If! FLORIDA CUP ajaxlife Ajax trekt in eerste instantie vijf jaar uit voor Amerikaans avontuur PROGRAMMA (NEDERLANDSE TIJD) Vrijdag 11 januari Ajax-Flamengo (01.00 uur, live op Ziggo Sport) Eintracht Frankfurt-Sao Paulo Als Ajax structureel wil aanhaken bij de Europese top, dan moeten er nieuwe internationale inkomstenbronnen worden aangeboord. Na China, Japan en Australië is de tijd rijp voor een Amerikaans avontuur. 'We zijn er nog steeds populair, maar we groeien niet.' Christoffel Columbus verbond Europa in 1492 al met Amerika en nu waagt ook Ajax de oversteek. Wie denkt dat Amerikaanse plannen nieuw zijn, komt echter bedrogen uit. Zo verstrekte Ajax in 2003 een licentie aan de Royale Orlando Football Academy. Het was een technisch samenwerkingsverband, dat alweer strandde in 2006. Drie seizoenen later liet Ajax' toenmalige commercieel directeur Henri van der Aat weten dat hij een samenwerking met een club in New York als 'persoonlijk droomobject' zag. Hij benoemde de historische band tussen Amsterdam en The Big Apple en zag voetbaltrainingen voor de jeugd in Manhattan als dé manier om het gewenste Ajaximago op de Amerikaanse markt te projecteren. Die plannen belandden echter in de beleidsmatige koelkast. "In die periode deden we met Ajax voornamelijk kleine internationale projecten in Rusland, Egypte en Griekenland. Daar paste dat eerste idee ook in. Zo'n vijf jaar geleden besloten we afscheid te nemen van die kleine projecten en ging onze focus volledig op China," zegt Ajax' huidige commercieel directeur Menno Geelen. De investeringen in China betalen zich nu uit. Als je de waarde van alle huidige contracten met Chinese partners optelt, vangt Ajax jaarlijks zo'n vijf miljoen euro. Menig eredivisieclub zou blij zijn met zo'n hoofdsponsorwaardige bijdrage. De succesvolle, gestructureerde en geduldig uitgevoerde China- strategie geldt nu als leidraad voor de Amerikaanse plannen. Stap voor stap wil Ajax zich nestelen in de Amerikaanse voetbalharten. Amerika is echter geen China. "Het grote voordeel van Amerika is dat voetbal daar al best populair is. De stadions zitten behoorlijk vol, Dit is geen miljoenen euro's slurpend project. De risico's zijn klein en de kans op succes is groot' Zaterdag 12 j'anuari Sao Paulo-Ajax Flamengo-Eintracht Frankfurt (19.00 uur, live op Ziggo Sport) voetbalkampen zijn er normaler dan in China en content maken, wat voor de Chinese markt goed werkt, is in het Engels eenvoudiger." Ajax opereert in eerste instantie vanuit de Oostkust. Een Ajaxfiliaal in New York is dan een logische keuze. Het hoofdkantoor van de Major League Soccer (MLS) is er gevestigd, evenals de grote mediabedrijven. Bovendien is New York vanuit Nederland goed bereikbaar. "Er waren geen tegens," vat Geelen de positieve optelsom samen. Wat heeft Ajax de Amerikaanse (voetbal)jeugd te bieden? Kennis en expertise, uiteraard. Samen- XV/ 04-01-2019 'Als we iets doen, David Neres treft op de slotdag van het toernooi zijn voormalige club Sao Paulo. Zichtbaar zijn in Amerika: Ajacieden sieren de billboards op Broadway. Door Sander Zeldenrjk MENNO GEELEN

Ajax Life (vanaf 1994) | 2019 | | pagina 10