Niet zo'n fiere winterkampioen Het vergeten successeizoen 1978/1979: Ajax gaat winterstop in als eredivisie-koploper Over de 'gouden' ja ren van Ajax worden boeken vol geschre ven. Het eveneens succesvolle seizoen 1978/1979 is juist in vergetelheid ge raakt. Tot nu. In deel 11: Ajax gaat de lange winterstop in als nummer één van Nederland. Naar minder goede Ajaxtraditie wint de discussie over de kwaliteit van het vertoonde spel het echter van de resultaten ajaxlife VERGETEN SEIZOEN 21-12-2018 Door David Endt gelijkspel in het Haagse Zuider park: FC Den Haag-Ajax 0-0. De getoonde kwetsbaarheid is in ruime mate onderwerp van gesprek in de gespecialiseerde media, waar trainer Brom het moet ontgelden. Zijn tactische vondst om Krol sys tematisch vóór de defensie te laten spelen, als een vierde middenvel der, ziet men niet als een succes. De achterstand op Roda JC groeit weer een puntje en zeker na de daaropvolgende uitschakeling in het Uefa-Cuptoernooi door Hon- véd is Mokum in mineur. Opmars Geholpen door een punten ver spelend Roda JC klautert Ajax toch weer naar de koppositie in de ere divisie. FC Volendam gaat er met suiker en boter in: 7-3 in De Meer. En in Alkmaar wordt, tegen alle verwachtingen in, met 2-1 gewon nen van AZ 67, dat juist bezig is aan een imposante opmars. De goede vorm van Tscheu-la Ling, die in de Alkmaarderhout zijn favoriete tegenstander Hugo Hovenkamp constant in de luren legt, én een op strijd gebaseerde teamprestatie brengen twee dure punten in het laatje. Ook de laatste wedstrijd in 1978 is allesbehalve een makkie: FC Twente in Enschede. Ling, in het vizier van bondscoach Jan Zwart kruis, laat zich weer van zijn geni ale kant zien en brengt hoogst persoonlijk Ajax in de slotfase van een 2-1-achterstand naar een 3-2-overwinning. De winterpauze, die tot maart duurt, is bereikt en Ajax staat bovenaan. Gedeeld met Roda JC en niet zo fier als men wel zou willen, maar de papieren titel 'winter kampioen' komt Ajax, op basis van een veel beter doelsaldo, toe. scoort wel: na negen wedstrijden staat hij op acht goals. Op Euro pees gebied heeft Ajax een accep tabele campagne achter de rug. Lausanne Sports en Athletic Bilbao zijn opzijgezet en in het nationale bekertoernooi gaat het Ajax cijfer matig voor de wind. Wat een merkwaardig seizoen is de jaargang 1978/1979 toch. Het einde van het kalenderjaar is in aantocht, en daarmee de magische grens van zeventien wedstrijden in de com petitie, die de helft van het seizoen markeert. Vanaf de eerste speeldag is er, zeker ook buiten het veld, veel gebeurd en, zoals dat gaat bij Ajax, is het gekrakeel niet van de lucht. De overdracht van de voorzit tershamer van good old Jaap van Praag aan Ton Harmsen markeert het einde van een tijdperk en de wisseling van de wacht gaat niet onopgemerkt voorbij. De nieuwe preses weet verdomd goed dat Ajax financieel niet kan wedijveren met de buitenlandse concurrentie en hij weigert bij voorbaat voorbij de economische grenzen te gaan, die voorheen wel zijn overschreden. Ajax moet op de centen gaan let ten. De Harmsen-aanpak mani festeert zich vooral in het volgend seizoen, maar de contouren ervan zijn meteen al zichtbaar. Harmsen komt niet uit de voet balwereld, maar hij laat zich ter dege adviseren door kenners in zijn buurt. Snel wordt duidelijk dat hij het in de trainer, Cor Brom, niet bijzonder ziet zitten. Het is Harm sen bijvoorbeeld een doorn in het oog dat de trainer zijn oor weinig te luister legt bij het enig overge bleven icoon binnen de selectie, Ruud Krol. Brom is een makkelijk 'slachtoffer', want hij was door het voorgaande bestuur aangesteld. Ook de relatie tussen Ajax en Krol is voor verbetering vatbaar. De leider van het elftal heeft zijn zin nen gezet op een buitenlands avon tuur, maar Ajax werkt niet mee. Het levert weerstand, onbegrip en klo ven op, die ook weer worden goed gemaakt, al ontbreekt Krol opval lend veel vanwege een al dan niet vermeende blessure aan de bilspier. Campagne Niettemin is het begin van het seizoen daverend. Pas op de acht ste speeldag loopt Ajax averij op: in Maastricht drijft MVV een wig in de ongeslagen status (1-0). De voorsprong op de grote verrassing Tscheu-la Ling schiet Ajax in een koud Enschede naar een 3-2-zege en daarmee ook het winterkampioenschap. van het seizoen, Roda JC, slinkt daarmee tot één punt, in een tijd perk dat per overwinning twee punten worden uitgekeerd. Spits Ray Clarke, die met trainer Brom van Sparta is overgenomen, blijkt zoals verwacht geen oogstre lende centrumaanvaller maar hij Naar minder goede Ajaxtraditie wint de discussie over de kwaliteit van het vertoonde spel het echter van de resultaten. Een vooral van binnenuit veelgehoorde klacht is dat Ajax te weinig attractief voet balt. De vloeiende combinaties die een jaar eerder op de gras- mat werden gelegd en waar trai ner-architect Tomislav Ivic voor verantwoordelijk werd gehouden, ontbreken. De negatieve geluiden klinken vooral als in oktober de resulta ten kelderen. Het elftal, geteisterd door blessures, herstelt zich ech ter. Verantwoordelijkvoor de ople ving zijn de constant goede pres taties van Frank Arnesen, Spren Lerby en Simon Tahamata, en de betrouwbaarheid van keeper Piet Schrijvers. De 'tussensprint' naar het win terkampioenschap begint pas in december, na juist een paar weken van misère, beginnend met een pijnlijke maar verdiende nederlaag tegen het ijzer sterk acte rende Roda JC. De Limburgers, met Amster dammer Jan Jongbloed op doel, winnen met 2-1 in De Meer en pas seren Ajax op de ranglijst. De voor sprong is miniem, één punt, maar toch. Een week later komt Roda JC opnieuw naar Amsterdam voor een optreden in de tweede ronde van het KNVB-bekertoernooi. Nu wast Ajax de tegenstander de oren: 3-0. Weer een week later lijkt de competitiemalaise zich voort te zetten, getuige het bloedeloze Roda JC is Ajax' grootste uitdager in de eerste competitiehelft.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17