Leo Beenhakker en de 'patatgeneratie' 1989: de doorbraak van een historisch voetbalwoord Ajax is rijk aan his torische verhalen. Wij leggen ze on der de loep. Dit keer: de 'patatge- neratie'. ONDER Beenhakker zegt dat hij nog altijd een beetje houdt van het 'stelletje bijgoochemsdat hij in 1989 soms achter het behang wilde plakken ajaxlife ONDER DE LOEP 1*3 21-12-2018 Door Menno Pot Bryan Roy: 'We waren pikkies. Maar wel brutale pikkies.' De klassieke Febo-foto van graaf Guus Dubbelman was een idee van André Gieling, journalist van het voetbalblad ELF. Dat kwam zo: in het najaar van 1989 had Ajaxtrainer Leo Beenhakker (47) de wisselvallige en wispelturige 'jonkies' uit zijn ploeg in Voetbal International de 'patatge neratie' genoemd. Hij doelde daar mee op Richard Witschge, Bryan Roy, Frank en Ronald de Boer, Mar- ciano Vink. Gieling kende Rob Cohen, schoonvader van Ronald de Boer en eigenaar van een stuk of wat filia len van snackketen Febo. Was het niet een leuk idee om de vermeende patatgeneratie voor zo'n zaak te fotograferen? Cohen vond het een prachtige, ludieke repliek en mooie reclame voor Febo, bovendien. Daar stonden ze dan op een grijze dag, begin 1990, voor de Febo op Hoe- kenes/Tussenmeer in Osdorp: Wit schge (20), Roy (19), Vink (19) en Ronald de Boer (19). Frank (19) kon er niet bij zijn. Natuurlijk komt de foto aan bod in de nieuwe documentaire die Gijs Uilenbroek en Pim Mak voor Ajax Media over de patatgeneratie maak ten. Op 22 december heeft het Ajax Winterfestival in de Johan Cruijff Arena de primeur; de tv-première volgt een week later. Beenhakker komt aan het woord en benadrukt nog maar eens dat niet hij de term patatgeneratie bedacht, maar zijn assistent Bob Haarms. Bobby riep het weieens; Beenhakker noemde het in de pers. De documentaire is verrukke lijke oral history. Richard, Marciano, Bryan, Frank en Ronald, ouwehoe rend aan een tafeltje bij eethuis De Wasserette in De Pijp, waar ze elkaar af en toe treffen om lekker over voetbal te lullen. Schaaltje patat in het midden. Ergernis Ze waren Cruijffjongens. Richard, Bryan en Ronald debuteerden nog onder de meester zelf in het eer ste; Frank en Marciano kort nadat Cruijff begin 1988 met ruzie was vertrokken. Toen Leo Beenhakker in de zomer van 1989 neerstreek in De Meer, werden ze geacht dragende basisspelers te worden. Dat ging met vallen en opstaan. Geweldige wedstrijden wer den afgewisseld met slappe optredens, tot ergernis van de 'oude garde', aangevoerd door Jan Wouters en Danny Blind. We bellen even met Bryan Roy en Marciano Vink, nu allebei 48, om te vragen hoe dat precies zat. "Jongens als Danny en Jan waren nog semi- prof geweest," zegt Roy. "Die had den keihard gewerkt om het te halen als voetballer. Richard en ik hadden nooit gewerkt. Toen ik debuteerde, moest ik nog examen doen op de havo. Toch kregen we ineens dikke contracten en auto's. De oudere jon gens vonden dat we het te makkelijk cadeau kregen, terwijl we niet altijd alles gaven." "PSV was in die tijd rijker,zegt Vink "Ajax had een belastingschan daal gehad en na het staafincident kwam daar een Europese schorsing bij. Ajax was bijna failliet, het was een rumoerige tijd. PSV wilde Bryan naar Eindhoven halen. Toen gaf de club hem en Richard dikke contrac ten. Ajax moest iets. Het bestuur wilde laten zien dat het echt wel haar best deed om de grote talen ten bij Ajax te houden. Maar ik kan de ergernis wel begrijpen. We zagen voetballen als een lolletje en deden er eigenlijk niks extra's voor. Extra krachttraining of verzorging? Wel nee. Dat was voor de oudjes, vonden wij." "We waren pikkies," zegt Roy. "Maar wel brutale pikkies." De sluimerende onvrede onder de oudere spelers kwam tot een eruptie tijdens een bespreking op 23 oktober 1989, daags na de wat teleurstellend verlopen klassieker tegen Feyenoord (1-1). "Daar zijn harde woorden gevallen," zegt Vink. "Ze richtten zich vrijwel volledig op Richard, die echt een bak stront over zich heen kreeg. Ik durfde het niet voor hem op te nemen en heb niks gezegd. Daar had ik spijt van en dat heb ik hem ook gezegd." Witschge werd kwaad, smeet een tafel omver en werd door Beenhak ker verbannen uit de A-selectie. De eerste wedstrijd die hij miste, was de oefenwedstrijd van 24 okto ber tegen Saint-Étienne, de club van zijn oudere broer. Richard had er lang naar uitgekeken om tegen Robbie te spelen. Last Toch kwam het goed met de patat generatie. Witschge keerde terug in de ploeg, waarna het jeugdige Ajax zich tot verrassing van vriend en vijand naar de landstitel van 1990 knokte, Ajax' eerste in vijf seizoe nen. Witschge vertrok in 1991 naar FC Barcelona; de overige vier won nen in 1992 de Uefa Cup met Ajax, aan de hand van trainer Louis van Gaal. Op de vraag of ze weieens last hebben gehad van het stempel 'patatgeneratie' zijn Roy en Vink stellig. "Nee," zegt Roy. "Been hakker was een prima kerel. Hij bedoelde het niet lullig. Alleen Richard heeft er echt last van gehad, denk ik" "Ik heb het woord na 1990 bijna nooit meer gehoord," zegt Vink "Toen we de Uefa Cup wonnen, zei niemand het meer. Bij Genoa heb ik er geen last van gehad en later bij PSV ook niet. Tegenwoordig wordt het woord patatgeneratie liefdevol uitgesproken, als een soort geuzen naam." Beenhakker zegt dat hij nog altijd een beetje houdt van het 'stelletje bijgoochems' dat hij in 1989 soms achter het behang wilde plakken. Op de hoek Hoekenes/ Tussenmeer kun je, een paar patat generaties verder, nog altijd naar de Febo. Marciano Vink (rechts) viert met zijn teamgenoten en de fans de landstitel in 1990.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13