www-aiax-dsa ajaxlife ACHTERGROND 1 C Het curieuze verhaal van een kleine Amerikaanse internetpionier Vóórdat Ajax een ei gen website op het gloednieuwe inter net had, was er al een kleine, onafhan kelijke, Amerikaan se fansite actief, opgericht door Jim McGough uit Califor- nië. Ajax USA deed online jarenlang wat Ajax zelf naliet, met onze eigen Menno Pot als huisauteur. Hij reconstrueert het wonderlijke verhaal van de eerste Ajaxsi- te op het net. Ergens in 1999 stuitte ik bij toeval op de website www.ajax-usa.com. Wat was dat nou? Een Ameri kaanse fanclub van 'mijn' Ajax? Ja, dat was het. Ze hadden zichtbaar moeite om op de hoogte te blijven (geen sociale media, geen YouTube, geen Ajaxnieuws in het Engels) en dus mailde ik de webmaster, Jim McGough uit Californië, om me aan te bieden als verslaggever. Ik werd editor. Jim was publisher. Het was het begin van de wonder lijke bloeitijd van een kleine, onaf hankelijke Ajaxsite die er eerder was dan alle andere en jarenlang een curieuze online voorsprong behield op het Amsterdamse moe derschip. Jim was in 1992, na een bezoek aan De Meer, verliefd gewor den op Ajax. In Californië werkte hij in de langzaam ontluikende internetindustrie. Internet was nog een basaal, exclusief Ame rikaans datanetwerk voor over- ■4 JA XII SA heids- en onderwijsinstellingen. In 1993 liet de overheid ook bedrij ven en particulieren toe en vanaf 1994 verschenen minieme krui mels Ajaxnieuws online via zoge naamde bulletin boards, waar Jim ontdekte dat een klein groepje landgenoten zijn liefde deelde. In januari 1995 begon Jim per fax een Engelstalige Ajaxnieuwsbrief te verzenden naar ongeveer veertig Ameri kaanse Ajacieden. Het nieuws haalde hij van de bulletin boards. Ajax USA was geboren. In januari 1996 kwam er een heuse website, de allereerste over Ajax. Hilarisch feit: Jim schreef Ajax in die jaren dat dat inter net nog groot ging worden en dat het verstandig was om alvast wat domeinnamen vast te leg gen. Hij kreeg een vriende lijk bedankje terug: Ajax was niet zo bezig met computer -spelletjes. Lidmaatschap Toen ik in 1999 aan boord kwam, was ik beginnend journalist. Ik had zeeën van tijd en tikte me scheel voor Ajax USA: wedstrijd verslagen, nieuwsberichten, columns, geschiedenisverhalen, clubprofielen over tegenstanders, praktische informatie over wed- strijdbezoek. Op het discussiefo rum beantwoordde ik elke vraag. Niet dat Ajax ons tegenwerkte. Allesbehalve. Dat bleek toen we in april 2001 onze eerste 'Ren- dez-vous in Amsterdam' organi seerden. Zelf een vliegreis boe ken; Ajax USA regelde een hotel, wedstrijdkaartjes en aanvullend vertier. Tegen kostprijs. Jim en ik verdienden er niets mee. Onze tickets hadden we nood gedwongen gekocht via een Onze tickets hadden we noodgedwongen gekocht via een schimmige Amerikaanse doorverkoper met Tony Soprano-accent. Tickets af te halen bij een paardendrafcentrum aan de rand van Amsterdam We riepen een gratis lidmaat schap in het leven. Al gauw had den we tweeduizend subscribers: de helft in Noord-Amerika, een paar honderd in Groot-Brittannië en de rest van overal en nergens, in elk land wel een paar. De redactionele lijn? Kritisch, onafhankelijk, nooit prematuur, altijd met bronvermelding en achtergrond. We waren principi eel non-profit: op Ajax USA heeft nooit een advertentie gestaan. Van 1999 tot pakweg 2005 was Ajax USA uitgebreider, inhoude lijk beter en opmerkelijk genoeg ook bijna altijd sneller dan Ajax. nl. We bedienden de buitenlandse Ajacieden met wie Ajax zich in die jaren geen raad wist. De club kreeg dat in de gaten. Er kwam schoorvoetende toe nadering. Hoeveel buiten landers hielpen wij eigenlijk aan kaartjes? Wie waren die Amerikaanse Ajacieden? Wat wilden ze? schimmige Amerikaanse door verkoper met Tony Soprano-ac