ajaxlife VERGETEN SEIZOEN 1H Het vergeten successeizoen 1978/1979: Johan Cruijff gaat voetballen in de Verenigde Staten Over de 'gouden' jaren van Ajax worden boeken vol geschreven. Het eveneens succesvolle seizoen 1978/1979 is juist in vergetelheid geraakt. Tot nu. In deel 12: de verrassende rentree van voetballer Johan Cruijff, in Los Angeles. Johan Cruijff is in het seizoen 1978/1979 een vaste aanwezige bij de trainingen van Ajax. Voor trainer Cor Brom is dat geen enkel bezwaar. Integendeel, hij is gelukkig met de aanwezigheid van de man die veel te vroeg de kick- sen aan de wilgen heeft gehangen. Dagelijks laat Cruijff zien dat hij op technisch en tactisch gebied een meerwaarde is. Tijdens de trainingssessies laat hij zich altijd horen, heeft voor iedereen een tip of een goedbedoelde reprimande, en is op die manier een ideale hulp voor Brom, die zich meerdere malen bijzonder lovend uitlaat over de onaangetaste kwaliteiten van Cruijff. "Johan kan nog altijd alles. Als je ziet met hoeveel plezier hij in de groep meetraint, hoe fit hij is, dan kun je je niet voorstellen dat hij met voetballen gaat stop pen," antwoordt Brom op vragen van persmuskieten die op de eer ste trainingen van Cruijff bij zijn oude club als vliegen op stroop zijn afgekomen. Cruijff in De Meer: dat is nieuws, groot nieuws, hoe van zelfsprekend de maestro het zelf ook vindt om bij vak B het sta dion binnen te stappen, dan na het halletje linksaf te slaan, dan na vijfentwintig stappen de linker deur van de kleedkamer te ope nen, daar 'zijn' plekje in te nemen, 'zijn' kastje te openen om er zijn spullen in weg te leggen en naar het schoenenhok van Sjakie Wolfs te kuieren om zijn gereedstaande voetbalschoenen van de plank te plukken. Stimulans Cruijff is thuis. Zijn onvermij delijke en zeer herkenbare kriti sche inbreng op het trainingsveld worden door niemand als erger lijk ervaren. Brom daarover: "Ik ben erg blij dat hij er is, het geeft vooral mijn jongere spelers een enorme stimulans. Zij leren veel van hem, juist omdat hij het in de partijtjes niet kan laten aanwij zingen te geven en over een aantal zaken te praten." Over het aanstaande ver lies voor het Nederlands voet bal, omdat Cruijff gaat stoppen, heeft Brom ook een uitgesproken mening: "Met hem heb ik er met geen woord over gesproken, maar ik hoop van harte dat Cruijff als nog besluit weer voor Ajax te gaan spelen. Ik kan niet goed begrijpen dat hij stopt. Hij is pas 31, speelt de sterren nog van de hemel. Hij weet van zichzelf dat hij een uniek talent bezit. En dan al zo jong stop pen...?" Die woorden worden gebe zigd in de maand september, met de competitie stevig en wat Ajax betreft succesvol onderweg. Begin november lijkt er na de verma ledijde afscheidswedstrijd tegen Bayern München helemaal geen weg terug meer. Men heeft zich er maar bij neer te leggen: Cruijff gaat zich volledig richten op zijn reeds ingeslagen zakelijke loopbaan. Nood Des te groter is een halfjaar later de verbazing als bekend wordt dat Cruijff de kicksen weer om de gouden voeten gaat sjorren om te gaan voetballen in... de Verenigde Staten. Het zakendoen is op een fiasco uitgedraaid. Zijn compagnon George Basilevitch (samen zijn zij eigenaar van het bedrijf CB Inter national) zou hem met de inves tering in een niet levensvatbare varkensfokkerij in Catalonië om de tuin hebben geleid. De nood is zo hoog dat het noodzakelijk is weer te gaan voetballen, om op die manier het verloren gegane kapitaal te recupereren. Hoe pijn- CRUYFF lijk ook, voor de supporters biedt het een voordeel: Cruijff zal weer als voetballer te bewonderen zijn. Alleen niet als Ajacied, zoals menigeen innig hoopt, maar ver buiten de landsgrenzen. Johans schoonvader Cor Cos ter, die met lede ogen had aange zien hoe Cruijff buiten hem om (en spits Giorgio Chinaglia slecht uit? Heeft Cruijff zijn zinnen gezet op een zonnigere omgeving dan New York? Vindt Cruijff het door de Cosmos voorgelegde contract (drie jaar voor een salaris van vier miljoen dollar) te lang? Hoe het zij, Los Angeles Aztecs aan de westkust, met een zacht Heeft Cruijff zijn zinnen gezet op een zonnigere omgeving dan New York? Vindt Cruijff het hem door de Cosmos voorgelegde contract te lang? met alle gevolgen van dien) met Basilevitch in zee was gegaan, neemt het zakelijke heft weer in handen en weet dat de oplossing op het veld ligt. New York Cosmos lijkt een logische optie: de beste voetbal ler bij de beste club van de Ver enigde Staten. De partijen ken nen elkaar al jaren, maar tot een akkoord komt het niet. De reden voor het afketsen van de deal is in nevelen gehuld. Komt Cruijffs komst het ego van de bij Cos mos zeer invloedrijke Italiaanse klimaat - wordt zijn nieuwe club. Op 23 mei 1979 debuteert Cruijff voor de Aztecs in de wedstrijd tegen Rochester Lancers. De 3-0- winst wordt mede door twee goals van Cruijff bezegeld. Na tien maanden zet Cruijff, een verkiezing van Meest Waar devolle Speler van de NASL rijker, zijn Amerikaanse avontuur voort bij de Washington Diplomats. Voor zowel de Aztecs als de Dips komt hij, spelend onder zijn favo riete nummer veertien, in 27 offi ciële NASL-wedstrijden uit. 04-01-2019 A# Geen Ajax, maar Aztecs Door David Endt Johan Cruijff in actie voor de de Washington Diplomats, oftewel de Dips

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 17