshirt verder dan 84 officiële duels. Op zijn 29ste stopte hij noodgedwongen met profvoetbal. De Amerikaan met Iers bloed volgt zijn oude club inmiddels weer intensiever. "Lang niet alle wed strijden zijn hier te zien, maar de topduels, zoals de klassieker, wel. De Europa Leaguefinale van 2017 heb ik natuurlijk wel gekeken. En verder volg ik Ajax ook op andere manieren. Zo kijk ik altijd met extra aandacht naar oud-Ajacieden in de Premier League, zoals Christian Eriksen." 'Als ik naar mezelf kijk, wilde ik naar een cultuur waar het voetbal écht leefde' droeg) tot de enige Amerikanen die in het eerste elftal speelden. O'Brien liep acht seizoenen voor zijn debuut al drie weken stage op Voorland. Daar overtuigde hij in 1991 toenma lig hoofd opleidingen Co Adriaanse, maar het toen veertienjarige talent was nog te jong voor een contract. Hoewel hij als eerste zal erken nen niet tot de meest legendarische Ajacieden te behoren, kijkt hij wel met een goed gevoel terug op zijn Amsterdamse periode. Zijn spor tieve hoogtepunt beleefde hij in 2002. Daarin pakte hij met Ajax de dubbel en reikte met Amerika tot de kwartfinales op het WK in Zuid-Ko- rea en Japan. Door talrijke blessures kwam hij tussen 1999 en 2005 niet O'Brien houdt zich tegenwoordig naast het vaderschap en het surfen in de baai van San Francisco vooral bezig met activiteiten voor de US Soccer Athlete Council en het men tale aspect van de mens. Zo heeft hij bijna zijn universitaire opleiding klinische psychologie afgerond. Zijn afstudeerscriptie ging over het zwarte gat waar veel sporters na beëindiging van hun carrière in belandden. Het leverde een advies rapport voor de Amerikaanse spe- lersbond op. Structuur Als iemand de ontwikkeling van het Amerikaanse voetbal kan samen vatten, is dat O'Brien wel. "Ons voetbal moet uiteindelijk steu nen op twee pilaren: een sterke MLS-competitie en een goed natio naal team. De competitie is goed. De salarissen en trainingsfaciliteiten zijn dat ook. Het nationale team kan beter. De structuur is er wel, vind ik. De Amerikaanse bond legt nu een basis voor het WK van 2026." Onderaan de voetbalpiramide valt winst te behalen. "Voetbal is natuurlijk laagdrempelig. Het enige wat je als kind nodig hebt, is een bal, een veldje en je kunt beginnen. Bij de try-outs op de high schools melden zich altijd veel leerlingen. Iedereen denkt dat hij goed tegen een balletje kan trappen." Hij vervolgt: "Maar talenten van dertien tot vijftien jaar zoeken naar een nieuwe prikkel. Als ik naar mezelf kijk, wilde ik naar een cul- Ai. - tuur waar voetbal écht leefde. Ik zag het ook als een levenservaring. Op mijn twaalfde ging ik al naar Zwe den. Dat avontuurlijke was aantrek kelijk, maar ik leerde ook op tac tisch vlak veel, omdat ik met andere speelstijlen werd geconfronteerd." Als hij zich over de commerci- ele en voetbaltechnische plannen van Ajax in Amerika (zie pagina 10) heeft laten bijpraten, reageert O'Brien enthousiast. "Op technisch vlak hoop ik dat Ajax het niveau van de grootste talenten gaat oprek ken. Dat is allereerst goed voor het Amerikaanse voetbal en uiteraard moeten de grootste talenten dan ook naar Amsterdam komen voor een stage." Een van die grote talenten die misschien wel beter voor een Ajaxopleiding had kunnen kiezen, is Freddy Adu. De Ghanees emigreerde in 1998 naar Amerika en debuteerde als veertienjarige in de MLS. De Nieuwe Pelé kreeg een riant spon sorcontract, maar kon zijn belofte nimmer waarmaken en gleed af naar een steeds lager niveau. Uiteraard kent O'Brien het ver haal. Hoelang denkt hij dat het nog gaat duren eer Amerika zelf zijn eerste écht grote speler gaat voort brengen? "Alle grote spelers komen uit landen met een grote voetbal cultuur. Nu is Christian Pulisic een van onze grootste spelers. Hij speelt bij Borussia Dortmund. Samen met Canada en Mexico organiseren we in 2026 het WK. Dat toernooi gaat ons het laatste zetje in de juiste richting geven." over de 04-01-2019 J Zoeken Door Sander Zeldenrijk JOHN O'BRIEN Duellerend met Anthony Reveillère in het Champions Leagueduel met Valencia in 2003. John O'Brien droomt nog wel eens over zijn Amsterdamse avontuur. naar de prikkel

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 9