cent. Tickets af te halen bij een paardendrafcentrum aan de rand van Amsterdam. Betaling in contanten. Jim was bang dat hij gekidnapt of in elkaar gesla gen zou worden, maar het liep goed af. Toen Ajax lucht kreeg van onze houtje-touwtje organisatie werd men niet boos, maar was liefde ons deel: bel ons volgende keer maar voor tickets, zei de club. We kregen een rondleiding door de Arena en mochten na de training op de foto met het elftal. Het jaar lijkse bezoek van Ajax USA werd een warme traditie. Jim werd eens 's nachts in zijn hotelkamer wakker gebeld door een jonge Ajacied uit New Jersey, die in paniek fluisterde dat hij ont voerd was. Dat bleek mee te vallen. Een vriendelijke politieagent nam het gesprek over: de knaap had paddo's gesnoept en bleek dusda- nig de weg kwijt dat de politie hem maar even had meegenomen. De volgende ochtend konden we hem ophalen. Ander hoogtepunt: ons besluit om de Hard Gras-uitgave Ajax, de Joden, Nederland (2001) hoofdstuk voor hoofdstuk in het Engels te vertalen, met vriendelijke toe stemming van auteur Simon Kuper. De respons verraste hem dusdanig dat er een Engelsta lig boek kwam: Ajax, The Dutch, The War (2003). Ajax USA wordt bedankt in het voorwoord. Streamen En toen werd het 2008. Jim en ik hadden het drukker gekregen. Jarenlang waren we voor buiten landse Ajacieden de enige bron, maar nu was bijna elke wedstrijd online te streamen. Elke goal kwam op YouTube. Tientallen voetbalsites publiceerden hun verslagen sneller dan wij, al ble ven die van ons wel beter. Het was duidelijk: de taak van Ajax USA was volbracht. We waren overbodig geworden, plaatsten een afscheidsbericht en dat was dat. 13 april 2008. Tien jaar geleden alweer. Fast forward naar november 2018. Ajax heeft een kantoor in Manhattan geopend. Op een foto zie ik een lijst aan de wand met een grafisch Ajaxwerk erin. Ajax USA, lees ik. Mooi man: dat waren wij. Ik voel geen afgunst, want Ajax is onze vriend, maar wel enige trots bij de herinneringen aan die jaren waarin Jim en ik het internet beter in de smiezen hadden dan Ajax zelf. We waren David (die van Goliath) en Robin Hood tegelijk. We had a blast. n r i F N TA L B U FJl 04-01-2019 3.J Ajax USA veroverde internet eerder dan Ajax zelf Door Menno Pot Ajax USA poseert in Amsterdam. Jim McGough staat - met zonnebril - voor de Amerikaanse vlag, die door Menno Pot wordt vastgehouden. Jari Litmanen, February 2004 narch: f" February 2004 lulien Escude, February 2004 i John O'Brien, New Year's Eve, 2003 Co Adriaanse, April 2001 i Kees Zwamborn, April 2001 Fan Interview: John O'Brien, April 2002 John O'Brien, January 1999 During Ajax USA's 'Rendezvous in Amsterdam' in February, our editor, Menno Pot, hooked up with Ja the press room of the Amsterdam ArenA. Ajax USA proudly presents you an exclusive th the Finn, who will always, ALWAYS be a an Ajax hero. - Interview by Menno Pot He walks into the room, shakes my hand and introduce: question, too: "I can only talk to you for about fifteen city at three o'clock. Ankle treatment. Is that a probler himself simply as Jari. He actually asks the first linutes. Sorry about that. I am expected in the "Is that a problem?" ïany ways, typifies •jax. Jari. Jari Litrnt sally said it. who is arguably the rr Typical Jari. Every other football player would have simply turned all interview requests for appointment at three. No other Ajax player would have apologized for only having fifteen m it is also typical for Jari that his agenda for the day is determined by ankle and hamstring ti from injury has become his fulltime job. His daily routine, His second nature, almost, time. Sadly enough, howevt it these days. Recovering Menno Pot schreef tal van berichten voor Ajax USA.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 15