IA FANZONE ajaxlife Amerikaanse Ajacieden adviseren in te zetten op historie, rappers en jeugdvoetbal Hoe kijken Ajacieden in Amerika naar de ambitieuze plannen van Ajax? We spraken met SV Ajaxleden Thijs en Michiel, en Or lando Cityfan Chuck, die Ajax als tweede club adopteerde. 'Amerikanen houden van unieke dingen en Ajax is uniek in de wereld.' "Veel Amerikaanse sportliefheb bers hanteren al jaren hetzelfde grapje: voetbal is de sport van de toekomst en dat zal ook altijd zo blijven. Basketbal blijft het popu lairst op straat, maar voetbal groeit snel. Veel ouders beseffen dat hun talentvolle kind er geld mee kan verdienen. De volgende Pelé werpt nu nog driepunters, maar gaat uit eindelijk voetballen omdat hij te klein is voor de NBA." Aan het woord is Chuck Tolman. De 35-jarige antropoloog behoort het toernooi. "Onze actie leverde wel een paar omgekeerde duimpjes op, maar het bleef rustig. Die vlag gen kregen we opgestuurd vanuit Amsterdam. We hebben sinds een paar jaar contact met enkele Aja cieden. Zij waren hier en een aantal van ons was in Amsterdam. We vol gen Ajax' ultragroep op Facebook. In onze ogen heeft de club fans van Champions Leagueniveau." Van massale corteo's bij de hoofdingang van de Johan Cruijff Arena tot de pogo; de F-side is Tolman heeft wel wat goede tips. "Allereerst moet Ajax niet alleen het beleidsmatige aspect vertellen, maar juist het verhaal van zijn fan tastische aanhang laten zien. Het gaat er niet alleen om wat je op het veld doet. Cleveland Browns, een American footballteam, heeft nu een van de slechtste teams ooit, maar hun fans zijn wereldberoemd." Daarnaast pleit Tolman voor een opmerkelijke samenwerking. Hij stelt voor dat Ajax met een rapper gaat samenwerken om de jongste Amerikaanse jeugd te bereiken. Een rapper in voetbalshirt is momenteel trendy in Amerika, schijnt. Wanneer we vertellen dat Snoop Dogg rondom zijn concert in de Heineken Music Hall in 2008 met een grote joint en in Ajaxshirt optrad, wordt Tolman nóg enthou siaster. "Zoek contact met Snoop Dogg. Vlieg hem over en geef hem een mooie avond in een coffeeshop. Geheid dat er iets moois ontstaat." Levensbehoefte Op ruim 3500 kilometer van Orlando, aan de Amerikaanse west kust, resideert SV Ajaxlid Michiel Pestman in Los Angeles. "Voetbal is hier vooral iets van de middel bare scholieren en de buitenlandse gemeenschap, met name uit Mexico. Het leeft hier niet zoals in Europa. Het is meer vermaak dan een levensbehoefte. De meeste scholie ren hangen hun voetbalschoenen aan de wilgen zodra ze hun diploma hebben." De 55-jarige advocaat hoopt vooral dat Ajax de jeugd bereikt op de velden. "Tenminste, als Ajax meer wil dan alleen shirts verko pen. Het moet toch mogelijk zijn om efficiënt en jonger te scouten? Ik zou ook aansluiting zoeken bij de bestaande voetbalstructuur: scho len, clubs en vooral universiteiten. De bekende colleges die veel aan sport en ook wel voetbal doen." Ajax is in LA enigszins bekend, meent de Nederlander. "Er zijn hier in Californië een aantal clubs naar Ajax vernoemd. Een mannenteam dat op lokaal niveau voetbalt en een vrouwenteam, dat zelfs ooit het equivalent van de landstitel gewon nen schijnt te hebben." Crujff SV Ajaxlid Thijs van Koppen (47) woont sinds 2014 in Weston, op een uur rijden van New York. De Nederlander werkt voor een groot beursgenoteerd onderzoeks- en adviesbureau dat wereldwijd actief is, waaronder in Florida. "Ik hoop er komende week dan ook bij te zijn," zegt hij. Volgens de Ajacied is zijn club in Amerika vooral bekend bij de oude generatie Europeanen. "Dan gaat het al snel over Johan Cruijff. Onlangs sprak ik in een Italiaans restaurant met de ober over Ajax. Hij pakte toen zijn portemonnee en haalde er een foto van Cruijff als speler van New York Cosmos uit. Mooi hè." Van Koppen heeft eveneens advies voor Ajax. "Gooi het op his torie. Ajax is de traditionele opleid- club en moet hier enkele jeugdop leidingen gaan opzetten. Het is ook goed als de ploeg hier eens per jaar komt voetballen. En neem het vrou wenteam mee, dat is hier ontzet tend populair." De voetbalcultuur groeit gestaag ten opzichte van de traditionele Amerikaanse sporten, meent hij. "Ik merk zelf bijvoorbeeld dat ouders zich meer zorgen maken over de gezondheidsrisico's die Ameri can football met zich meebrengt. Wellicht aangewakkerd door een film met Will Smith die veel indruk maakte (Concussion uit 2015, red.)." Hoewel Ajax geen landstitel meer won na zijn verhuizing, volgt Van Koppen zijn club op de voet in de huidige titelrace. "ESPN heeft sinds dit seizoen de uitzendrech ten van de eredivisie. Voor vier dollar per maand zie ik de meeste Ajaxwedstrijden. De club wordt steeds zichtbaarder. Succesvol of niet, Ajax moet het hier gewoon proberen." 'Zoek contact met Snoop Dogg. Vlieg hem over en geef hem een mooie avond in een coffeeshop. Geheid dat er iets moois ontstaat' tot de fanatiekste groepering van Orlando City, de Iron Lions. 'Charlie' zit volgende week met zijn makkers op de eigen vertrouwde tribune als Ajax het in het Orlando City Stadium opneemt tegen Flamengo en Sao Paulo. Tijdens de laatste editie van de Florida Cup vielen Tolman en con sorten op met een paar Ajaxspan- doeken en een anti-PSV-vlag. De Eindhovenaren namen deel aan bekend in Florida. "Onze eigen groep bestaat uit duizend fans. Daarvan hebben er driehonderd Ajax vanwege de gave sfeeracties als tweede club geadopteerd. Dat willen we hier ook." Dat Ajax beleidsmatig voet op Amerikaanse bodem zet, juicht Tol man toe. "Dat hebben we nodig om ons te ontwikkelen. Amerikanen houden van unieke dingen en Ajax is uniek in de wereld." RANGERS TICKETS ON SALE NOW A^T 04-01-2019 SMOKE Ook op de tribune zijn er al wat voorzichtige samenwerkingsverbanden tussen Amerika en Ajax 'De volgende Pelé werpt nu nog driepunters' Door Sander Zeldenrijk CHUCK TOLMAN Thijs, trots poserend voor Madison Square Garden in New York. Buy at newyorkrangers.com or visit fV^G Box Office

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 14